Terneuzen stapt volledig over op digitale parkeervergunningen 'Maximaal driehonderd asielzoekers op Braakman' Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers moeten dit jaar kwart minder telen Net geen recordopbrengst per hectare, maar wel ertegenaan. ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Suikerbieten hopen zich op langs de polderwegen in Zeeuws-Vlaanderen. De meeste zien er opval lend schoon uit. Het - tot nu toe - droge weer heeft ervoor gezorgd dat er amper grond mee komt bij het oogsten. Frans Ver pootte, medewerker van loonwerk- bedrijf Guiljam uit Hoek, is dik te vreden. „Mooier weer dan de laat ste weken hadden we nauwelijks kunnen hebben." Verpoorte staat maandag even rond half één aan de rand van een perceel suikerbieten bij Zaamslag. Hij heeft zijn enorme bietenoogst- machine even stilgezet om bij te praten met de landbouwers Leen Dees en Wim en André Westerbe- ke. Het perceel met een kleine zes hectare suikerbieten is van Dees. De broers Westerbeke helpen hem een handje. Dees: „Noem het burenhulp." De burenhulp komt meer dan gelegen. Verpoorte start zijn 'beef- eater', zoals er vol trots op staat, en is binnen de kortste keren tien tallen meters verder. Hij kan zes rijen suikerbieten over drie meter in één keer meenemen. De Wes- terbekes moeten de suikerbieten met hun tractoren en laadwagens afvoeren, maar ze kunnen het tem po van de 'beef-eater' die als een mes door een pakje boter glijdt, onmogelijk bijbenen. Half september is de suikerbie- tenoogst begonnen. Het streven is, vertelt Verpoorte, voor kerst mis klaar te zijn. De campagne duurt daarmee korter dan andere jaren, toen die vaak doorliep tot half januari in het nieuwe jaar. Dat heeft niet alleen te maken met de vrij gunstige weersomstan digheden. Omdat er vorig jaar te veel sui ker is geproduceerd, heeft de Sui kerunie op last van Brussel het are aal moeten beperken. Twintig pro cent is er landelijk afgegaan en zelfs een kwart in Zeeuws-Vlaan deren, vertelt Jurgen Michielsen, regionaal agrarisch adviseur van de Suikerunie. „Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers waren gewend rui mer te zaaien", verklaart Michiel sen het verschil in teruggang. Nog altijd staat er in Zeeuws-Vlaande- ren 3800 hectare bieten. Van die hectares komt ook dit jaar weer een ongekende hoeveel heid bieten. „Geen recordhoeveel- heid zoals in 2014", weet Michiel sen, „maar wel ertegenaan." De ge middelde opbrengst per hectare 'Mooier weer dan de laatste weken hadden we nauwelijks kunnen hebben' lag op zo'n 90 ton in 2014. Michiel sen durfde dit jaar vanwege de koude lente en de langdurige droogte niet op een herhaling van dit record hopen, maar het weer is de telers de laatste maanden goed gezind geweest. Hij schat dat ge middeld 88 ton per hectare haal baar is dit oogstseizoen, met een 'mooi' suikergehalte van ruim zes tien procent. De suikerbiet is een redelijk vaste inkomstenbron voor akker bouwers, in tegenstelling tot vrije gewassen als aardappelen en uien. De Europese suikermarkt wordt met ingang van 2017 ook vrijer. „Tot op zekere hoogte", weet Dees, „want de Europese quota mogen verdwijnen, leveringsrech ten van de fabriek komen ervoor in de plaats." Hij houdt er vertrou wen in, zeker als het zo goed gaat als de laatste jaren. Vijftien jaar ge leden lag de gemiddelde op brengst per hectare nog 'slechts' op 61 ton. Jaar na jaar is die vervol gens gestegen. De zaadveredeling heeft geholpen en, zegt Dees met knipoogje, 'de vakkennis van de boer'. „En van de rooiers", voegt Verpoorte van loonwerker Guil jam onmiddellijk toe. Voor gebruikers van parkeerver gunningen betekent dit dat zij hun vergunning 2016 zelf voor 1 december moeten verlengen via de computer. Ze hebben daarover allemaal een brief gekregen. In to taal zijn zo'n tweeduizend brie ven verstuurd voor samen drie duizend vergunningen, onder an dere voor bewoners van het par- keervergunningengebied in en om de Terneuzense binnenstad, voor hun bezoekers, werknemers en bedrijven. De zo gemakkelijk zichtbare parkeervergunning achter de voorruit verdwijnt. De controle zal vanaf volgend jaar plaatsvin den door de kentekens van gepar keerde auto's te scannen. Al di rect vanaf 1 januari 2016 zal hier- 'Wie de vergunning niet via de computer kan aanvragen, kan bij de gemeentebalie terecht' Frank van Hulle, wethouder op worden gecontroleerd en ook desnoods bekeurd. Wethouder Frank van Hulle verwacht dat 'tachtig tot negen tig procent' de vergunning digi taal zal aanvragen. Wie geen com puter heeft, kan na afspraak bij de gemeentebalie in het stadhuis in Terneuzen terecht. „Maar", voorziet Van Hulle, „dat aantal zal vanzelf steeds verder afne men." Terneuzen stapt op digita lisering over, omdat dit minder administratie met zich mee brengt en ook voor de gebruikers eenvoudiger moet zijn. De losse parkeerkaartjes voor niet-vergun- ninghouders blijven, naast het belparkeren. „Dat aantal is behapbaar", stelt Freeke in schriftelijke vragen die hij gisteren heeft gesteld aan het college van B en W. In een over eenkomst met het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) moet volgens hem ook klip en klaar worden vastgelegd dat de asielzoekers echt niet langer dan een jaar blijven. Het COA wilde aanvankelijk 1240 vluchtelingen op Marina Be ach onderbrengen. Het college van B en W vond dat te veel en wil niet meer dan achthonderd vluchtelingen toestaan voor één jaar. „Ook dat is veel te veel", stelt Freeke. Hij verwacht dat de weer stand kleiner zal zijn, ook in het licht van de aanslagen in Parijs, als een kleinere groep wordt ge huisvest. Freeke wil ook alleen ge zinnen. B en W beslissen vandaag over de huisvesting van asielzoekers, waarna bijeenkomsten volgen voor omwonenden. Op 23 novem ber praat een raadscommissie er over, waarna de gemeenteraad 26 november er een definitief besluit over neemt. DINSDAG 17 NOVEMBER 2015 Groot materieel, waaronder de 'beef-eater' (rechts) van Guiljam uit Hoek, op bietenperceel van Leen Dees bij Zaamslag. foto Camile Schelstraete Bietenoogst loopt als trein door Harmen van der Werf Frans Verpoorte, bietenrooier door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Het is vanaf volgend jaar helemaal klaar met de papie ren parkeervergunningen in Ter- neuzen. De gemeente stapt volle dig over op gedigitaliseerde par keervergunningen. TERNEUZEN. Op vakantiepark Mari na Beach aan de Braakman bij Hoek mogen niet meer dan drie honderd vluchtelingen komen, vindt 55Terneuzen-raadslid Cees Freeke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71