Winkel zonder winstoogmerk Warme weer maakt ijsbeeldenmakers ziek I 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Nieuwe show van Piet Brakman hart voor de zaak bijzondere winkeltjes in Zeeland In de regio Baroktrio speelt in Hof te Zandekerk Rommelmarkt met veel kerstspulletjes Wielerclub houdt mountainbiketocht Jaarlijkse verkoop door 'Bidt en Werkt' Mijn dorp, mijn stad door Gertie de Boey Stichting Wereldwinkel Oostburg vierde vorig jaar het 25-jarig jubileum. Voor zitter Wim van der Hou wen en zijn vrouw Marianne, die vanaf het begin vrijwilliger is, ver huizen binnenkort naar Schoonho ven. Ze laten defairtrade winkel met gerust hart achter. „Als wij weg zijn, gaat het hier gewoon door. En wijzelf gaan ver der in de Wereldwinkel in Schoon hoven", vertelt Wim. Stoppen doet hij zeker niet, hij vindt het bestaan van de winkels veel te be langrijk. Dankzij de Wereldwin kel krijgen ondernemers in ont wikkelingslanden toegang tot de Europese markt en de kans een be ter bestaan op te bouwen. De win kel in Oostburg wordt gerund door zestien vrijwilligers, groeide van twaalf naar zestig vierkante meter en houdt het hoofd goed bo ven water. Hoewel hij tot het luxe segment behoort. „Een pak koffie is bij ons duur der dan bij de Lidl of Aldi", geeft Wim ruiterlijk toe, „maar wij hoe ven geen winst te maken. Als er producten in onze winkel staan, hebben we ons doel al bereikt." Naast de verkoop van producten geeft de Wereldwinkel ook voor lichting over de producten en de mensen die ze maken, op bijvoor beeld basisscholen. De winkel dankt het bestaans recht aan een aantal trouwe klan ten. „Er komen veel Duitse toeris ten die hier een huisje hebben. Zo is er een vrouw die altijd tien pot jes zeezout mix meeneemt naar huis. We hebben ook veel Bel gische klanten. Zij hebben Oxfam- winkels, maar wij verkopen ook non-food producten." Behalve allerlei verschillende chocoladerepen van Tony's Choco- lonely enfairtrade thee en koffie worden er onder meer spelletjes uit Peru, leren tassen uit Mali, beeldjes uit Kenia en gerecyclede glazen uit Vietnam verkocht. Wim: „Als je op zoek bent naar een origineel cadeautje kun je hier altijd iets vinden. Zo hebben we nu chocoladeletters in de sma ken pepernoot-puur en marse pein-melk en verkopen we kerst kaarten van Unicef en Amnesty In ternational." De food-afdeling loopt nog steeds het best en de winkel haalt een groot deel van de omzet uit de verkoop van kerstpakketten, on danks de verkoop van steeds meer fairtrade producten in supermark ten. „Dat komt door winkels als deze", is Wims overtuiging. „Het klinkt gek, maar het zou mooi zijn als wij ooit overbodig worden. Dat zou namelijk betekenen dat het goed gaat met de producenten in derdewereldlanden. En daar doen we het voor." „Vooral de chocolade van Tony's Chocolonely wordt goed verkocht", ver telt Wim van der Houwen van Wereldwinkel Oostburg. foto Camile Schelstraete BRUGGE. Het wordt nog spannend of het ijssculpturenfestival 'Ice Ma gie' op het Stationplein in Brugge eind deze week in volle glorie de deuren kan openen. Het warme weer speelt de organisatie op meer dere fronten parten. Doordat het buiten bijna tien gra den warmer is dan normaal in no vember, moet de organisatie de klimaatinstallatie veel harder la ten werken om de temperatuur rond de vijftien graden onder nul te houden: zo koud moet het zijn om goede ijsbeelden te maken. Dat kost een vermogen én het is technisch lastig. Gevolg: het ijs is niet altijd hard genoeg, waardoor kunstenaars moeite hebben tot op timale prestaties te komen. Daar komt nog een punt van zorg bij: zieke kunstenaars. Het temperatuurverschil in en buiten de tent is zo'n dertig graden. Dat is te veel voor het gestel van veel ijsbeeldenmakers. Een flink aantal kampt met bronchitis en zware verkoudheden. De organisatie ver wacht desalniettemin dat het eve nement vrijdag wel gewoon van start kan gaan. KLOOSTERZANDE Barokensemble Tre Salti verzorgt zondag een concert in de Hof te Zandekerk in Kloosterzande. Tre Salti bestaat uit drie in barok muziek gespecialiseerde musici: sopraan Inge Zutterman, Hannelo- re Devaere op harp en Mark Lam- brecht op cello. Muziek van Mon teverdi, Purcell en Frescobaldi krijgt een plaats naast Keltische liederen. Het concert begint om 15.00 uur, toegang kost 22 euro. ZAAMSLAC Zorgcentrum De Molenhof in Zaamslag houdt vrijdag een rom melmarkt. Er zijn vooral kerstspulletjes te koop, zoals decoratie en kaarten. Bij het restaurant is een koffie hoek, waar ook oliebollen te krij gen zijn. De opbrengst wordt ge bruikt voor het houden van activi teiten voor ouderen. De markt duurt van 9.00 uur tot 16.00 uur. KOEWACHT Wieier- en supportersclub Koe wacht houdt zondag de Wim Hendriks mountainbiketocht. De routes van 30 en 50 kilometer zijn uitgezet in het bosrijke grensge bied van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Inschrijven kan tussen 8.30 en 10.30 uur in de kantine van voet balvereniging Koewacht. Hier is kleed- en douchegelegenheid. Meerijden kost 4 euro. TERNEUZEN Vrouwenvereniging 'Bidt en Werkt' houdt zaterdag haar jaar lijkse verkoping in de Bethlehem- kerk aan de Frans Halslaan in Ter- neuzen. Er worden onder meer verse streekproducten, boeken, gebak en bloemstukken verkocht. De verkoping start om 09.30 uur en eindigt rond lunchtijd. KLOOSTERZANDE Jubileumconcert van Sint Cecilia Koninklijke harmonie Sint Cecilia viert zater dag het 150-jarig be staan met een jubi leumconcert in de Hontenissehal in Kloos terzande. De eveneens 150 jaar oude koninklij ke harmonie Sint Ceci lia uit het Belgische Rumbeke luistert als gastgezelschap het concert op. Beide ge lijknamige verenigin gen verzorgen ieder apart en ook gezamen lijk een gevarieerde avond met zowel lich te als klassieke mu ziek. Naast deze muzi kanten treden drie so listen op: Frank Ver mast (trompet, foto), Carla Meijers (fluit) en Jan Menu (saxofoon). Beide dirigenten breng en samen een klarinet solo ten gehore. Het dubbelconcert begint om 20.00 uur. WESTDORPE Carnavalsbingo Carnavalsstichting De Koeters uit Westdorpe houdt zaterdag in café 't Oude Raedthuys een bingo. Vanaf 19.30 uur rollen de balletjes. Voor de winnaars zijn er vleesprijzen. De op brengst is bestemd voor de organisatie van het komende leut- feest in Westdorpe. BRESKENS Taiji Elfstedentocht De 'Taiji Elfstedentocht' doet zondag Breskens aan. Belangstellenden kunnen bij Qi Biotaria aan het Veerplein twee workshops vol gen: bewegingsvor men (10 uur) en hou ding (13 uur). Aanmel den kan via 06 5180 0416. Deelname kost 17,50 euro. TERNEUZEN Voorronde Metal Battle in De Pit Podium De Pit in Ter- neuzen is op 6 februa ri het toneel van de Zeeuwse voorronde van de Metal Battle. Zeeuwse metalbands kunnen zich tot 20 de cember inschrijven via www.metalbattle.nl. De winnaar gaat door naar de halve finales. BRESKENS. Troubadour Piet Brakman weet van geen ophouden. De 70-jarige dialectzanger uit Breskens brengt zaterdag in het Ledelthea- ter in Oostburg weer een nieuwe show: Goandeweg... Dichterbie. Brakman neemt op zijn eigen wijze het afgelopen jaar onder de loep. Hij kijkt om zich heen in zijn directe omgeving, maar ook verder weg. „Het gaat weer van serieus tot zot", belooft Brakman alvast. Verschil met andere jaren zijn de conference-achtige 'bruggetjes' tussen de lied jes. Daarbij houdt Brakman het overigens fatsoenlijk. „Als ik soms de platvloerse en grove wijze zie waarop de jongere generatie cabaretiers en zangers hun verhaal aan het publiek proberen te slijten, dan is dat voor mij over de grens. Als dat de enige manier is om op het podium mee te blijven tellen, dan pas ik. Het moet boven alles wel leuk blijven om te doen." De show van Brakman begint zaterdag om 20.00 uur. Kaarten kosten twaalf euro. foto Peter Nicolai AXEL. De Halle, 9.30 uur: Compu terles; 10.00 uur: Wandelen; 13.30 uur: Yoga, strijk- hulp; 14.30 uur: Koersbal; 15.00 uur: Niadans; 19.30 uur: Kerstbloem- schikdemonstratie Groei en Bloei; 'f Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; 19.00 uur: Bingo; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, aerobics; 19.00 uur: Ladies- night; BRESKENS. De Uit komst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veer plein, 18.00 uur: Ta iji; 19.00 uur: Qi gong; CLINGE. Malper- tuus, 13.00 uur: KBO biljarten; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 13.00 uur: KBO jokeren; 19.30 uur: Jaarverga dering dorpsraad; HEIKANT. Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK. De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten, gymnastiek; 10.30 uur: Zitgym; 13.30 uur: Kaarten; HULST. De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 10.00 uur: Volks dansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, KBO info, computeren; 19.00 uur; Kreatie- ve Vorming; De Serre, 10.00 uur: Kaartjes maken; 12.00 uur: Samen koken; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 10.00 uur: Ge heugentraining; 14.00 uur: Schil dersclub, optreden Ria Omeck; KLOOSTERZANDE. WZC Antonius, 9.30 uur: Modever koop; 10.00 uur: Bi bliotheek, verkoop ondermode; 14.00 uur: Biljarten, sjoe len, welfare; De Binnendeur, 13.00 uur: KBO bil jarten, Het Rode Kruis, teken- en schilderclub; NIEUWVLIET. Dorps huis, 10.30 uur: Qi gong; SINT JANSTEEN. De Warande, 13.00 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Sjoelen, informatie over de zorg; 14.00 uur: Jeu de boules; 19.30 uur: EHBO; 20.30 uur: Gregoriaans koor; SLUISKIL. Het Meu- lengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN. De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, hand werken, soos; Toonbeeld, 9.30 uur: Tekenen/schilde ren; De Kameleon, 10.30 uur: Tai Chi; 14.00 uur: Kaarten; Porgy Bess, 20.00 uur: Toneelgroep Terneuzen speelt 'Augustus: Oklaho ma'; VOGELWAARDE, 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN. Ca fé Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; IJZENDIJKE. Zaal 24,13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE. 'tKaai- ke, 13.00 uur: Gym.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70