'Wij voelen ons verbonden met Parijs en het hele Franse volk. 'Het is belangrijk hier te 'Jeugd uit banlieue is bedrogen' 6 AANSLAGEN IN PARIJS En wéér was Frankrijk het doelwit van terroristen van eigen bodem. Het is geen toeval, zegt socioloog Laurent Chambon. Levensgevaarlijke wij ken waar de politie niet eens naar binnen durft? „Vergeef me, maar het is een enorm cliché", zegt Laurent Chambon, die zijn jeugd door bracht in een van die beruchte banlieues en inmiddels als socio loog in Nederland werkt. „Het is er in veel opzichten juist heel nor maal. Het grote probleem is dat de wijken vlakbij dat schitterende cen trum van Parijs lig gen - en dat de mees te jongeren weten dat ze er nooit zullen komen. Daardoor de teleurstelling gigantisch." Wie de woede on der jonge moslims uit de Parijse ban lieues wil begrijpen en wil snappen waar om juist van daaruit zo veel aanslagen uit naam van IS worden gepleegd, moet volgens Chambon beseffen dat Frankrijk geen land is van één stam, ook al denkt men van wel. „In Nederland weet je als Turk se jongen: ik ben een Turk, ik zal er waarschijnlijk nooit helemaal bij horen. In Parijs groeien Alge rijnse jongeren op met het idee: ik behoor tot dezelfde stam als de rest, ik spreek de taal, dus ik heb een kans. Als ze die vervolgens niet blijken te krijgen, is de teleur stelling voor hen dubbel zo groot. Deze jongens hebben de hoop ge- 7 VRAGEN OVER PARIJS 'Iedereen is bang dat het veel erger wordt' had, maar zijn bedrogen uitgeko men." En in de verte, zegt Chambon, zien ze de lichtjes van die schitte rende binnenstad van Parijs - 'misschien wel de beste plek in de wereld om te wonen'. „Persoon lijk zou ik nog liever sterven dan weer in een banlieue wonen. Niet omdat het er allemaal zo vreselijk is, maar omdat het allermooiste zo vreselijk dichtbij is. Maar de so ciale afstand is gigantisch. En dat doet pijn." De rol van de politie maakt het probleem nog groter, vindt Chambon. „Politie agenten in Neder landse achterstands wijken maken con tact. Ze weten wie ra dicaliseert. In Frank rijk heeft de vorige president Sarkozy ge zegd: de rol van de politie is niet om met de jongeren te voetballen. Alsof het verkeerd is om in con tact te staan. Sarkozy heeft daarin veel kapotgemaakt. De politie is voor die jongeren nu de vijand: ze zien agenten alleen nog als die re pressief optreden. Dat heeft Neder land echt veel beter gedaan." Antwoord Hoe nu verder? Volgens de socio loog weet niemand in Frankrijk het antwoord nog. „Iedereen is bang dat het nog veel erger wordt. IS heeft geld en macht, en kan ge frustreerde jongeren ertoe zetten zich te doden voor hun zaak. Zes jongens waren vrijdag genoeg om het hele land doodsbang te ma ken. Zo makkelijk is het dus." Chambon voelt de angst - die voor hemzelf extreem dichtbij kwam. Zijn broer had een kaartje voor het concert in Le Bataclan, waar vrijdagavond 89 mensen de dood vonden. „Hij is niet gegaan, omdat hij nog moest werken. Pas zondag drong het echt tot me door: merde, mijn broer had dood kunnen zijn! De angst die ik nu voel, voelt heel Parijs. We weten dat we gevaar lo pen, maar niemand weet wat we moeten doen om het tegen te gaan." De ogen van de wereld kijken naar Parijs. Eén minuut stilte voor de slachtoffers. Daarna klinkt er gezang en applaus. Op Place de la République is de trotse eenheid van de Fran sen voelbaar, maar ook het ver driet van de natie. Een man parkeert zijn witte bestelbus dwars op de weg. Stapt uit en heft zijn handen vol onbegrip ten hemel. „Het is nog geen twaalf uur", roept een passerende automobilist uit zijn raampje. „Stoppen! Het respect van een herdenking be reid je voor!",schreeuwt de man van de bestelbus hem na, met een vet zuidelijk accent. Het is twee voor twaalf. Place de la République is volge stroomd voor een nationaal mo ment van rouw, voor de 131 slachtoffers van de kamikaze- terreur van Islamitische Staat. 12.00 uur. Mensen haken ar men in elkaar. Samen staan ze rechtop. Zwijgend, terwijl lang niet iedereen is gestopt. Som mige auto's rijden gewoon door. Een fout gekozen mo ment om de hervonden drukte van Parijs even voor te blijven. Op het plein staan mensen in gedachten verzonken. Wat ze denken staat overal om hun heen te lezen. 'Vrede is de bron van het leven', 'Ik houd van Pa rijs, ik heb een hekel aan schof ten', 'Wij zijn de vrijheid, niet jullie'. En dat dan in vele talen. Van Spaans tot Chinees, inclu sief Arabisch. Het verdriet en de hoop op betere tijden zijn ook met ouftau°il\ door Peter Groenendijk is zo Laurent Chambon socioloog door Bob van Huët en Carla van der Wal Wat doet Frankrijk slechter dan Nederland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6