IVveede prijs voor plan 'Kustsdtool' 'Rapport komt op het juiste moment' Terneuzen uit zorgen om handelsakkoord VS Vlissingen vooruit (Niet) Grappig Ambtenaren zeggen niets over 2 ZEELAND Vlissingse burgers vestigen hun hoop op de gemeentesecretaris en de burgemeester. Want dat zijn de goeien. COMMENTAAR Vlissingen is opvallend negatiefin het nieuws. Gemeen tesecretaris Martin van Vliet legt de zwakte van de ge meentelijke organisatie genadeloos bloot. Hij noteert willekeur, gebrek aan samenhang, resten van een afre- kencultuur en inefficiëntie. In Vlissingen gaat het overal fout: in het college van burgemeester en wethouders, in de gemeente raad en bij de ambtenaren. Wat het gemeentebestuur aan beleid formuleert, is niet goed genoeg. Dat is nogal wat. Want als de ambtelijke organisatie niet vooruit kan met de keuzes die be stuurders en raadsleden samen maken, houdt alles op. Als het personeelsbeleid dan ook nog een farce is en er nog sporen van een afrekencultuur zijn, móet het wel fout blijven gaan. Simpel gezegd: Vlissingen is stuurloos. En niet sinds vandaag of gisteren. Het is al vele jaren kommer en kwel in de stad. Dat Vlissingen diep in de schulden zit, helpt natuurlijk ook niet. Komt dit ooit goed? Het zal moei lijk worden om de bakens definitief te verzetten. Maar de vinger is nog nooit zo onbarmhartig op de zere plek gelegd. Dat is een prima begin. En Van Vliet ziet ondanks alle gebreken kansen in de loyaliteit en in de betrouwbaarheid van de gemeentelijke me dewerkers. Vlissingen is nog niet verloren. In Vlissingen heeft nog nooit iemand zo onbarmhartig de vinger op de zere plek gelegd Voor de prijs kwamen projec ten in aanmerking uit de zoge noemde Pio: de elf grootste platte landsgemeenten van Nederland. Vanuit Sluis werd het plan voor de Kustschool ingestuurd. Dat werd begin dit jaar gelanceerd door Escalda, de koepel van open bare basisscholen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij moe ten de huidige scholen in Cad- zand, Nieuwvliet en Zuidzande opgaan in een nieuwe school. Daar zijn de schooltijden onder meer afgestemd op de wensen van ondernemers en werknemers uit de toeristensector. Dat gebeurt onder meer door nauw samen te werken met sport- en cultuurorga nisaties, en de kinderopvang. „Mensen die in de toeristensector werken, vinden het helemaal niet prettig om in de zomer verplicht zes weken vakantie te hebben en in de periode dat het voor hen rus tig is, hun kinderen juist naar school moeten brengen", legt Es- calda-directeur Raymond de Jong toe. „We willen in dat soort zaken veel meer flexibiliteit aanbieden." 'De Kustschool' is dus meer een onderwijsconcept dan een ge bouw, onderstreept De Jong. „Maar we denken dat het succes voller verloopt als de school op een strategische plek staat." En dus moet er in de visie van Escal da een nieuw gebouw op een nieu we plek komen. Daarbij wordt na drukkelijk gekeken naar de omge ving van 'Potjes'; het kruispunt tussen Cadzand en Zuidzande. „Als we daar de handen niet voor op elkaar krijgen, kijken we of we het concept op één van de bestaan de scholen invoeren. Maar dat is vooralsnog niet de insteek." Het plan wordt door zowel Es calda als de gemeente Sluis verder uitgewerkt. Over een paar maan den moet politiek Sluis er een oor deel over vellen. Almanak O, wat zijn ze leuk, de kinderen van die Middelburger. Altijd vrolijk, altijd lachen, overal grapjes over maken. Ja- ja, bijdehandjes zijn het. En pa maar opscheppen tegenover collega's. Hoe grappig ze uit de hoek kunnen ko men. En op de meest onverwachte mo menten ook nog hé. Natuurlijk, als je het navertelt, valt het altijd tegen. Nee echt, je moet er eigenlijk bij zijn. Die Almanakjes in de PZC, ach, hij zou ze dagelijks kunnen vullen. Tot vandaag dan. Of hij nog een leuke Al manak had, luidde gisteren de vraag. „Nee, helaas, mijn kinderen zijn niet grappig genoeg geweest." Investeren in zonnepanelen Inwoners van Terhole kun nen investeren in zonnepa nelen op het dorpshuis. De Stichting Dorpshuis Terho le wil vijftien zonnepane len op het dak leggen. Dat kost 9.000 euro. Inwoners kunnen voor 100 euro een 'paneeldeel' kopen. Dat be drag krijgen ze in vijfjaar terug, plus vijf procent ren te. Het plan wordt dinsdag 24 november om 19.30 uur in het dorpshuis toegelicht. De inschrijving voor het project sluit op 6 decem ber. Echte ijsbaan op de Markt De Middenstands Vereni ging Sluis plaatst dit jaar een overdekte ijsbaan met écht ijs op de Markt in Sluis. Die ligt er tussen 12 december en 3 januari, en is dagelijks open tussen 12.00 uur en 21.00 uur. Be zoekers mogen hun eigen schaatsen meenemen, maar kunnen ook paren hu ren. Vorig jaar lag er nog een kunststofbaan op het wa ter van de Kaai, maar de on dernemers willen dit jaar écht ijs op de baan. Dat is wat lastig op het water, dus kiezen ze dit keer voor de Markt. Meer informatie staat op de facebookpagina Sluisonline. Geldinzameling kerk bijna rond De crowdfunding voor ge brandschilderde ramen voor de nieuwe Protestant se kerk in Hoek is een suc ces. Met nog twee weken te gaan is 25.000 euro inge zameld, 5000 minder dan het streefbedrag van 30.000 euro. Bij de brand op 1 januari sneuvelden be halve een groot deel van de kerk ook de ramen. Ze be stonden uit 600 kleine raampjes. Via het platform www.doorgeven.nl kun nen donateurs zo'n raam pje 'kopen' voor 50 euro. Predikant Arie van der Maas: „Prachtig, maar we zijn er nog niet." Malle Jantje en Oma's Snoepwinkel De wind jaagt om het gemeente huis van Vlissin gen. Het is lunchtijd. Een man met een fel gele jas en een tas waarop groot 'Vlissingen' staat, haast zich naar de ingang. Het is Martin van Vliet, alge meen directeur en gemeentese cretaris van Vlissingen. De man die Vlissingen de waarheid ge zegd heeft en in een rapport ver nietigende conclusies neer schreef over het reilen en zeilen in het stadhuis. Willekeur, afre kencultuur, onsamenhangend, ineffectief waren daarin de sleu telwoorden. Nee, hij wil niets VLISSINGEN. De snoeiharde con clusies over het functioneren van ambtenaren, college en raad van Vlissingen, vragen om meer uitleg. Fractievoorzitters in de ge meenteraad zijn dan ook vooral benieuwd naar de analyse van de nieuwe gemeentesecretaris Martin van Vliet. „Ik heb er wel moeite mee dat veel van de problemen worden neergelegd bij de ambtenaren", reageert CDA-fractievoorzitter Marin de Zwarte. Hij was tot an derhalf jaar geleden wethouder. „Dat nota's voor het college te wensen over laten, slaat terug op de wethouders zelf. Niet de amb tenaar brengt stukken in het col lege, dat doen de wethouders. En een toonverschil tussen afdelin gen die beleid maken en die be leid uitvoeren, dat hou je altijd." De raad - de derde speler op het strijdtoneel - moet de hand in eigen boezem steken, vindt CU-voorman Coen van Dalen. „Er wordt al jaren over gespro ken en nu steekt iemand zijn nek uit. Dat is positief en komt op het juiste moment", doelt hij op de Artikel-12-aanvraag. „De raad kan het zich aantrek ken dat de organisatie te weinig richting vindt in de beleidsstuk ken", meent ook voorzitter Mark Weug van de LPV. „Maar de raad gaat niet over de gemeentelijke organisatie. Er is een nieuwe ge meentesecretaris aangesteld, om dat de raad vond dat dingen niet werden opgepakt." Weug vindt de kritiek van Van Vliet herken baar. „Ik zie niets nieuws." 'Ik heb er moeite mee dat veel van de problemen worden neergelegd bij ambtenaren' Marin de Zwarte CDA-leider Pim Kraan van de POV zegt dat hij de slotsommen van Van Vliet met hem zal bespreken „voor waar het de raad aangaat" en beschouwt het stuk verder als vertrouwelijk. „Deze man wordt gesteund door het college en de raad. We staan er vierkant ach ter." PvdA-leider Barend de Lange is 'vooral benieuwd hoe ze dit op de rails gaan krijgen'. „Als het goed is onderbouwd, steunen we de directeur daarin." Vooral op het gebied van voed selveiligheid, dierenwelzijn en milieu wordt versoepeling van de huidige regelgeving gevreesd. Ook bestaat de angst dat (Ameri kaanse) bedrijven allerlei rechts zaken zullen aanspannen om strengere regelgeving opzij ge schoven te krijgen. PvdA en GroenLinks in de Ter neuzense gemeenteraad dienden een motie in waarin bezorgd heid hierover wordt uitgespro ken. Met name CDA'er Michel Barbé zag er weinig in. Volgens hem zijn de angsten ongegrond en heeft Terneuzen met zijn ha ven en industrie juist baat bij het vrijhandelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenig de Staten. De motie die is gericht aan mi nister Ploumen van Buitenland se Zaken, haalde het met 23 stem men voor (TOP/Gemeentebelan- gen, PvdA, Christenunie, Groen Links, SGP, D66, Provinciaal Be lang Zeeland en CDA'er Jos van Ginneken) en acht stemmen te gen (vier CDA-raadsleden, 55 Terneuzen en WD). door Martijn de Koning CADZAND. Het plan van scholen koepel Escalda voor een 'Kust- school' in de gemeente Sluis heeft de tweede prijs gewonnen bij de verkiezing voor de Henk Aalderink- prijs. De jury ziet het idee, waarbij het onderwijsaanbod onder meer wordt afgestemd op de wensen van de toeristische sector, als een goed voorbeeld voor het behoud van leefbaarheid op het platteland. Tip? redactie@pzc.nl TERHOLE SLUIS HOEK zijn twee bijzondere winkels in wonderschoon Veere. "Jantje" en "Oma" zoeken elk een aantal scholieren voor alle zondagen (10.00-17.30 uur.) Leeftijd vanaf 14 jaar. SMS naar 06-107 962 89 (Reactie voor zondag 22 november) Alleen naar door Ondine van der Vleuten door Claudia Sondervan en Maurits Sep TERNEUZEN. De Terneuzense ge meenteraad maakt zich zorgen over de gevolgen van het vrijhan delsakkoord TTIP waarover de Eu ropese Unie en de Verenigde Sta ten onderhandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69