aan een vreedzame samenleving' Ahmed Aboutaleb, burgemeester Rotterdam Zijn wij in oorlog? Familie wist dat Ibrahim 'beetje radicaliseerde' beetje de De broers Abdeslam uit Molenbeek houden vanwege de aanslagen in Parijs heel de wereld bezig. Een oorlog verklaard Ibrahim runde een café dat vanwege drugsoverlast moest worden gesloten, Salah werkte bij een Brus selse vervoersmaatschap pij. En de derde, Moha med, zou net als zijn twee broers aanvaringen hebben gehad met justitie. De broers Abdeslam uit de Belgische probleemgemeente Molenbeek zijn opeens wereld wijd bekend. Twee van hen wa ren betrokken bij de gruwelijke aanslagen in Parijs. Voor de deur van hun ouder lijk huis aan de Place Communa le in Molenbeek was het gisteren dringen. Hier wonen de in 2001 tot Belg genaturaliseerde, maar in Marokko geboren Faklan Abde slam en zijn vrouw. Vrijgelaten In één klap zagen zij vrijdag hoe één zoon, Ibrahim (31), zich op blies in Parijs, een tweede, Salah (26) 'als staatsvijand nummer één op de vlucht sloeg en een derde, Mohamed, werd gearres teerd. Overigens zaten ook de 63-jarige Faklan en zijn vrouw even vast, maar kwamen snel weer vrij. Gisteren werd ook Mohamed weer vrijgelaten. In de deurope ning bij zijn ouders stond Moha med gister een legioen journalis ten te woord: „We zagen de aan slagen op tv en hebben geen mo ment gedacht dat mijn broers er bij betrokken waren. Ik heb niets aan ze gemerkt. Ik wist niet dat Ibrahim in Parijs was, we zijn vol wassen mensen en vragen niet de hele dag aan elkaar waar we zijn." Mohamed zegt zelf niets met de terreur te maken te hebben. Hij heeft op het oog de 'normaal ste' loopbaan van het trio. Hij werkt bij de gemeente Molen beek. Eerst op de afdeling demo grafie, daarna als dactylograaf (ty pist) van toenmalig burgemees ter Philippe Moureaux en tot voor kort zelfs bij de afdeling vreemdelingenzaken. Mohamed zei gisteren dat hij nooit problemen met justitie heeft gehad, al zou hij volgens bronnen wel ooit voor de rechter hebben gestaan. Zijn twee broers die duidelijk Brussel wél bij de aanslagen in Parijs zijn betrokken, Ibrahim en Salah, heb ben een problematischer verle den dan Mohamed. Naast enkele aanvaringen met justitie (vanwe ge drugs en diefstal) brachten ze ook enige tijd in Syrië door, waar schijnlijk begin dit jaar. Normale jongen Beiden runden in het verleden als manager een kleine super markt. In 2009 namen ze beiden kort na elkaar ontslag, twee jaar later ging de super op de fles. Voor zover bekend werkte Ibrahim daarna bij een technisch bedrijf dat onder meer beveili gingssystemen installeert. Ook dat bedrijf ging failliet, in 2010. In 2013 startte Ibrahim een café dat eerder dit jaar van de politie moest sluiten vanwege drugs overlast. Salah zette zijn werkzame le ven na de supermarkt voort als 'We hebben geen moment gedacht dat mijn broers erbij betrokken waren' magazijnmedewerker bij een Brusselse vervoersmaatschappij, maar verloor zijn baan omdat hij vaak afwezig was. Een vriend om schrijft Salah als normale jongen die hield van de Champions Lea gue en af en toe jointjes rookte. Gewone baantjes, ontslagen en aanvarinkjes met justitie zijn dus de voorgeschiedenis van de broers die geboren werden in Brussel, toch een Frans paspoort hebben en woonden in het straat arme stadsdeel Molenbeek. Andere familieleden lieten gis teren weten verrast te zijn dat twee broers bij de aanslagen in Parijs waren. „Alleen van Ibra him wisten we dat hij 'een beet je' radicaliseerde." Ibrahims zelf moordaanslag liep overigens bi zar af: op de Boulevard Voltaire struikelde hij waardoor zijn bom- gordel afging en hij daarmee al leen zichzelf doodde. Of hij daar voor al mensen had doodgescho ten is nog onduidelijk. 7 VRAGEN OVER PARIJS De minister-president maakte niet bekend dat we als Nederland de wapens opnemen en oprukken richting IS-hoofdstad Raqqa. Ook niet dat ergens op de Veluwe een leger radicaal-islamitische strij ders een hinderlaag voorbereidt. Op de keper beschouwd conclu deerde Rutte slechts dat IS in Pa rijs opnieuw liet zien een bar baars collectief te zijn dat een rechtstreeks gevaar voor onze vei ligheid vormt. Dat het dus een goede zaak is dat Nederland mee helpt met het gooien van bom men op radicale IS-strijders. Of wel: dat het een goede zaak is dat Nederland in oorlog is met IS. In oorlog? Wij? Jazeker, al een paar maanden. Het blijft tot nu toe ver weg, in Irak, maar dat maakt het niet minder waar. De aanslagen in Parijs laten zien dat oorlog voeren tegen IS niet zonder gevolgen is. De aanval wordt door veel Nederlanders ge zien als een aanval op 'onze ma nier van leven', in jihadistische hoek voert een andere verklaring de boventoon. Het geweld is een vergelding voor de Franse acties te gen IS. Actie is reactie. Omdat ook Nederland op IS schiet, kan het evengoed gebeuren dat wij op zekere dag aan de beurt zijn. Het is oorlog, dus er is een vij and. En die vijand kan slachtoffers maken. Het kan de buurman zijn, of jijzelf. Dat is een ongemakkelij ke waarheid, maar wel een waar heid die we moeten accepteren. Wat misschien nog enger is: de aanval zal per definitie onvoorspel baar zijn. IS is geen leger dat met groot materiaal uitrukt om Euro pa eens een lesje te leren. Het zou een volstrekt kansloze onderne ming zijn. Dus huldigen ze de ver rassingstactiek. Guerrilla-acties, met veel slachtoffers in korte tijd. IS-strijders moeten daarom zo on opvallend mogelijk zijn. Mis schien is de vijand al onder ons. Ook in dit geval kan het de buur man zijn. Of een vluchteling, die zijn dagen slijt in een opvangcen trum. De kans is niet groot, maar uitsluiten kan niet. Natuurlijk zegt iedereen dat dit soort gedachten het handelen van de Nederlandse bevolking niet mag beïnvloeden. Omdat je er niet veel mee opschiet, en omdat het oneerlijk is tegenover mos lims en vluchtelingen die niets van IS moeten hebben. De vraag is of iedereen de rust bewaart. On derling wantrouwen blijft er, en zal waarschijnlijk groeien. Zeker als er echt iets gebeurt. Het is oorlog, dus er is een vijand. En die vijand kan slachtoffers maken. Het kan de buurman zijn, of jijzelf Gevoelsmatig zijn de ongrijpbaar heid van de vijand en het daarop volgende wantrouwen alleen in te dammen door risico's zo veel mo gelijk uit te sluiten. Zichtbaar, door meer te controleren en meer te beveiligen. Zoals grenzen en grote evenementen. Dat merkt ie dereen. Minstens zo belangrijk is de on zichtbare controle. Potentiële aan slagplegers hebben geen IS-vlag aan de voorgevel hangen, dus moe ten de inlichtingendiensten zoe ken, wroeten. In mails, in telefoon verkeer, in de wijken. Het is nood zakelijk aanslagen te voorkomen, maar in die zoektocht zullen ook de levens van volkomen onschul dige burgers worden doorgespit. Privacy is het kind van de reke ning. We zijn in oorlog, en dit is de prijs. Vrijheid en veiligheid zijn soms communicerende vaten. DEN HAAG We zijn in oorlog met IS, zei premier Rutte. Fer me taal, maar heeft Nederland ook staatsrechtelijk de oorlog verklaard? Een beetje. Hoe je de oorlog ver klaart, staat beschre ven in artikel 96 van onze Grondwet. Het mag niet eerder ge beuren dan dat de Eerste en Tweede Kamer ermee heb ben ingestemd. Die komen daarvoor spe ciaal samen. Dat is, na de aanslagen in Parijs, overduidelijk niet gebeurd. De kans dat artikel 96 nog van stal wordt gehaald, is ni hil, zegt hoogleraar Internationaal Recht Willem van Genugten. Na 1941 heeft geen enkel land meer officieel een land de oorlog verklaard. „Belangrij ker is tegenwoordig wat zich feitelijk af speelt. Je begint een oorlog gewoon door hem te beginnen." In zijn toespraak doelde premier Rut te dan ook vooral op onze militaire in spanningen tegen IS. Nederlandse Fi6's vliegen sinds vorig jaar over Irak om IS-doelen te bombarderen. Die missie is door de Tweede Kamer goedgekeurd na een 'artikel 100-brief, die toeziet op de in zet van de krijgs macht 'ter handha ving of bevordering van de internationa le rechtsorde'.,, We waren via de Irak- route al een beetje in oorlog. Ruttes toe spraak verandert daar niets aan", zegt Van Genugten. DINSDAG 17 NOVEMBER 2015 m Mohamed verrast door daden broers door Victor Schildkamp en Frans Boogaard Molenbeek 5 km Verviers 171115 I RV I BRON GN Van links naar rechts, boven naar beneden: Mohamed Abdeslam (broer daders) Salah Abdeslam (26, op de vlucht), Abdelhamid Abaaoud (27, mogelijk brein, zou vanuit Syrië hebben aangestuurd), Samy Ami- mour (28, wordt verantwoordelijk gehouden voor doden theater Bata- clan), Ahmed Al Mohammad (25, blies zich op bij Stade de France, als Syrische vluchteling aangekomen in Griekenland). Belg Bilal Hadfi (20) blies zich op bij Stade de France. Mohamed Abdeslam broer daders 2 door Sander van Mersbergen DEN HAAG. De 'We zijn in oor- log'-uitspraak van Mark Rutte, afge lopen zaterdag, was meer een con statering dan een aankondiging. door Koen Voskuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5