Je wordt verliefd op het bekende, goed of s echt DE NIEUWE VOEDINGSGEBODEN WELNEE! tlni 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Nederlanders hebben 'als eersten ter wereld' voedingsrichtlijnen die ziekten helpen voorkomen. De adviezen van de Gezondheidsraad roepen nog wel vragen op. Die wil voedingsexpert Ay Lin Kho beantwoorden. „Ja natuurlijk mag u nog espresso drinken." Het helpt absoluut niet om je verlangen naar liefde en waardering te onderdrukken V\ Lin kho Twee of drie espresso's per dag zal je cholesterolgehalte niet verhogen. Er komen minder boosdoeners in het water mee Caroline Franssen is relatiedeskun- dige. Belangrijk onderdeel van mijn coaching is erop ge richt om te openen wat op slot is gegaan. Om contact te maken met watje nodig hebt en ten volle te voelen waarnaar je verlangt. En vervolgens leer ik je om dat verlangen niet op andere mensen te richten en van hen te ver wachten dat zij het voor je vervullen, maar te bekijken hoe jij het zelf kunt vervullen. Verzin bijvoorbeeld eens tien manieren hoe je zelf jouw verlangen naar vertrouwen en openheid kunt vervullen. Liefde voor jezelf is de eerste stap naar meer liefde in je leven. HET PANEL Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; relatiedeskund ige Caroline Franssen. blijven herhalen. Je wordt verliefd op het be kende, of dat nou goed of slecht is. Dus als jouw ouders jou (emotioneel) in de steek lie ten, heb je grote kans dat je ook een partner uitkiest die niet goed voor jou zorgt. Als je eenmaal één partner hebt gehad die niet goed voor jou zorgde, vreemdging of een alcohol probleem had, is de kans groot dat de vol gende weer zo'n soort probleem heeft. Je blijft eindeloos herhalen, omdat je niet kent watje zoekt en dus niet weet hoe je het kunt her kennen. beweren, is mijn ervaring dat het absoluut niet helpt als je probeert om je verlangen naar liefde, erken ning en waardering te onderdrukken. Juist die pogingen versterken je gevoel. Wat wel helpt, is op zoek gaan naar je eigen trauma's en die met zachtheid en aandacht herstellen. In ieders kindertijd zijn sleutelmomen ten waarin je je be hoeften aan de kant moest schuiven. Er zat niets anders op dan ermee te leven dat (een van je) ou ders je niet gaven wat je nodig had. Op die sleutelmomenten ben jij 'op slot' gegaan, zoals ik het noem. Je besloot dat je het niet meer nodig had. 8? FOTO'S KOEN VERHEIJDEN maken. Je quotum opsparen en in het weekeinde losgaan, is nog slechter voor de lever dan elke dag één glas." Ay Lin Kho: „Ons land kent me het nieuwe advies de strengste alco holrichtlijn van Europa volgens emeritus-hoogleraar voeding en ge zondheid Frans Kok van de Wage- ningen Universiteit. Dit maakt een eind aan de goedpraterij dat alcohol gezond zou zijn. Iedereen weet dat drank slecht voor je is. Maar ik vrees dat als je elke dag een glas al cohol drinkt je daar niet mee stopt. Vanaf nu drinkt iemand wel bewus ter, in de wetenschap dat het de kans op beroertes, hartziektes, dia betes, dementie, long- en borstkan ker verhoogt. Meer dan één glas alcohol per dag is niet gezond voor je lijf, hooguit voor je gemoedstoe stand. Die afweging moetje zelf „Nee hoor. Espressokoffie houdt het midden tussen gefilterde koffie en koffie uit een percolator, of In donesische of Turkse koffie. Twee of drie espresso's per dag zal je choles terolgehalte niet verhogen. Je ge bruikt weliswaar geen filter, maar doordat je het water snel door de koffie perst, komen er minder boos doeners in het water mee die je slechte cholesterol verhogen." „In China kwam ik erachter dat thee drinken helemaal niet saai is: met mijn zwarte of oolong thee 's ochtend, de groene 's middags en de witte 's avonds heb ik genoeg va riatie op een dag. Suikervrij na tuurlijk. Mijn advies is om frisdrank en vruchtensappen voor speciale gelegenheden te bewaren. Mensen zijn gemaakt om van water te leven. Maak je eigen vitaminewa ter met een kan water en schijfjes limoen, citroen, gember, komkom mer of sinaasappelschillen. Veel ge zonder, natuurlijker en goedkoper dan die uit de winkel." „De richtlijn voor de hoeveelheid groente per dag is met 50 gram om- hooggegaan. Mijn gouden tip is om vooral smakelijke groentegerechten te bereiden. Dan is het geen pro bleem om er extra van te eten. Kook met verschillende kruiden en kook ze niet te lang om de smaak en voedingswaarde optimaal te dinsdag 17 november 2015 Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho A PSYCHOLOOG Steven Pont HUISARTS Rutger Verhoeff GO Ik ben zo teleurgesteld in de liefde dat ik niet weet waar ik het vertrouwen vandaan moet halen om me weer te openen. Als ik iets probeer loopt het verkeerd, waardoor ik denk dat ik moet stoppen met wensen. Maar mijn behoeftes onderdrukken, wat me door spi rituele leraren wordt aangeraden, maakt me ook on gelukkig. Hoe herstel je beschadigd vertrouwen? Het tragische van het leven is dat mensen ervaringen In tegenstelling tot wat sommige spirituele leraren saai r'.-.LaJ - ff Air D Drink geen alcohol, of in elk geval niet meer dan één glas per dag. 44 Drink alleen koffie dat met een filter is gezet. Betekent dat 'dag espresso machine, dag espressootje'? Drink drie koppen zwarte of groene thee per dag. Drink suikervrij, dus geen fris en vruchtensappen. Is dit voor het gros van de mensen te doen? De richtlijn luidt: Eet meer plantaardig en minder dierlijk, eet 200 gram groente en 200 gram fruit per dag. Consumenten hielden zich al niet aan de oude richtlijnen - we eten te weinig groente, fruit, vezels en te veel suiker, zout, vet en bewerkt rood vlees - maar de nieuwe maken het nog lastiger. Als je je eraan houdt, sta je treurig in het leven, reageerde woordvoerder Dé van de Riet van de Centrale Organisatie voor de Vleessector.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50