Gewonde Ceriel heeft ontzettend veel geluk dat hij nog leeft Laten wij moedig zijn. Laten wij één zijn en samen bouwen Zwangere vrouw vindt redder via Twitter 4 AANSLAGEN IN PARIJS Man die aanslag voorspelde gearresteerd Honderden bij herdenking in moskee Syriërs niet welkom in zes staten in de VS De Duitse politie heeft in Arns- berg een 39-jarige Algerijn aange houden die mogelijk voorkennis had over de aanslagen in Parijs. Hij zou enkele dagen voor de aan slagen uitlatingen hebben ge daan tegenover Syrische vluchte lingen over dat er iets in de Fran se hoofdstad zou gaan gebeuren. Vier dagen na de aanslagen is Ce riel Lucker uit Geleen een van de twee Nederlandse slachtoffers die er het slechts aan toe zijn en nog steeds in het ziekenhuis lig gen. Maar hij lééft tenminste nog, beseft ook familie in Neder land nu steeds meer verhalen naar buiten komen over wat zich precies in Parijs heeft afgespeeld. „Ceriel is geopereerd en sta biel nu. Artsen doen nader onder zoek waaruit moet blijken of hij naar huis mag of mogelijk nog een keer geopereerd moet wor den", zegt zijn oom Eric Evers. Over wat Lucker precies heeft, doet de familie geen uitspraken, maar dat hij ontzettend veel ge luk heeft gehad dat hij nog leeft, blijkt wel uit het tragische ver haal van zijn 23-jarige medestu dente Nohemi Gonzalez uit de VS, die ook in het restaurant La Belle Équipe was. Ook zij raakte zwaargewond toen de terroristen even na half tien vrijdagavond hun magazijnen leegschoten. Iedereen dook weg toen de eerste kogels werden afgevuurd, vertellen vrienden aan Ameri kaanse media. Nohemi Gonzalez kon niet op tijd wegkruipen. Vrienden zagen even later hoe ze zwaargewond op een brancard werd gelegd om naar een zieken huis te worden gebracht. Daar be zweek ze aan haar verwondin gen. De Amerikaanse is een van de negentien doden bij het restau rant, tot groot verdriet van haar familie en vrienden. „Ik ben de Ze wil niet haar naam ge ven. Ze wil ook niet in beeld verschijnen. Toch kent bijna heel de we reld haar. Vrijdagavond even voor 22.00 uur openen terroristen het vuur in concertzaal Bataclan in Parijs. Een achterbuurman filmt hoe bezoekers hinkend en be bloed de achteruitgang uit ko men rennen. En daar hangt ze. De vrouw. „Ze zat vast in de concertzaal, net als heel veel anderen. Ze konden niet weg. Toen dacht ze dat het een goed idee was om via dat raam naar buiten te gaan", vertelt een vriend van haar, Frans Torree- Ie. Hij kent haar goed en doet op haar verzoek het verhaal. De vrouw wil vooral tot rust komen. belangrijkste persoon in mijn le ven verloren", zegt haar vriend Tim Mraz, met wie Nohemi al drie jaar een relatie had. 'Je was een van de meest vrolijke, be hulpzame en eerlijke mensen die ik ken', schrijft Niran Jayasiri over haar op Facebook. Ceriel Lucker kende Gonzalez nog maar net twee maanden. Hij De Fran^aise, in de 20, klimt na dat de terroristen waren begon nen met schieten, uit het raam op de tweede verdieping, en be sluit aan het venster te gaan han gen. Ze kan geen kant meer op. „Het lukte haar niet meer terug naar boven te klimmen. Ze wilde ook niet springen." De vrouw is namelijk zwan ger. Op de beelden is het niet te zien. Ze hangt langs de gevel met studeert Industrieel Ontwerpen aan de TU Delft en was sinds sep tember in Parijs voor een uitwis selingsprogramma op het designerscollege Strate. Daar ont moette de Nederlander Gonza lez. Op 19 oktober poseerden ze samen met andere studenten nog vrolijk op een bankje in een park. Vrijdag kreeg het uitwisse- haar buik naar de muur gedraaid. Ze is wel te horen. Ze schreeuwt, hangend aan het venster, naar on bekenden in de straat: „Mon sieur! Monsieur! Monsieur! Ik ben zwanger!" Later nog eens: „Alstublieft! Alstublieft! Ik ben zwanger!" Er gebeurt niets. Mensen in de straat proberen zo snel mogelijk te ontkomen, terwijl de schoten van de terroristen binnen duide lijk te horen zijn. Bij de uitgang, onder de vrouw, liggen doden. Sommige mensen slepen licha men mee over de straatstenen. En de vrouw hangt er. En hangt er. Dat duurt op de video beelden meer dan twee minuten. „Iedereen vraagt hoe ze dat heeft volgehouden. Als je goed kijkt zie je dat ze met haar voeten, want ze had haar schoenen uitgedaan, op een tralie voor het raam eron der kan steunen." Dan verschijnt er een gezicht aan het raam op de tweede ver dieping. Een man reikt haar zijn handen en tilt haar naar binnen. lingsprogramma een dramati sche wending. „Gisteren zijn mannen en vrouwen gedood om dat ze in een vrij land leefden", zei Dominique Sciamma van het designerscollege. „Ik hoopte met mijn hele hart dat niemand in on ze gemeenschap zou worden ge raakt door deze criminele da den." Het mocht niet zo zijn. „Gelukkig maar, want ze had het niet veel langer kunnen volhou den", zegt Torreele. „Het was enorm dapper van hem." Een maal naar binnen getrokken, blijft de Francaise niet stilzitten. „Ze heeft zelf ook nog mensen kunnen helpen." Uiteindelijk kan de vrouw con certzaal Bataclan verlaten. Ze gaat naar huis. Daar realiseert ze zich dat ze geen idee heeft wie haar heeft gered. Torreele en een andere vrienden besluiten zondagavond een oproep op Twit ter te zetten. Het werkt. „Ik kreeg de broer van de man aan de tele foon. Daarna sprak ik ook de man zelf, de redder. Hij was nogal wantrouwend. Hij was bang dat ik een journalist was die informa tie zocht over de vrouw." Tot een gesprek tussen de twee komt het in alle chaos nog niet. Ze wisselen wel hun num mers uit. Gisteravond zouden ze elkaar voor het eerst spreken, sinds die verschrikkelijke vrijdag avond. het nalaten om een ernstig mis drijf bij de autoriteiten te mel den, zei een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in de stad in de deelstaat Noord- rijn-Westfalen. Het onderzoek moet uitwijzen of de man ook echt feitelijke voorkennis had. De herdenking bij de Essalam Moskee in Rotterdam is gistera vond bezocht door ruim 600 mensen. Onder hen waren burge meester Ahmed Aboutaleb (zie foto) en minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie. De aanwezigen herdachten de slachtoffers die vrijdag vielen bij de aanslagen in Parijs. 'Liefde voor iedereen, haat voor nie mand', zo stond op een spandoek van Al-Islam.org. Tien mensen hielden een toespraak. De avond was een initiatief van mensen uit de samenleving zelf, of zoals de organisatoren zeiden 'vanuit de boezem van de samenleving'. Zes Amerikaanse staten zeggen dat ze niet langer Syrische vluch telingen willen opvangen, omdat het te gevaarlijk zou zijn mensen uit dat land in oorlog onderdak te bieden. Texas, Arkansas, India na, Louisiane, Alabama en Michi gan reageerden daarmee gisteren op de aanslagen in Parijs. Gouver neurs van de staten zeggen dat ze niet langer willen meewerken aan het plan van president Ba- rack Obama om de komende ja ren 10.000 Syrische vluchtelin gen op te vangen. Het is niet dui delijk of de gouverneurs bevoegd heid hebben Syrische vluchtelin gen te weren. ARNSBERG F\o mm Ti rr~\rr\ t~ nu t ra r-\^ t- inn Onderste rij: Ceriel Lucker helemaal links, in het midden Nohemi Gonzalez, foto Facebook door Raymond Boere GELEEN De 20-jarige Nederlander die zwaargewond raakte bij de aanslagen in Parijs, was met drie studiegenootjes in restaurant La Belle Equipe toen ze onder vuur werden genomen. Dat hij nog leeft, mag een wonder heten: een medestudente die er ook was, kwam om in de kogelregen. door Frank Renout Een vrouw hing minutenlang uit het raam, terwijl terroristen bin nen een bloedbad aanrichtten in concertzaal Batadan. De vrouw bleek zwanger. Ze werd gered. De vrouw hangt in paniek aan het venster. AFP ROTTERDAM WASHINGTON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4