I 5 1 >T4:/ 13 2, Jong en jaloers(er) 0 CIJFER Beleving van longpatiënt aan metingen gekoppeld 0 LEESTIPS /xi Klhvfl Zonder wrijving krijg je aangroei Laatje niet verleiden door de Lorelei Wereld COPD dag Deelnemers zijn enthousiast over de Ziektelastmeter COPD Sindsdien stromen de opdrachten binnen. De hoed voor Karla Peijs, de toenmalige commissaris van de koningin, was zwart-wit. Ik had er een achtknoop in verwerkt van wege het maritieme karakter van het Michiel de Ruyterjaar en de acht gewesten in Zeeland. Al mij merend, spelend met vormen en kleuren, kom ik tot inspiratie. Elke hoed heeft een verhaal. Dat is een samenspel tussen de draagster, haar persoonlijkheid, het moment waarvoor zij hem in eerste instan tie uitzoekt en van mij." Bert: „Onze dochters hebben we op gevoed met het motto: koers vooral op waar je goed in bent en niet al leen op dat wat schuift, want dan schuift het vanzelf. Ze leven inmid dels op hun eigen wijze. De oudste is grafisch ontwerper en studioma nager. De jongste is klarinettist, en na het conservatorium tijdelijk bij ons terug, maar ze is weinig thuis: zij geeft les, volgt zelf masterclasses en werkt daarnaast in de horeca." Hanny: „Het gaat om de bezieling, dan levert je inspanning vanzelf iets goeds op." Bert: „Wij zijn al 40 jaar samen. Dat je elke keer afscheid neemt en el kaar na een tijdje weer begroet, houdt het fris." Hanny: „En we blijven geïnteres seerd in elkaar. Vroeger ben ik ook vaak meegevaren met de kinderen. Zo zagen zij wat hun vader deed en konden Bert en ik wat langer bij el kaar zijn. Ik vond dat heel leuk." Bert: „Voor mij was het spannend. Die omgeving is niet toegerust op kleine meisjes." Hanny: „Zaten ze bij jou te tekenen in de stuurhut. Of als het mooi weer was lieten we een roeibootje aan dek vollopen met water: hun eigen zwembadje! En natuurlijk hadden we het wel eens te verdu ren met elkaar als we een paar weken op eikaars lip zaten. Maar zonder wrijving krijg je aangroei." Bert: „Hanny heeft de Lorelei, de hoge rotspunt in de Rijn waar vol gens de legende veel schepen zijn vergaan, nog nooit gezien. Als we erlangs voeren, was het nacht of stond zij in de kombuis." Hanny: „Maar we bedoelen: wees consequent en voer dat door in je eigen levensstijl. Wat we ook aan pakken - we werken hard." Bert: „Zo verbinden wij ons met onze geschiedenis. Wij doen alles al heel lang. Het zal wennen zijn als ik over 3 jaar met pensioen ga." Hanny: „Maar water zal er altijd zijn. Toen we laatst de tuin omgooi den, groef jij alvast een vijver." Bert: „En ik verheug me op elke avond samen afwassen: evalueren wat er is gebeurd, wat er gebeurd had moeten zijn en wat er mis schien nog zou kunnen gebeuren." Onderzoek In ons land staan mor gen 400.000 patiënten met beschadigde longen stil bij wereld COPD-dag. Ondanks metingen blijft vaak onduidelijk hoeveel last een patiënt ervaart. Een nieuwe kleurrijke methode helpt. Moeite met traplopen of tegen de wind in fietsen? Bij sommige mensen is ernstige COPD Chronic Obstructive Pulmonary Di sease) vastgesteld, toch be wegen ze nog aardig. Omgekeerd komt het voor dat patiënten niet vooruit zijn te branden, terwijl hun ziekte als mild is inge schaald. „Een longmeting vertelt niet alles," zegt pro movenda Annerika Slok van de Universiteit van Maastricht. „Er is nu een methode om meting én be leving in kaart te brengen." „We volgden anderhalfjaar 360 patiënten. Zij beant woordden elf vragen om te meten hoe vaak ze in het dagelijks leven last ervaren van hun COPD: nooit, soms of altijd. De zorgver lener voegde gegevens toe, zoals rookgedrag, BMI en de uislag van de longme ting." „De vragen gaan over emo tie, klachten en vermoeid heid. De uitkomsten worden in een gekleurde ballon uitgebeeld. Een groene en hoge ballon is goed; rood en laag niet goed. Klikt de zorgverlener op de ballonnen, dan ver schijnen er behandeladvie- zen. Die kan hij bespreken met de patiënt." „Zorgverleners ontvangen extra informatie om ge richter in gesprek te gaan over de dagelijks ervaren ziektelast. De deelnemers zijn enthousiast. Ze vinden het computerprogramma duidelijk, bruikbaar en nuttig. Zorgverleners gaven aan het ook bij col lega's te willen aanraden." „Er wordt hard gewerkt om de Ziektelastmeter COPD in te voeren in de zorg. Maar op mijncopdon- line.nl kunnen patiënten de vragen al invullen om het overzicht aan hun zorgverlener te geven." Het is weer die tijd van het jaar dat er interessante kinderboe ken verschijnen. Sinterklaas kan zijn hart ophalen aan weten schap, creativiteit en kunst. iL"?' dinsdag 17 november 2015 Jaloers aangelegde mensen kunnen hun toekomst zonniger gaan bekijken. Met de jaren neemt dat gevoel namelijk af. Dat blijkt uit een studie van de Universiteit van Californië. Voor het onderzoek werden twee groepen mensen be vraagd van achttien tot tachtig jaar. Ruim negenhonderd deel nemers vertelden over hun eigen jaloerse gedrag. In de andere groep gaven ruim acht honderd mensen aan wat zij ervoeren als ze zelf de dupe waren. Circa 80 procent van de on dervraagden jonger dan dertig jaar was het afgelopen jaar ja loers op een ander. En dan vooral op het uiterlijk van leef tijdgenoten, zakelijk succes en geluk in de liefde. Bij mensen ouder dan vijftig daalde dit percentage tot 69 procent. Meestal richt de af gunst zich op iemand die vijf jaar jonger of ouder is. Het viel de onderzoekers op dat man nen vooral jaloers op mannen waren en vrouwen op vrouwen. Hoe het komt dat mensen met de jaren minder jaloers wor den, verklaart het onderzoek niet. 8MSN0UDKLUITERS procent van de bevol king heeft zich in 2014 res pectloos behandeld gevoeld door personeel van winkels of bedrijven. In 2008 was dat nog 23 procent. Een op de twintig mensen meldde respectloos gedrag van partner, familie of vrienden, evenveel als in 2008. Wat hebben jullie gedaan? Een longmeting vertelt niet alles. FOTO SHUTTERSTOCK 44 En een computer vertaalt dit in kleuren? Wat levert dat COPD- patiënten op? Studie voorbij, en nu? PARNOUDKLUIIIRS DINGENUITLEGGER Een kernreactor, de motor kap van een auto, de trein en het zonnestelsel. Randall Munroe legt met illustraties de wetenschap uit aan kin deren vanaf 5 jaar. Ook leuk voor wie ouder is. Unieboek Het Spectrum, €19,99 DINGEN UITLEGGER flr ZDEK .JgHMJEMEH!; HET COMPLETE KETNET BREI-, NAAI- EN HAAKB0EK Genoeg van schermen en tijd voor creativiteit? Met dit 224 pagina's tellende standaardwerk van Hilde Smeesters kunnen kinde ren vooruit in donkere dagen. Lannoo, €19,99 OPZOEK NAAR JEROEN In aanloop naar de grote tentoonstelling over Jeroen Bosch in Den Bosch stelde schrijver Paul van Loon een boek vol vreemde wezens samen voor kinderen. Uitgeverij Leopold, €13,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49