8? 3 i DIEKSTRA Blijf vooral doen watje altijd doet. Houd je routine aan, ga niets uit de weg Moed is niet de afwezigheid van angst, moed is het overwinnen van angst. li Niemand die kan zeggen vanaf wanneer we niet meer bang voor de ander hoeven te zijn INSPIREREND MOTIVEREND EIND OORDEEL gelezen kans voor terroristen." Een fractie van een seconde over woog ze om haar favoriete hardloop wedstrijd aan zich voorbij te laten gaan. „Dat is wat angst met je doet, dat weet ik als professional. Angst dicteert datje bepaalde situa ties moet vermijden. Daarmee creëer je de illusie datje het gevaar af wendt, maar in feite is dat onzin. Wie zich door angst laat leiden, laat zijn leven overnemen. Dat is precies wat terroristen willen. Hoe klein ook, als mens loop je altijd en overal een risico. De kunst is om je te reali seren datje kwetsbaar bent en tege lijkertijd je leven te blijven leven." Of het kinderachtig is dat hij bang is, vraagt mijn zoon kleintjes van onder zijn deken. Nee, zeg ik. „Dat moet jij wel zeggen, want jij bent mijn moeder," zegt hij. Op mijn tele foon zoek ik een fragment op van de Amsterdamse burgemeester Eber- hard Van der Laan. Dat we bang worden van terroristische aanslagen noemt hij 'vanzelfsprekend'. Ik kijk mijn zoon aan en zeg: „Zei ik het niet? Nu komt er een mooie zin!" Ik citeer Van der Laan: „Moed is niet de afwezigheid van angst, moed is het overwinnen van angst." „Maar laten we niet vergeten dat angst ook een nuttig gevoel is," zegt Berthold Gersons, emeritus hoogle raar psychiatrie aan het Academisch Medisch Centrum van de Universi- teit van Amsterdam, en adviseur bij Arq, een groep van instellingen en organisaties die zich bezighoudt met de gevolgen van schokkende gebeur tenissen en psychotrauma. „Je kunt het vergelijken met pijn; angst ver telt je dat er iets aan de hand is." Een lichte vorm van angst is onder deel van ons leven, zegt Gersons. „Mensen zijn geprogrammeerd op overleven. Daarom letten we goed op. Tijdens traplopen, in het verkeer, met vuur. „Dat noemen we geen angst maar concentratie. Worden we afgeleid, dan maken we brokken." Dat de gebeurtenissen in Parijs zo'n impact op ons hebben, komt doordat Parijs letterlijk en figuurlijk dichtbij ligt, zegt de emeritus hoogleraar. „We zijn er allemaal wel eens ge weest, je kent de stad, je reist er in een paar uur heen. U en ik voelen nu: wat daar gebeurt, zou hier ook kunnen gebeuren. En de Franse pre mier stelt ons niet gerust, want die zegt: er zijn nog veel meer aanslagen in voorbereiding." Wat vertel ik mijn zoon? „Ik raad u aan om hem te zeggen hoe het is. Hij is oud genoeg om een aantal dingen zelf te beoordelen, en hij merkt dat u gespannen bent. Als u zegt: er is niets aan de hand, er zal nooit iets gebeuren, dan leidt dat tot verlies van vertrouwen want hij weet dat het onzin is wat u zegt. Bij kleine kinderen werkt het anders: zij hebben geen idee wat er aan de hand is en reageren puur op de ge zichtsuitdrukking van hun vader of moeder." Bang zijn is vermoeiend, zegt hoog leraar Gersons. „Wie angst heeft, ge bruikt een deel van zijn werkgeheugen permanent, je ver keert doorlopend in de waakstand. Je let op alles, je interpreteert van alles, met als vervelend bijverschijn sel datje snel geïrriteerd bent. Dat zie je in Israël: de bevolking daar is doorlopend op haar hoede voor aan slagen. Dat leidt tot gespannen, wantrouwende mensen." Volgens Juul Gouweloos loopt het bij ons zo'n vaart niet. De spanning die veel mensen voelen neemt over een paar dagen weer af. Dat zegt ook Bram Bakker. „Wees eerlijk: was jij afgelopen vrijdag voordat het nieuws uit Parijs kwam nog bezig met de aanslag op Charlie Hebdo? Ik denk het niet, toch? Precies." René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Twee weken geleden was René Diekstra nog in Parijs. Nu, thuis, v raagt hij zich na de aanslagen af wat te doen met verdriet en woede. Op mijn bureau staat een bronzen engeltje met gespreide vleugels. Daartussen een kaart met de tekst: 'Het eerste en groot ste gebod, laatje door hen geen angst aanjagen.' Het stamt uit een angstige tijd in mijn leven en herinnert me eraan zo veel mogelijk meester over mijn eigen gevoelens te blijven. Afgelopen zaterdagochtend lukte dat niet goed. Terwijl ik de kranten van de deur mat pak en de voorpagina's scan, begin ik te trillen. Als bij mokerslag besef ik dat het kwaad zich in zijn meest mon sterachtige gedaante weer heeft gemeld. Precies over dat gedeelte van Parijs waar ik geregeld verblijf - twee weken geleden nog - blijkt een hel van bloeddorst, wraakzucht en vernietigingsdrang te zijn uitgestort. Met bevende handen en opkomende tranen worstel ik de berich ten door. Ontzetting en verdriet die ver volgens in heftige woede overgaan. Wat moet je met dat verdriet, die woede? Voor de zoveelste keer een stille tocht houden? Dat mag dan een emotioneel ventiel bieden en een gevoel van saam horigheid teweegbrengen. Maar zet het zoden aan de dijk in de strijd tegen het kwaad? Met z'n allen de straat op om bij onze regering af te dwingen dat de bom bardementen op IS worden opgevoerd? Kun je oorlog met oorlog de we reld uithelpen? De successcore daarvan is tot nu toe niet erg geruststellend. De war on ter ror lijkt de we reld niet aantoonbaar veiliger te heb ben gemaakt. Wat dan? Gren zen sluiten, overal bewaking, geen vluchtelingen meer opnemen uit islamlanden, islam als godsdienst bij wet verbieden? Mijn woede, besef ik, is machteloosheid, uitzichtloosheid. Niemand die de garantie kan geven dat het niet opnieuw gebeurt. Niemand die weet hoeveel jongemannen in de krochten van de samenleving staan te wachten op hun beurt voor suï cidaal heldendom. Niemand die kan zeggen vanaf wanneer we niet meer bang voor de ander hoeven te zijn. We staan voor de moeilijkste opdracht waarvoor mensen gesteld kunnen wor den: te leven in angst en je niet door angst laten leiden. Dat vraagt behalve om veiligheidsmaatregelen ook om on derlinge vertrouwensmaatregelen. Zo lang die twee niet gelijk opgaan, zal angst het laatste woord hebben. dinsdag 17 november 2015 GO Het voelt alsof je in 'je midden blijft' en extreme positieve of negatieve emoties het niet kunnen overnemen. Anderen kunnen weieens denken datje een ijskonijn bent. Zet lekker een stap weg van die gedachte. Fijn om op te kunnen terugvallen. 44 44 -^Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47