Minuut sdlte maakt ons aandachtig 2 I HART# Kunnen die terroristen ook op onze school komen? Zullen we dat drukbezochte evenement maar een keertje overslaan? Nederland is bang na de aanslagen in Parijs. Grote vraag: wat is angst precies? En hoe gaan we ermee om? Lekker in balans De kans om op een onnatuurlijke manier aan je einde te komen, is in het bestaan van de aarde nog nooit zo klein geweest. Wat zijn we kwetsbaar, realiseren we ons na de aanslagen in Parijs. En wat kan angst ons in de greep krijgen. Een goed moment voor mindfulness. Die minuut stilte die we gisteren ter nage dachtenis van de slachtoffers hielden, is een mooi voorbeeld van mindfulness. We staan letterlijk stil. We komen van de automa tische piloot af en stu ren ons bewustzijn in dit geval naar de men sen die lijden. Hoe aandachtig. Oefeningen in mind fulness helpen voorko men dat je je volledig identificeert met dwingende gedachten. Of met onrust in je lichaam. Zo onstaat ruimte om te ontspan nen. Maar onderdruk niets. Leef met de Pa- rijzenaren mee, voel je gerust verdrietig, zegt mindfulness-trainer Céline Aalders. Zolang angst je niet omver werpt. Vaak slaat tob ben over wat er kan gebeuren, over in bang worden. Ook bij kinde ren. Stuur dan je aan dacht naar het hier en nu. Zodat er kracht is, waar angst is. SNEL AAN TE HAKEN IN DE LES HELDEREN PRAL SCH h ONTSPANNEND TEKST ANNIEK VAN DEN BRAND ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER Tijdens de intocht van Sin terklaas, zondag, was ze in een andere, rustigere straat gaan staan, vertelt de buurvrouw als we 's ochtends op de stoep onze kinde ren uitzwaaien. „Ik weet niet, ik dacht: als er een gek met een mi trailleur langskomt, neemt hij vast dat drukke kruispunt. Daar moet ik dus niet zijn." Nu is ze nog blijer dat ze haar baan als stewardess heeft opgegeven. „Al die jaren dat ik pur ser was, ben ik geen moment bang geweest. Ook niet na 9/11. Maar nu komt het me veel te dichtbij." Gisteravond toen ik ging slapen, riep mijn zoon (13) me. Hij lag nog wak ker. Of die terroristen ook op zijn school kunnen komen, vroeg hij met een klein stemmetje. Mijn zoon, die zijn dagen liefst gamend doorbrengt, vraagt soms of ik kom kijken om te zien hoe hij behendig een vliegtuig kaapt en een auto steelt, terwijl hij in het voorbijgaan nog wat passan ten neermaait met zijn kalasjnikov. „Het is maar een spélletje, mam," zegt hij dan voordat ik iets kan zeg gen. En nu blijkt dat hij het onder scheid tussen echt en niet echt inderdaad feilloos maakt. „De kans dat er terroristen naar jouw school komen, is heel klein", zeg ik. „Je weet het dus niet 100 procent zeker." „Bijna 100 procent." „Maar niet helemaal." Had ik iets anders moeten zeggen, vraag ik Bram Bakker, de psychiater die op dit moment door het land toert met het theaterprogramma Geen Paniek. „Angst is een gevoel. Dat moetje niet bagatelliseren. Tegelijkertijd vraagt de situatie niet om emoties maar om verstand. Feiten helpen om angst te bedwingen. Fact of life: de kans om op een onnatuurlijke ma nier aan je einde te komen, is in het bestaan van de aarde nog nooit zo klein geweest. Als je je afvraagt hoe groot de kans is datje door een ter- „Blijf vooral doen watje altijd doet," zegt zij. „Houd je routine aan, ga niets uit de weg." De redenering ach ter dit advies: de gebeurtenissen in Parijs zijn een aanslag op het idee dat de wereld een fijne, veilige plaats is. Gouweloos: „Het is zaak om zo snel mogelijk te ervaren dat er niets engs gebeurt als je doet wat je wilt doen. Onveiligheid is vooral een ge voel, geen werkelijkheid." Mijn zus stuurt me een berichtje met de finishtijd van de Zevenheu- velenloop in Nijmegen waaraan ze meedeed. „Ik was bang," appt ze. En: „Zo werkt terreur dus." Mijn zus is gedragstherapeut en be geleidt mensen met angststoornis sen. Dat ze afgelopen zondag met dertigduizend andere mensen weerloos stond opgesteld in een aantal startvakken, bezorgde haar rillingen, zegt ze. „Ik had er nog nooit zo over nagedacht maar zo'n evenement leek me ineens een uit- rorist wordt neergeschoten, kom je uit op een miniscuul klein getal. De kans om overreden te worden, is vele malen groter dan datje wordt neergeschoten door een terrorist. Een andere geruststellende gedachte is wellicht dat Parijs een uitermate veel geschikter podium voor aansla gen is dan het gemiddelde Neder landse dorp," aldus Bakker. Vanochtend leek het tijdens de spits op Rotterdam CS rustiger dan an ders. Waren mensen uit angst thuis gebleven? Of verbeeldde ik me dat? Waarom liep ik naar een andere coupé toen ik niet meteen zag bij wie die koffer in het gangpad hoorde? Waarom deed ik zoveel moeite om een plaatsje bij de deur te bemachtigen? En: wanneer doe ik weer gewoon? Juul Gouweloos is psycholoog en on derzoeker bij de stichting Impact, die psychosociale ondersteuning biedt na schokkende gebeurtenissen. dinsdag 17 november 2015 GO Het is te doen: een stap achteruit maken om te kijken wat er in het hoofd en lichaam gebeurt. Om te zien hoe onrustig je van ellende in de wereld wordt. Hoe gemakkelijk het ook lijkt, uit een boek valt het lastig te leren. Toch maar naar een workshop of cursus. Ook zo moe van doelstellingen halen en van alles moeten? Met mindfulness schakel je naar een andere stand: je hebt geen doel, je hoeft niets te veranderen. Je bent. Zweverig? Zweefkezen zijn mensen die met hun gedach ten allerlei kanten uitzweven. Weg van het nu. Ja, het lukt beter om mezelf terug te roepen als angst en onrust me in de greep krijgen. Als je van jezelf moet ontspannen, raak je juist gespannen. Verwacht niets, hoef niets. Moed ISHETOVERWINNENVAH angst „Nee." 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46