'Onschuldigen vermoord omdat ze lééfden' president Hollande Helpt het? Syrië platbombarderen? Heel Europa zoekt mee AANSLAGEN IN PARIJS 3 Inlichtingendien sten willen weten: wie waren de moordenaars? En vooral: wie gaf het sein tot de aanval? De aanslagen in Parijs roepen veel vragen op. IDeze krant probeert op een aantal daarvan antwoord te geven. PARIJS/BRUSSEL. 168 huiszoekin gen en 23 arrestaties in Franse ste den als Grenoble, Lille, Lyon, Rou- baix en Straatsburg. De buit: drugs en wapens als kalasjnikovs en zelfs een raketwerper. Afgezette straten en huiszoekin gen in de Brusselse voorstad Mo lenbeek. Politie-eenheden die massaal op zoek zijn naar een zwarte Seat in de Italiaanse stad Turijn. Terwijl in Frankrijk het parle ment op verzoek van president Hollande de noodtoestand met drie maanden verlengde, ging de klopjacht gisteren door. Alles werd gisteren gemobiliseerd op zoek naar iedereen die ook maar iets te maken kan hebben met de aanslagen, afgelopen vrijdag in Pa rijs. Hoofdprijs van de zoektocht: de voortvluchtige Fransman Salah Abdeslam, voorzover bekend de enige dader die zichzelf in Parijs niet opblies. Even, tegen het einde van de morgen, meldde Belgische media dat hij was opgepakt. Maar dat bleek niet zo te zijn. Ondertussen wordt steeds meer bekend over Salahs dode broer Ibrahim, hun zes mededa ders en het vermoede master mind achter de aanslagen. Lang zaam ontstaat het beeld van een terreurcel die voornamelijk be staat uit in Frankrijk opgegroeide en geradicaliseerde moslims, waar van enkele naar Syrië vertrokken, zich daar ideologisch harden en te rugkwamen om terreur in eigen land te zaaien. Inlichtingendien sten stellen nog geen link van de terreurgroep met Nederland te hebben gevonden. Zes van de acht daders zijn in middels bekend. Drie teams wa ren er vrijdag: Ismael Mostefai (Fransman, 29 jaar), Samy Ami- mour (ook Frans, 28) en een nog onbekende derde persoon waren de koelbloedige moordenaars die ruim tachtig mensen in concert zaal Bataclan executeerden. Bilal Hafdi (een Belg uit Ne- der-over-Heembeek, 20 jaar), Ahmad al Muhamad (Syrisch, 25) en ook nog een onbekende derde man waren degenen die zichzelf opbliezen bij het Stade de France. En de Franse broers Abdeslam schoten om zich heen op de Boule vard Voltaire, waarna een zichzelf opblies en de ander vluchtte. Van Hafdi, Mostefai en Ami- mour wordt gezegd dat ze in Syrië zijn geweest. De Franse krant Le Monde beschreef in december vo rig jaar nog de wanhopige zoek tocht van de vader van Samy Ami- mour naar zijn zoon. Vader Moha- med (67) reisde zelf vanuit de Pa- rijse voorstad Saint-Denis naar Sy rië om zijn zoon over te halen te rug te keren. Hij vond Samy in de buurt van Aleppo, als gewonde strijder van IS, maar zijn vader kreeg hem niet mee naar huis. Nu Samy wel terug is, is hij dood, in stuken gereten door zijn eigen bom en draagt hij voor eeuwig het stempel van het kwaad op zijn voorhoofd. Verwarring blijft er ondertus sen nog volop. Over de twee nog niet geïdentificeerde zelfmoorde naars. En over het Syrische pas poort op naam van Ahmad al Mu hamad, dat bij het Stade France werd gevonden. De geruchten dat het om een vals paspoort gaat, worden sterker nu de Servische overheid meldt dat ze zaterdag bij een Syrische vluchteling in het land een identieke pas hebben aan getroffen: zelfde naam, zelfde gege vens, alleen een andere foto. Belgische en Franse media mel den gisteren dat er al wel zicht was op het brein achter de aansla gen: de Belgische jihadist Abdelha- mid Abaaoud (27). De Brusselnaar zou sinds 2014 in Syrië verblijven, is in België bij verstek tot twintig jaar cel veroordeeld en zou ook al een hand hebben gehad in de mis lukte aanslag op een Thalys eerder dit jaar. IS vindt hem van zo'n waarde dat ze een interview met hem publiceerden in hun 'huistijd schrift' Dabiq. Daarin vertelt hij dat hij begin dit jaar terug was in België en de leider was van een in januari in Verviers opgerolde ter reurcel. Daarbij kwamen twee an dere Belgische jihadisten om het leven. Het is onduidelijk wanneer het interview precies is gehouden. Enkele van de vele vragen die nog resten: hoe kwam deze ter reurcel samen? Waar werd het do delijke pact tussen de Belgen, Fransen en mogelijk Syriërs geslo ten? Of werden de drie cellen apart van elkaar aangestuurd, met een druk op een knop in het kali faat? 7 VRAGEN OVER PARIJS De belangrijkste reden daar voor is: het Westen wil geen grondtroepen sturen, maar al leen bombarderen. Die bom bardementen hebben IS ge schaad, kopstukken zijn uitge schakeld en aanvoerroutes doorbroken, maar de beweging heeft zich inmiddels stevig ver schanst in de stedelijke gebie den die het al in handen had. En het Westen wil die gebie den niet bombarderen, omdat dat veel burgerdoden zou bete kenen. IS moet dan ook op de grond worden verslagen. En daar gaat het mis. Want die strijd moet worden gevoerd door grotendeels ongemotiveer de, slecht betaalde militairen ter plaatse. Met name in Irak doen westerse landen veel om de lokale troepen te trainen, maar in acht weken zijn ze nau welijks in staat de ongetrainde rekruten klaar te stomen voor het grote werk. „Ze zouden een jaar opleiding moeten krij gen, of nog langer", zei een Ne derlandse trainer van Iraakse rekruten eerder dit jaar in deze krant. „We doen wat we kun- 'We doen wat we kunnen, maa veel van deze jongens gaan sneuvelen' nen, maar veel van deze jon gens gaan sneuvelen." De enige manier om de strijd tegen IS op korte termijn te winnen, is door grondtroepen naar Irak te sturen. Vermoede lijk is de strijd dan in een paar maanden gewonnen. Maar voorlopig lijkt het com mitment daarvoor nog altijd klein. Zowel in Amerika, dat lijdt aan een ernstige vorm van oorlogsmoeheid, als in Europa. Ook het Nederlandse kabi net wil nog altijd niet spreken over het sturen van grondtroe pen. En dus zal de strijd tegen IS nog jaren duren. DINSDAG 17 NOVEMBER 2015 m Jacht op daders en brein Een speciaal politieteam klimt op een appartement in de wijk Molenbeek, op zoek naar verdachten die betrokken zijn bij de aanslag in Parijs, foto Yves Herman/Reuters door Cyril Rosman 1 door Peter Groenendijk DEN HAAG. Een coalitie van tien tallen (vooral westerse) landen vecht in Irak en Syrië al ander halfjaar tegen IS. Maar duizen den bombardementen later houdt de terreurbeweging nog altijd stand. Hoe kan het dat een leger van enkele tienduizen den extremisten de rest van de wereld weet te pareren? Nederlandse trainer van Iraakse rekruten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3