Ga er zelf mee aan de slag! Inspiratiemiddag sluit Jaar van de Bodem in Zeeland af 4 ZEELAND De Verenigde Naties stelden een jaar lang de bodem centraal. Die heeft meer functies dan je zou denken. „Soms sta je er niet bij stil wat de grond allemaal doet en waar we het voor kunnen gebruiken", zegt Vincent van der Veen, een van de organisatoren van de inspiratiemid dag. „Daarom hebben de Verenig de Naties dit initiatief bedacht. De kernboodschap van alle activitei ten is: ga zorgvuldig om met de bo dem, om de functies ervan te be houden voor de toekomst." Op de inspiratiedag kunnen kinderen onder meer kleien en een wormenhotel maken Carla Schönknecht, gedeputeer de, vertelt dat het bodemsysteem belangrijk is voor maatschappelijke opgaven, „zoals klimaat, energie, inrichting van de stad en verduur zaming van de landbouw." Het Jaar van de Bodem in Zee land werd begin februari in Terra Maris geopend door Schönknecht. Er volgden een hoop activiteiten, georganiseerd door een team van medewerkers uit de agrarische sec tor, van gemeenten, milieu- en educatiecentra en de Provincie Zee land. Er werd bijvoorbeeld een lespak ket samengesteld om basisschool leerlingen te leren hoe de bodem is ontstaan, welke vormen er zijn en wat voor functies die hebben. Ook gidsen van het Instituut voor Natuureducatie en Duurzaamheid (IVN) werden bijgeschoold over de Zeeuwse bodem en er werden twee wedstrijden georganiseerd; het maken van een 'sliklied' en de mooiste foto binnen het thema 'De Zeeuwse Bodem maakt indruk'. „Het project was een succes", stelt Schönknecht namens de pro vincie en de andere deelnemende partijen. „Activiteiten zijn drukbe zocht en mensen gingen echt aan de slag met de bodem. We hebben een mooi en veelzijdig programma neer kunnen zetten, juist door de samenwerking van allerlei deelne mers met een eigen expertise." Het Jaar van de Bodem wordt af gesloten met een Inspiratiemiddag in Zierikzee, gericht op de eigen tuin. Met lezingen, de bekendma king van de winnende foto, een in formatiemarkt en een ruilbeurs. Kinderen kunnen kleien en een wormenhotel maken. Vincent van der Veen van het IVN geeft drie tips om zelf aan de slag te gaan met de bodem. Voedsel van eigen bodem Educatief voor de kinderen en leuk om met je handen in de grond te wroeten: kweek je eigen voedsel. Daar heb je geen grote tuin voor nodig, aan een vierkan te meter heb je al genoeg. Door zelf groenten of kruiden te kwe ken, kun je kinderen laten zien hoe voedsel uit de bodem kan groeien én zelf smullen van ge zonde en biologische producten. 2. Waterafvoer in je tuin De bodem neemt water op en daarom loopt regenwater in bete gelde tuinen soms lastig weg. Haal eens een tegel weg en zet er een plant voor in de plek. Je zult zien dat de groene vervanger er voor zorgt dat het water in de tuin makkelijker door de bodem wordt opgenomen. 3. Ontdek het Zeeuwse land schap Breng eens een bezoekje aan Ter ra Maris in Oostkapelle. In dit museum leer je veel over de his torie van het Zeeuwse land schap. Een mooi aspect is bijvoor beeld de landschapstuin. Hier kun je allerlei verschillende type bodems van Zeeland ontdekken, zoals klei, duin en kreken. In een wandeling zie je wat Zeeland aan landschappen te bieden heeft. Zeeuwse grond maakt indruk door Elodie Kint ZIERIKZEE. Ons voedsel groeit er op, het zorgt voor grondstoffen en zoet water, we verbergen er kabels in en het neemt regenwater op: de bodem. 2015 was het Jaar van de Bodem en het Zeeuwse program ma wordt afgesloten met een inspi ratiemiddag in Zierikzee. De Inspiratiemiddag vindt plaats op 28 november van 13.00 tot 16.30 uur, in het gemeentehuis van Schou- wen-Duiveland. Laan van St. Hilaire 2, Zierikzee. Entree is gratis, vooraf aan melden niet nodig. Er werden activiteiten gehouden, waarbij mensen op allerlei manieren met de bodem bezig waren, foto IVN „De kernboodschap van alle activiteiten is: ga zorgvuldig om met de bodem, om de functies ervan te behouden voor de toekomst", zegt Vincent van Veen, organisator van de inspiratiemiddag, foto IVN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32