Droevige familieberichten maakten het stuk lastiger voor honkballers t|jjS7 Russische bondscoach spreekt van een nieuwe, frisse generatie Murray begint met winst SPORT 19 Bolhuis blijft als preses NOC*NSF Kosta Poltavets begrijpt dat het wereldrecord van Pavel Koelizjnikov met argusogen wordt bekeken. En ook weer niet. ARNHEM. André Bolhuis is nog vier jaar voorzitter van NOC*NSF. Zijn nieuwe, laatste termijn loopt tot medio 2019. Bolhuis, die sinds 2010 voorzitter is, had geen tegen kandidaten. Tandarts en voorma lig hockeyinternational Bolhuis (69) kende de laatste jaren wat tegenvallers. Zo zag hij de ambi ties de Olympische Spelen naar Nederland te halen stranden op een gebrek aan draagvlak, terwijl de aan Nederland toegekende Eu ropese Spelen van 2019 moesten worden teruggegeven omdat de overheden er geen geld voor over hadden. Voor Bolhuis ligt de uit daging vooral in het vinden van nieuwe geldbronnen. Het rapport van het antidoping- agentschap WA- DA over doping als gemeengoed in de Russische atletiek kwam hard binnen bij schaatsbondscoach Kosta Polta vets. Maar uit zijn mond geen ge luiden dat het allemaal niet waar is. „Ik heb geen zicht op de Russi sche atletiek. Wat ik hoor, is zorg wekkend. Dit is niet mijn manier van werken en het zal moeten veranderen." Hoewel er niet over werd ge sproken, voelde Poltavets (52) af gelopen week bij de wereldbeker wedstrijden in Calgary priemen de ogen. „Het was stilletjes, je voelde spanning onder de andere sporters. Wij werden er indirect op aangekeken." Of hij dat snapt? „Een beetje. Aan de andere kant: schaatsen is veel meer dan een fy sieke inspanning. Het gaat om techniek." In andere woorden: do ping heeft voor schaatsers relatief weinig nut. „Bovendien: ik doe dit werk nu vijftien jaar. Eerst tien jaar in Nederland, bij DSB en TVM. Ik heb mezelf voldoende be wezen, denk ik. Iedereen mag bij ons komen kijken, we zijn volko men transparant. We hebben een begeleidingsstaf met vijf buiten landers. Dat vonden ze in Rus land toen niet leuk, ze hadden lie ver een kleinere staf met alleen maar Russen. Ik vind de invloed van buitenlanders belangrijk." Toch laste Poltavets vorige week een mediastilte in voor zijn rijders en zichzelf. Pas na de laat ste race van het weekeinde wilde hij praten. „We wilden de even tuele last van dit soort vragen niet op de schouders van de schaatsers neerleggen." Dopingverleden Zondagavond schaatste Pavel Koe lizjnikov naar een nieuw wereld record op de 500 meter: 34,00. Een prestatie die niet door ieder een wordt vertrouwd. Want de sprinter heeft een dopingverle den. Op zijn zeventiende werd Koelizjnikov betrapt op het mid del methylhexanamine en voor twee jaar geschorst. „Ik heb daar al vaker over gezegd dat het jeug dige onwetendheid was", zegt Poltavets. Hij spreekt juist van een nieuwe, frisse generatie Rus sische schaatsers. „Toen ik begon hadden we alleen Ivan Skobrev en Dimitri Lobkov. Dit is een to taal nieuwe lichting, met een nieuwe mentaliteit. Als een van onze schaatsers om privéredenen zijn huisarts bezoekt, moet hij dat bij ons melden. En in mijn contract is opgenomen dat ik on middellijk kan vertrekken als ik hoor of zie dat iemand de fout in gaat. Ik heb ook nooit enige druk gevoeld vanuit bijvoorbeeld het ministerie om te presteren." Wielerploeg Poltavets hoopt dat een deel van de mensen Koelizjnikov ver trouwt. „Sommigen zullen we niet kunnen overtuigen. Een we reld zonder zondes zal ook nooit bestaan. Maar vergelijk het Russi sche schaatsen niet met de Russi sche atletiek. De TVM-schaats- ploeg was ook niet hetzelfde als de TVM-wielerploeg. Dat moeten we los van elkaar zien." 'Ik heb ook nooit enige druk gevoeld vanuit het ministerie om te presteren' TAOYUAN. Het Nederlands honk balteam strandde in het Premier 12-toernooi in de kwartfinale, na een 1-6 nederlaag tegen Verenig de Staten. De prestaties van de ploeg van manager Hensley Meu- lens werden negatief beïnvloed door blessures en droevige berich ten van het thuisfront. Liefst zes spelers verloren in de voorbereiding en tijdens het toernooi een familielid of vriend. De laatste die naar nieuws kreeg, was werper Jair Jurrjens, wiens vader overleed. Jurrjens zou gis terochtend tegen de Amerikanen starten op de 'Nederlandse' heu vel, maar hij verliet de ploeg voor tijdig en reisde snel af naar zijn geboorteland Curaqao. Hoeveel invloed de ellende heeft gehad op de resultaten van het koninkrijksteam is moeilijk in te schatten. Opvallend was dat de Nederlandse aanval die in de eerste dagen grote indruk maak te, in de laatste twee wedstrijden stokte. Zowel in het laatste poule- Jair Jurrjens zou tegen de Amerikanen werpen, maar hij verliet de ploeg voortijdig en reisde snel af naar Curasao duel met Canada (1-3) als in de wedstrijd tegen Amerika (1-6) werd maar één punt gemaakt. De plek in de kwartfinales leverde de honkballers 225.000 dollar op. Verrassend was dat de ongesla gen poulewinnaar Canada de hal ve finale ook niet haalde. Het ver loor met 3-4 van Mexico, dat zich aanvankelijk had teruggetrokken voor het toernooi. De organisatie dreigde met zware sancties en daarom besloten de Mexicanen toch te spelen. De ploeg treft don derdag Verenigde Staten. De an dere halve finale gaat tussen het organiserende en favoriete Japan (9-3 tegen Puerto Rico) en Zuid-Korea (7-2 tegen Cuba). SCHOTSE ZEGE IN LONDEN DINSDAG 17 NOVEMBER 2015 UITSLAGEN DAMMEN Emmen. WK. Negende ronde: Sipma (Ned) - Cordier (Fra) 1-1, Heusdens (Ned) - Georgiev (Rus) 0-2, Boomstra (Ned) - Samb (Sen) 1-1, Baljakin (Ned) - Erdenebileg (Mng) 2-0, Groe nendijk (Ned) - Loko (Con) 2-0, Ganbaatar (Mng) - Forbin (Fra) 1-1, Sjajbakov (Rus) - Atse (Ivo) 1-1, Vipulis (Let) - Tsjizjov (Rus) 1-1, Nd- jofang (Kam) - Silva (Bra) 1-1, Ivanov (Oek) - Kouogueu (Kam) 1-1. Stand na de tiende ronde: 1. Georgiev 14, 2. Groenendijk 13, 3. Boomstra, Tsjizjov, Ivanov, Sipma 12, 7. Cordier, Baljakin, Atse, Silva 11. GOLF Girona. Qualifying school Europese Tour, na derde ronde: 1. Kinhult (Zwe) -14, Nemecz (Oos) -14, 26. Lafeber -7, 35. Huizing -6, 39. Besseling -5, 105. Saxton +3. HONKBAL Premier 12, Taichung en Taoyuan (Taiwan). Kwartfinales: Mexico - Canada 4-3, Zuid-Ko- rea - Cuba 7-2, Verenigde Staten - Nederland 6-1, Japan - Puerto Rico 9-3. SCHAKEN EK landenteams. Reykjavik (ijsl). Derde ron de: Servië - Nederland 3-1. Ivanisevic - Giri 1/2 - 1/2, Perunovic - L'Ami 1/2 - 1/2, Markus - Van Wely 1-0, Sedlak - Sokolov 1-0. Oekraïne - Azerbeidzjan 2,5-1,5, Rusland - Spanje 2,5-1,5, Frankrijk-Hongarije 2-2, Geor gië - Polen 2-2, Kroatië - Engeland 2-2, Noor wegen - Armenië 1,5-2,5, Slovenië-Grieken- land 2-2. Stand aan kop: 1. Rusland, Oekraïne 8,5, 3. Frankrijk, Servië 7,5, 16. o.a. Nederland 6,5. Vrouwen. Derde ronde: Nederland - Frankrijk 0-4, Zhaoqin Peng - Sebag 0-1, Haast - Skrip- chenko 0-1, De Jong - Guichard 0-1, Lanchava - Milliet 0-1 Rusland - Italië 3-1, Oekraïne - Georgië 1,5-2,5, Servië - Hongarije 1,5-2,5, Spanje - Duitsland 1-3, Roemenië-Engeland 2,5-1,5, Tur kije - Armenië 2-2, Polen - Tsjechië 4-0, Azer beidzjan - Letland 1,5-2,5. Stand aan kop: 1. Rusland 9, 2. Georgië 8,5, 17. o.a Nederland 6. TENNIS ATP World Tour Finals, Londen. Groep B: Murray (GB, 2) - Ferrer (Spa, 7) 6-4,6-4.Rojer pakt eindelijk eerste zege op Finals (2) Dubbels: Rojer (Ned)/Tecau (Roe) - Matkows- ki (Pol)/Zimonjic (Ser) 6-2 6-4, Melo (Bra)/Dodig (Kro) - Herbert (Fra)/Mahut (Fra) 3-6 7-6(4)10-7. Poltavets: Schaatsen is echt geen atletiek door Rik Spekenbrink Pavel Koelizjnikov weet de ogen op zich gericht. De Rus noteerde zondag een wereldrecord op de 500 meter: 34,00. foto AP Kosta Poltavets door Hans Klippus LONDEN. Andy Murray is de ATP Tour Finals gisteren begonnen met winst op David Ferrer. De als tweede geplaatste Schot versloeg de Spanjaard in twee sets. Na anderhalfuur tennis in de 02 Arena in Londen was de eind stand bereikt: 6-4 6-4. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19