n 'Geen Testspiel, maar een Freundschaftspiel' SPORT 17 FAIR PLAY? FAIR PLAY HANftDRAUFf HARlNOVER ST ME bouwd. En dat we op die manier weer een beetje kunnen terugke ren in de normale wereld." Escorte Toen de bus met de spelers van Nederland gisteren het stadion in Hannover verliet, was er al meer politie op straat. Oranje kreeg een escorte van politiebusjes en -moto ren. Het zal vanaf vandaag niet an ders meer zijn. De Duitse boule vardkrant Bild, doorgaans goed geïnformeerd, ging gisteren nog even snel op de koffie bij Volker Kluwe, hoofd van politie in Han nover. Om tactische redenen kon Kluwe de verslaggevers niet vertel len hoeveel agenten er vanavond in en rond de HDI-Arena aanwe zig zijn. Maar het zullen er vol gens de chef aanzienlijk meer zijn dan de 200 beschikbare agenten bij een doorsnee duel in de Bun- desliga. „Maar desondanks roepen we iedereen op waakzaam te zijn en verdachte bewegingen bij de politie te melden", vertelde Klu we. De uitslag? Die is vanavond volgens alle betrokkenen nauwe lijks belangrijk. Eventuele doel punten hoeven volgens Bierhoff en Löw ook niet uitgebreid te worden gevierd. „Want we spelen misschien wel tegen Neder land, maar op dit moment toch vooral tegen terreur en voor de vrijheid." LA MARSEILLAISE IN PLAATS VAN WILHELMUS „Ik weet in elk geval zeker dat er ingetogener gereageerd zal wor den op alles wat in de wedstrijd gebeurt", zei hij uiteindelijk. „Ik hoop ook dat de sportiviteit hoog in het vaandel staat. En het resul taat, wie er wint, dat is niet be langrijk. Belangrijk is de eensge zindheid tegen terreur." Geen Testspiel, maar een Freund schaftspiel. Onder dat motto gaan Duitsland en Nederland tegen el kaar spelen in hun 41ste onderlin ge ontmoeting. Blind maakte als speler zelf één van die confronta ties mee, in 1986 in Dortmund, ook in een periode dat Oranje al leen oefenduels speelde na het mislopen van het WK. Klaas-Jan Huntelaar was van de huidige spe lers de enige die ook in de basis stond bij de laatste ontmoeting op Duitse bodem, de 3-0 nederlaag van november 2011 in Hamburg. Politiebusje Bij het hotel van Oranje, op een kwartiertje rijden van het stadion, is de beveiliging aangescherpt. Bij aankomst zagen de spelers zowel aan de voor- als de achterkant een politiebusje. Tijdens de rit van de luchthaven naar het hotel reden er ook meer agenten mee rond de bus. De sfeer op de training was gisteravond niet veel anders dan normaal. Er was een plukje Oranje-fans dat op de tribune klapte voor Sneijder, Memphis en Huntelaar. Beneden op het veld rolde de bal in een reeks oefenin gen en schalde er af en toe gelach door het verder lege stadion. Maar onderhuids is iedereen zich bewust van de impact van de aan slagen in Parijs. Eerder op de dag, in de charter die Oranje van Car diff naar Hannover bracht, was er een indrukwekkende minuut stil te. „Samen met de bemanning hebben we stilgestaan bij de ge beurtenissen", vertelde Blind. „Dat was best emotioneel. Het be sef dat het overal kan gebeuren, dat hakt er natuurlijk in. En auto matisch dringt zich dan de vraag 'Ik hoop dat de sportiviteit hoog in het vaandel staat Belangrijk is de eensgezindheid tegen terreur' op of je wel moet voetballen nu." Met die vraag worstelden de spelers van beide landen de afgelo pen dagen. Ze spraken er in onder linge telefoongesprekken over. Ar jen Robben met Thomas Müller. Daley Blind met Bastian Schwein- steiger, Sneijder met Lukas Podol- ski, zijn Duitse collega bij Gala- tasaray. De beide bondscoaches spraken elkaar nog niet persoon lijk, maar Blind en Joachim Löw bleken wel eensgezind in hun sta tement; beide kampen hadden het liefst niet gespeeld. Löw: „Om dat de Fransen aangaven sowieso te gaan spelen tegen Engeland, vol gen we hun beslissing om een sta tement te maken. En dat doen we wel met volle overtuiging. Deze wedstrijd staat in het teken van vrijheid en van het leven." DINSDAG 17 NOVEMBER 2015 terreur en voor vrijheid' Duitse politieagenten kijken in Han nover toe vanaf de tribune tijdens een training van het Nederlands elf tal voorafgaand aan de oefenwed strijd tegen Duitsland, foto ANP Voor de vriendschappelijke interland tussen Duitsland en Nederland wor den vanavond niet de eigen volksliede ren ten gehore gebracht, maar de Mar seillaise. Het Franse volkslied wordt in Hannover gespeeld uit piëteit met de slachtoffers van de aanslagen in Parijs. In Engeland, waar Frankrijk op Wem bley aantreedt, is volop gerepeteerd. door Maarten Wijffels HANNOVER. Het was een logische vraag aan Danny Blind, gisteravond rond een uur of zeven in Hannover. Wordt er vanavond gejuicht als ie mand scoort? De bondscoach van Oranje kon er geen precies ant woord op geven. Omdat Blind ook geen ervaring heeft met hoe een symboolwedstrijd eruitziet. „We bereiden ons voor op een onwerke lijke avond."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17