moeten leven' 9 IS Iaat strijders niet zomaar teruggaan ÊX)K00PJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van 17 november (7fKEUR si DpDr^ NIET TEVREDEN? 6EL0 TEBUGt) Drie van de daders van de aanslagen in Parijs zijn waarschijnlijk Syriëgangers die zijn teruggereisd naar Frankrijk. Manuel Valls, premier Frankrijk WlWFt£>t5 X* Mit f/imcs Niet elke terugge keerde Syrië- ganger pleegt een aanslag, maar bij vrijwel elke aan slag is wel een te rugkeerder betrokken." Deskundi gen zeggen het al een tijdje. Vrij dag in Parijs bleek het wéér te kloppen, dit keer met een massale moordpartij tot gevolg. Onder de acht aanslagplegers zouden zeker drie Franse, terugge keerde Syriëstrijders zijn: Ismaël Mostefai, Samy Amimour en Bilal Hafdi. Daar getraind in het ge bruik van wapens en gehard in hun ideologie én koelbloedigheid. Mostefai was bekend bij de Franse inlichtingendiensten, had een zo genoemde Fiche S, maar ontglipte toch aan het oog van politie en diensten. Met 132 doden tot ge volg. Frankrijk kent zeker 1.000 Syriëgangers. Het aantal terugkeer- ders ligt boven de tweehonderd. Te veel om allemaal echt in de ga ten te houden. Het gevolg: de da ders van de terreuraanslag waren wel 'bekenden van de politie', maar niet goed genoeg in beeld. AIVD Het zijn er ook veel meer dan in Nederland. Volgens de laatste cij fers van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV) zijn er van de ruim 200 Nederlandse Syriëgangers zo'n veertig teruggekeerd. Terug- keerders zijn er in alle soorten en maten: de gedesillusioneerden, de getraumatiseerden én ook dege nen die nog kwaad in de zin heb ben. Iedereen die terugkeert kan een bezoekje van de AIVD ver wachten, voor een 'debriefing'. Soms al op Schiphol. Is er reden om aan te nemen dat de terugkeer der in Syrië gevochten heeft voor IS of een andere extremistische groep én lijkt het erop dat daar ook bewijzen voor zijn, dan wordt de zaak overgedragen aan de Lan delijke Eenheid van de politie en het OM. Dan belandt de terugkeer- 7 VRAGEN OVER PARIJS der achter tralies en voor de rech ter. Zoals Maher H., de eerste Ne derlandse Syriëstrijder die veroor deeld werd: tot drie jaar cel. Vech tend voor IS is strafbaar omdat het een verboden terroristische orga nisatie is. Maher werd vervolgd en veroordeeld voor het voorberei den van moord of doodslag met een terroristisch motief. Ook in het grote, lopende jihad- proces staan terugkeerders te recht: Hicham el O. en Jordy de J. Tegen hen is drie en vier jaar cel geëist. Ze zijn nu nog op vrije voe ten. De rechtszaak van een vierde terugkeerder, Mohammed A., gaf een inkijkje in hoe de politie met ex-Syriëgangers omgaat. De Delf tenaar werd opgepakt toen hij op weg was naar een gewapende overval in Scheveningen. De op brengst zou voor de jihad zijn be doeld. Dat hij werd opgepakt was niet zo gek: zijn leven was geïnfil treerd door undercoveragenten, zijn telefoon werd getapt en zijn auto zat onder de afluisterappara tuur. Mohammed kreeg vier jaar cel. A. valt in de categorie die te rug is en mogelijk nog kwaad in de zin heeft, stelt een anonieme deskundige. Die categorie wordt nauwlettend gevolgd. Maar dat kan niet bij elke terugkeerder: het klokje-rond volgen van iemand kost twintig man personeel. Zo veel mensen hebben de Neder landse veiligheidsdiensten niet. Wel is elke terugkeerder in zijn woonplaats onderwerp van een 'casus-overleg' tussen gemeente, politie, OM, reclassering en even tueel jeugdzorg. Zachte aanpak Voor de terugkeerders is er een zachte aanpak: reclassering, deradi- calisering, begeleiding naar school en werk. De deskundige vermoedt dat Nederland vrijwel alle terug keerders in beeld heeft. Al is het nooit uit te sluiten dat er iemand tussendoor is geglipt. Het aantal Syriëstrijders dat terugkeert is ove rigens niet meer zo hoog als het eens was. Onder de eerste groep Syrië gangers bevonden zich nogal wat vrijwilligers die zich wat anders bij de strijd hadden voorgesteld en gedesillusioneerd terugkeer den. Wie nu naar Syrië gaat, weet waar hij of zij aan begint. Het is niet meer zo makkelijk terug te ko men, IS laat strijders niet zomaar terug gaan. Behalve natuurlijk als ze een aanslag willen plegen. €159,95 72% €115,- Nu slechts 44,95 259,95 77% 200,- Nu slechts 59,95 Met gemak veilig shoppen DINSDAG 17 NOVEMBER 2015 Carlos Latuff Carlos Latuff noui so W UBt..rc E on re tera ebout po r vous! m Hoe gaan we om met terugkeerder? door Cyril Rosman 7 Luxe 70-delige 8-persoons bestekset van Sola Nieuw extra bestek in huis: handig voor de feestdagen! Gemaakt van hoogwaardig zilverwit edelstaal Vaatwasser- en corrosie- bestendig Adviesprijs Korting U bespaart: Stijlvolle Merenhorloge van kwaliteitsmerk Cortese Zakelijk, sportief, modieus én tijdloos Voorzien van edelstalen band Loopt op een Seiko VD51 Quartz uurwerk Met datumaanduiding en chronograaffunctie Adviesprijs Korting U bespaart: BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11