'We zullen lang met deze dreiging van aanslagen Moet begroting van justitie helemaal op zijn kop? 10 AANSLAGEN IN PARIJS Overal ter wereld uiten mensen hun wanhoop, verdriet en woede over de aanslagen in Parijs. Velen grijpen naar pen of potlood. Tijd voor winteronderhoud aan uw huis! Vanwege de ontwikkelin gen in het Midden-Oos ten en het toegenomen dreigingsbeeld in Neder land heeft het kabinet eerder dit jaar al besloten dat er meer geld naar Defensie en de inlichtingen diensten gaat. Zo wordt het bud get van de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) de komende jaren structureel op gehoogd tot 40 miljoen euro extra in 2020. Dit gebeurt overigens na dat een bezuiniging van 68 mil joen euro op de inlichtingendien sten in 2012 desastreus uitpakte. Naar Defensie gaat komend jaar al 220 miljoen extra. Vanaf 2020 komt er structureel 345 miljoen bij. Heikel Heikel punt in politiek Den Haag is juist de justitiebegroting, die volgende week aan de orde komt in de Tweede Kamer. De oppositie heeft veel kritiek op de door het kabinet gepresenteerde begroting voor 2016. Op het terrein van Vei ligheid en Justitie is de afgelopen jaren al flink bezuinigd. Oppositie partijen spraken tijdens de alge- mene beschouwingen in septem ber over 'broddelwerk' en een 'houtje-touwtjebegroting'; stuk voor stuk vinden de oppositiepar tijen dat er meer geld bij moet. Zelfs fractievoorzitter Halbe Zijls tra van regeringspartij VVD gaf toe dat deze justitiebegroting 'niet de meest geweldige in de geschie denis' is. De oppositie dreigt volgende week tegen de begroting te stem- 7 VRAGEN OVER PARIJS men als het kabinet helemaal geen concessies doet. Dat zou bete kenen dat plannen sneuvelen in de Eerste Kamer, waar regerings partijen WD en PvdA geen meer derheid hebben. De vraag is: waar komt extra geld voor V&J van daan? Eerder deze maand berichtte De Telegraaf dat 100 miljoen euro extra zou worden overgeheveld van het ministerie van Financiën. Maar oppositiepartijen vinden dat echter nog steeds te weinig. Terughoudend De coalitie reageerde gisteren te rughoudend op de vraag wat de aanslagen in Parijs betekenen voor het gesteggel om de Veilig heid- en Justitiebegroting. Het is nog te vroeg, zeggen ze: minister Van der Steur probeert deze week opnieuw om tot een deal te ko men met de oppositie. Geen mak kelijke klus, want elke partij heeft natuurlijk zo zijn eigen wensen- lijstje. Bovendien variëren de geëiste extra bedragen van 170 tot boven de 300 miljoen euro. ONDERHOUD 6% BTW! altiidgoedinonderhoud.nl Ruben Oppenheimer Thierr Wanhoop in inkt Foto's van Quinn Rooney/Cetty Images,Bertrand Cuay/AFP. Chir- stopher Furlong/Cetty Images. Christiaan Hartman/Reuters, Jeff J Mitchell/Getty Images. In september rukte de politie uit naar Rotterdam CS nadat een jongen zich in een toilet van de Thalys had verschanst, foto Robin Utrecht T «*TÏ eJifTMBs door Susanne Geuze De aanslagen in Parijs doen de vraag rijzen wat de Nederlandse overheid doet om ons land te ver dedigen en de kans op een aanslag hier te verkleinen. Komt er meer geld vrij voor het leger, de inlichtin gendiensten, de politie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10