Wij kijken vooruit l PSP f M NIEUWS 9 DELTA DELTA.nl/vooruitkijken nationale vogel. „Ik zie ze altijd als ik bij de bushalte sta. Ze pro beren contact te maken met al die mensen die op hun smart- phone staren. De mus is graag onder de mensen. En hij lust brood, net als wij." Helaas voor de mus komt de vogel er in uitdrukkingen niet al te best van af. Iemand wordt met blij gemaakt met een dooie mus. En iemand die een huismus is, leidt bepaald geen spannend le ven. „De vogel heeft inderdaad niet zo'n beste pr", bekent Moeli- ker. „Die uitdrukkingen stam men uit de tijd dat de mus alge meen en onuitroeibaar was. Nu hollen de aantallen achteruit. We moeten ons sterk maken voor dat beest." Cabaretier en vogelgek Hans Dorrestein kan er niet over uit dat zijn geliefde kneu niet mee- dingt. „Het grote publiek stemt alleen op vogels jF die massaal voorkomen", van het weer. Ik denk als je de grutto ernaar zou vragen dat hij zich meer Nederlander voelt dan Afrikaan." De Britten gingen uiteindelijk voor de agressief aangelegde roodborst. Naafs heeft er geen moeite mee als ook de Nederlan ders de piepkleine vogel kiezen, bijvoorbeeld vanwege het oer-Hollandse oranje op zijn buik. „De winnende vogel wordt het uithangbord voor alle vogels, dat ons erop wijst hoe we die een handje kunnen helpen. Of het nu gaat om schoon water in de sloten, minder tegels in de achtertuin of het later maaien van weilanden." sen voelen zich verbonden met vogels. Ze roepen jeugdherinne ringen op. Ze zingen en vliegen over grenzen, net als wij. Je kunt vogels bekijken terwijl je met een kop koffie op de bank zit. Het zijn een beetje onze huisdie ren." Doodeman begrijpt die verge lijking wel. „Dan zie je in de tuin twee merels elkaar versieren en daarna met takjes voor hun nest slepen. Even later lopen een hele boel kleine mereltjes met worm pjes in hun bek rond. Ik heb wei nig met kinderen, maar ik zie overeenkomsten tussen vogels en gezinnen." Kees Moeliker, als bioloog ver bonden aan het Natuurhisto risch Museum in Rotterdam, gaat voor de huismus als moppert hij. „Wat is er nou span nend aan zo'n reiger? Als ik zit te hengelen, trekken ze de vis al van mijn haak voor ik er zelfbij kan. Schoften, zijn het. Als ik toch een favoriet moet kiezen, dan wordt het de grutto. Dé am bassadeur van onze waterrijke polder. Het dier is onafhankelijk en eigengereid, wat heel Neder lands is. En met zijn lieve snoet en lange stelten lijkt hij wel een beetje op Doutzen Kroes." Overwinteren Veel vogels op de lijst overwinte ren in warme oorden. Mogen die dan wel nationale vogel worden genoemd? „Dat die grutto nu in West-Afrika zit, ligt niet aan hem en ook niet aan ons", prut telt Dorrestein. „Dat is de schuld Stagiaire Carline is even oud als het internet in Zeeland verbindt 20 Jaar geleden werd het internet in Zeeland geboren. De volgende stap staat voor de deur. De verbeteringen aan het netwerk zijn in volle gang. En zullen wat ons betreft nooit stoppen. ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 OOIEVAAR KOOLMEES GRUTTO REIGER 1 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9