Oog kwijt na ongeval met auto op rotonde 8 NIEUWS kke mus neemt het op schoffie' de reiger en de grutto, de polderambassadeur. tionale vogel te laten kiezen. Zij stemden eerder dit jaar massaal op de roodborst. In andere lan den duiken al langer vogels op in wapens en bij sportevenemen ten. „Dan kan Nederland natuur lijk niet achterblijven", stelt An neke Naafs, de eindredacteur van het programma. Aan de verkiezing deden 41.000 mensen mee. „Een enorm aantal", aldus Naafs. Vogelland De grote belangstelling verbaast Marieke Dijksman van Vogelbe scherming Nederland niet. „Ne derland is een echt vogelland", meent ze. Op het kruispunt van allerlei trekroutes. En de natuur is heel divers, waardoor hier veel soorten voorkomen." Dat de ver kiezing gaat over vogels en niet over, pak hem beet, zoogdieren, is logisch, stelt Dijksman. „Van alles in de natuur zijn vo gels letterlijk het dichtstbij. Men- gende vleugels half open. On danks dat ondankbare uiterlijk is Debby Doodeman van Fogel, dat vogelexcursies aanbiedt, idolaat van de blauwe reiger. Dat beest past bij Nederland. „Hij is gehaat én geliefd. Je kan hem gewoon bij de visboer tegenkomen. Hij heeft een grote mond, maar is ook een beetje grijs." Morgenochtend blijkt of de reiger het wint van de overige fi nalisten: koolmees, ijsvogel, ooie vaar, grutto, merel, boerenzwa luw, kievit, roodborst en huis mus. De Britten brachten Vroe ge Vogels op het idee om de Nederlanders een na- De Fransen pron ken met een haan, de Duit sers met hun ij- zersterke ade laar. Als een van de weinige landen heeft Neder land nog geen vogel als nationaal symbool. Daar komt morgen ver andering in. Dan maakt het ra dioprogramma Vroege Vogels be kend welke soort het symbool van ons land wordt. Pas noemde iemand hem een vies oud mannetje. Omdat hij een beetje onderuitge zakt staat. Met zijn han- Van Ee (61) reed dinsdagavond na een raadsvergadering met zijn vrouw Marion vanuit Meerkerk naar zijn huis in Lexmond toen hij met zijn gloednieuwe auto op een bus knalde. Vlak voor Lex mond nam hij de rotonde drie kwart. „Ik heb een automaat en trapte op het gaspedaal in plaats van op de rem. De snelheid was hooguit 20 kilometer per uur en we zaten in de gordels. Mijn bril is helemaal niet beschadigd. Alleen mijn oog zat door de klap niet meer op zijn plaats." Van Ee belandde in het UMC in Utrecht. „Ik wist dat het niet goed was met mijn oog. Maar dat het niet meer te redden was, zoals de arts meedeelde, had ik niet ver wacht." Hij had de dag eerder de hogere auto gekocht zodat hij mak kelijker kon in- en uitstappen. Dinsdag krijgt Van Ee een kunstoog. Ondanks de tegenslag toont hij zich monter. „Ik wil zo snel mogelijk herstellen en weer aan de slag." Zijn gevoel voor hu mor heeft hij in elk geval niet ver loren. „Vanavond ga ik maar eens met een schuin oog naar het Ne derlands elftal kijken. Wat zullen ze er nu weer van bakken." De in Koeweit geboren Brit werd volgens Amerikaanse media uitge schakeld in een 'clean hit', waarbij geen burgerslachtoffers zouden zijn gevallen. De Britse premier David Cameron meldde de aan val op Emwazi als een 'daad van zelfverdediging'. In een verkla ring noemde hij Jihadi John 'de belangrijkste beul van IS' en ook een 'barbaarse moordenaar'. Sa men met de Verenigde Staten maakten de Britten al een tijd jacht op hem vanwege de moord op minstens zeven Britten en Amerikanen. Sommige familieleden van slachtoffers reageerden opgelucht omdat ze de man met het zwarte masker niet meer hoefden te zien in nieuwe horrorvideo's. Betha- nie Haines, dochter van de ont hoofde humanitaire hulpverlener David Haines, noemde Jihadi Jo hn 'een pion in het stomme spel van IS'. Ze was blij dat hij dood was, maar bleef zitten met vra gen. „Waarom deed hij het, waar om mijn vader, wat maakte dat uit?" Een neef van gijzelaar Alan Henning had liever gezien dat de beul 'net zo had geleden' als zijn onthoofde oom en diens vrien den. Dat Mohammed Emwazi niet oud zou worden was duidelijk. Britten en Amerikanen hadden hem al lange tijd op de korrel. In Syrië hoorde hij bij een zeer ge welddadig groepje Britse jihadis- ten dat berucht was onder de naam 'The Beatles'. De andere drie jihadi's noemden zich Paul, George en Ringo. Johns dagen wa ren definitief geteld nadat hij was ontmaskerd als de meedogenloze killer in de horrorvideo's van Isla mitische Staat. Behalve de wester se gijzelaars zou hij twee Japan ners en een onbekend aantal Syri sche krijgsgevangenen hebben onthoofd. Britse media hebben sinds dien geprobeerd te doorgronden hoe een - volgens klasgenoten van de lagere school - verlegen jo chie uit Noord-Londen zo'n sadis tische bruut kon worden. Oud-le raressen omschrijven de zoon van een taxichauffeur als een 'lo vely boy' die graag over zijn ge loof sprak, maar vertellen ook over de agressietherapie die hij moest ondergaan vanwege woe de-uitbarstingen. Rond zijn 20ste sloot Emwazi zich aan bij een groepje wouM-be-jihadisten, van wie er twee naar Somalië gingen om te vechten. Beiden kwamen om bij Amerikaanse droneaanval- len. Volgens Emwazi zelf zouden Britse geheim agenten rond 2010 hebben geprobeerd hem te rekru teren als informant. De intimida tie zou traumatiserend zijn ge weest, aldus vrienden. Via Koe weit, waar hij even een modelem ployé was bij een computerbe drijf, en Londen verdween Emwa zi uit beeld. Zijn bezorgde ouders gaven hem als vermist aan bij de politie en dachten lange tijd dat hij naar Turkije was gegaan als huiverlener in vluchtelingenkam pen. Een voormalige Britse IS-strij- der die hem ontmoette in Syrië zegt dat Jihadi John een zonder ling was die zich ver van andere Britten hield. Toch had hij veel fans onder jonge, westerse jihadis- ten, wat hem nog gevaarlijker maakte. Volgens terreurexperts gebruikte de leiding van IS de bijna-filmsterrenstatus van Em wazi om nieuwe rekruten te wer ven. Het was gisteren een zwarte dag voor Islamitische Staat (IS). Twee lang gehouden bolwerken, Sinjar en Ramadi, gingen verlo ren door offensieven van respec tievelijk het Koerdische en het Sy rische leger. Sinds IS de verant woordelijkheid heeft opgeëist voor de aanslag op het Russische passagiersvliegtuig boven de Si- naï in Egypte, ligt de terreurorga nisatie ook dagelijks onder vuur van de Russische luchtmacht. Die voerde de afgelopen week meerdere aanvallen uit op Raqqa, dat door IS tot hoofdstad is uitge roepen. Bijna om en om bombar deren Russen en Amerikanen de stad, en ook de Koerden rukken nu op in die richting. Troepen van het Iraakse leger trokken gisteren Ramadi, 100 kilo meter ten westen van de Iraakse hoofdstad Bagdad, van drie kan ten binnen. Ze werden gesteund door de Syrische luchtmacht en Russische vliegtuigen. De stad, met bijna een half miljoen inwo ners, was sinds mei in handen van IS. Op internet verschenen gisteren talloze foto's en video's van triomferende Koerdische peshmerga-strijders in Sinjar. IS kreeg de stad in augustus vorig jaar in handen. Daarbij werd een bloedbad aangericht onder de ye- zidi-minderheid in de stad. ROODBORSTJE IJSVOGEL ZWALUW KIEVIT 'Welke vogel is van ons allemaal?' MEREL door Gerben van 't Hof Barbaarse IS-beul gedood LEXMOND. 'Een bizar ongeluk' noemt burgemeester Coert van Ee van Zederik (Zuid-Holland) het zelf. Met ernstige gevolgen, want hij moet zijn linkeroog missen. door Bob van Huët LONDEN. 'Jihadi John' is niet meer. Mohammed Emwazi (28), het sa distische boegbeeld van Islamiti sche Staat, is donderdagavond zeer waarschijnlijk gedood bij een Amerikaanse droneaanval in Raqqa. De Britse Mohammed Emwazi, alias 'Jihadi John', foto's Sky News/ AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8