Terneuzen voert met frisse tegenzin belasting op kabels en leidingen in IJzendijke blijft strijden voor bus door het dorp Klankbordraad vormt verbinding tussen omwonenden en kerncentrale ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Emiel Eggermont en Jan Boogaert zitten in de klankbordraad van de kerncentrale in Doel. „Communiceren is belangrijk." Boogaert: „Maar als er speciaal voor raadsleden een vergadering over de kerncentrale is, komt er niemand uit Hulst. Dat steekt me. Wel tegen de burgemeester schop pen, maar niet gaan luisteren op zo'n vergadering. En waarom zou Mulder Doel niet vertrouwen? Het FANC (Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle, red.) heeft de vergunning voor het lan ger openhouden van Doel 1 en 2 toch goedgekeurd?" Eggermont: „Binnenkort krijgen het college en de raadsleden een uitnodiging voor een rondleiding in de kerncentrale." Boogaert: „Volgens mij wordt het juist strenger. Als je ziet aan wel ke veiligheidsvoorwaarden ze moeten voldoen. De regels zijn verscherpt, er worden nieuwe technieken gebruikt. Het leek de laatste tijd wel de Wet van Murp hy, hoewel die haarscheurtjes hele maal niet zo erg zijn. Met het blo te oog zijn ze niet te zien. Die za ten er al sinds de fabricage, maar toen was de techniek er nog niet om ze te ontdekken. Maar die sa botage, dat was wel een diepte punt." Eggermont: „Dat gevoel snappen we wel. Wij zijn er als klankbord- raad om vragen van ongeruste mensen te beantwoorden en om dat onveiligheidsgevoel weg te ne men." Boogaert: „Informeren is ontzet tend belangrijk. Geloof mij dat de kerncentrale honderd procent vei lig is. Ik zou naast de centrale ge woon mijn boterham eten." Eggermont: „Doel staat meer in de picture. Zo'n brand ligt ge voelig. Maar er wordt geoordeeld via kranten en televisie. Ook poli tici laten zich vaak zo informe ren." Opnieuw was er een incident bij de kerncentrale van Doel, twee weken geleden. Een brand en ont ploffing in een transformator. De brandweer was er snel bij, maar een gevoel van onveiligheid be kroop zich bij omwonenden. De lijst van incidenten breidt uit. De ontdekking van de ruim 13.000 haarscheurtjes in de reactorvaten van Doel 3, de discussie over het langer openhouden van Doel 1 en 2 en als hoogte-, of dieptepunt: de sabotage in Doel 4 in de zomer van 2014. Het onveiligheidsgevoel groeit. Dat snappen Hulstenaren Jan Boogaert (67) en Emiel Egger mont (81) van de klankbordraad van de kerncentrale wel, maar dat is volgens hen onnodig. Boogaert: „Als mensen in de ge meente Hulst vragen hebben over de kerncentrale, stellen ze die aan ons. We geven direct antwoord, technische vragen spelen we door naar de kerncentrale. Vier keer per jaar komen we samen in de kerncentrale voor een vergadering met onder meer de directeur (Jan Trangez, red.)." Eggermont: „Actuele vragen wor den beantwoord door experts van de kerncentrale. Zo blijven wij ook op de hoogte." Boogaert: „Over die brand zijn nogal wat misverstanden. Zo was de brand niet in de centrale, maar op het terrein van de kerncentra le. Elke week brandt er ergens wel een transformatorhuisje uit. Ik heb krantenknipsels meegeno men. Kijk, in 2000 brandde er een uit in Vogelwaarde, in 2002 in Walsoorden. Bij Dow gebeurt het ook wel eens." Delta Netwerkbedrijf zal het grootste deel van die belasting moeten ophoesten. Alle Zeeuwse huishoudens met een stroomaan- sluiting zullen daarvoor worden aangeslagen. Terneuzenaren moe ten dus sowieso extra betalen, of hun gemeente de taks invoert of niet. Terneuzen zou een dief van de eigen portemonnee zijn, als ze de heffing achterwege laat, aldus een raadsmeerderheid. Het college van B en W wilde 1,33 euro per meter buis, kabel en leiding heffen, wat 1,44 miljoen euro moet opleveren. Dat is even veel als Terneuzen aan winstuit kering van nutsbedrijf Delta mis loopt. De meeste Zeeuwse ge- D66-voorstel om belasting terug te geven aan de bewoners krijgt alleen steun van WD. meenten gaan echter 1,57 euro per meter vragen. „Dat moeten we dus ook doen", stelden colle gepartijen TOP/Gemeentebelan- gen, CDA en PvdA voor. Met de stemmen van D66, WD, Chris tenunie en 55Terneuzen tegen haalde dit idee een ruime meer derheid. De 1,7 miljoen euro op brengst wordt gebruikt om tekor ten op de begroting 2016 (211.000 euro) en 2017 (494.000 euro) te dekken. De rest moet Terneuzen helpen de hoge schulden terug te dringen. D66 wilde de kabeltaks teruggeven aan de Terneuzena ren, te dekken uit bezuinigingen op voorzieningen. Alleen D66 en WD stemden daarvoor. IJZENDIJKE. De inwoners van IJzen dijke geven hun strijd voor het be houd van een bushalte in het dorp niet op. Ze weigeren voorlo pig in te zetten op een 'uitgekle- den' variant als een haltetaxi. Dat bleek eerder deze week tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. Vóór de aanpassing van de N61 reed de lijnbus door het dorp. Dat zou nu, vindt Connexxion, teveel tijd kosten. De halte ligt nu daar om buiten het dorp, bij de roton de in de N61. De dorpsraad en de gemeente Sluis voeren al maanden samen strijd om de bus opnieuw het dorp in te krijgen. Dorpsraadvoor zitter Mark van den Vijver hield de inwoners tijdens de jaarverga dering twee mogelijkheden voor. „Of we blijven proberen de provin cie zo ver te krijgen dat ze alsnog een halte in het dorp invoert, of we kiezen voor de haltetaxi." Daar kleven wel veel nadelen aan, von den zowat alle aanwezigen. En dus werd unaniem voor de eerste optie gekozen. Na de gemeentelijke politiek maken nu overigens ook Statenle den zich druk over de situatie in IJzendijke, bleek gisteren. De SP stelde de problemen aan de orde tijdens een commissievergade ring. ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 'Doel is 100 procent veilig' Voor zo'n vergunning is feitelijk een milieueffectrapportage nodig. Dat heeft de Belgische Raad van State nog eens herhaald. Vlaanderen wei gert dat te doen. Dan is het ook niet zo gek dat men sen zich onveilig voelen? Raadsleden in Hulst vinden dat bur gemeester Jan-Frans Mulder zich met de kwestie moet bemoeien. door Bob Maes Wat doet de klankbordraad? Jullie hebben vast vragen gekregen na de brand van twee weken gele den. Dat is niet bij een kerncentrale. Emiel Eggermont (links) en Jan Boogaert zitten sinds een jaar of zes namens de gemeente Hulst in de klankbordraad van de kerncentrale in Doel. Boogaert: „De vragen die we krijgen, worden vooral gesteld na een incident of op een verjaardag." foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Als praktisch alle an dere Zeeuwse gemeenten kabel belasting gaan heffen, kan Terneu zen niet achterblijven. De Terneu- zense gemeenteraad stemde daar om donderdagavond met frisse te genzin in met de invoering van de nieuwe belasting. door Cees van Kampen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 85