ZorgSaam krijgt 4,8 miljoen extra Unanieme steun voor behoud Paaz-afdeling Mooi werk Sloop Organisaties willen juist graag 2 ZEELAND Het aantal mannen op Zeeuwse kinderdagverblijven is na zedenzaak Robert M. in 2010 flink gedaald. COMMENTAAR De geruchtmakende Amsterdamse zedenzaak blijkt een keerpunt in de kinderopvang. Sinds een man zich daar vergreep aan tientallen zeer jonge kinderen, on der meer van de opvang 't Hofnarretje, deinzen man nen overal in Nederland terug voor werk in een kinderdagver blijf of in een buitenschoolse opvang. Deze trend is ongewenst. Mannelijke rolmodellen zijn goed voor de ontwikkeling van kin deren. Opvangorganisaties weten dit en hebben er dus graag meer mannen bij. Maar ze komen niet. Het zou echter een grote vergissing zijn om de veiligheidsmaatre gelen in de kinderopvang nu maar te versoepelen. Bijvoorbeeld het 'vierogenprincipe', dat je nooit alleen met een kind in de weer bent, is prima. Niet alleen om seksueel misbruik tegen te gaan. Het is ook goed om een soort evenwicht te bewaren in de benadering van een kind. Zoals ouders dat samen doen. Mannen kunnen kiezen. Als ze vinden dat het helemaal om vertrouwen draait, moeten ze vooral niet in de kinderopvang gaan werken. Want het is duidelijk geble ken dat vertrouwen alléén niet goed genoeg is. Wie hart heeft voor kinderen en ze graag opvangt, zal de voortdurende controle accepteren als een lage tol voor heel mooi werk. Versoepelen van de veiligheidsregels in de kinderopvang zou een grote vergissing zijn De extra bedragen die ZorgSaam in de boeken kan schrijven, zijn ruim 2,4 miljoen euro over 2015 en bijna 2,4 miljoen euro over 2016. ZorgSaam krijgt dit geld van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa), omdat het in de lucht hou den van spoedeisende hulp en acu te verloskunde in een dunbevolkt gebied als Zeeuws-Vlaanderen vrij duur is. Het aantal mensen dat van die voorzieningen gebruik maakt, is logischerwijs kleiner dan bijvoorbeeld in een Rotter dams ziekenhuis, terwijl de kos ten niet veel lager zijn. ZorgSaam heeft hard moeten knokken om de extra bijdragen te krijgen. De NZa, het ministerie van Volksgezondheid en ziektekos tenverzekeraars wezen steeds naar elkaar. Onder politieke en maat schappelijke druk is de NZa uitein delijk overstag gegaan. Eerder is de bijdrage toegekend over 2013 en 2014. Maarten Rutgers, voorzit ter van de raad van bestuur van ZorgSaam, is er blij mee. „Maar", waarschuwt hij, „de financiële pro blemen zijn hiermee niet volledig opgelost." Het eigen vermogen van de he le zorginstelling, inclusief thuis- en ouderenzorg, is door verliezen in 2013 en 2014 gezakt naar 23,5 miljoen euro. Dit moet omhoog naar zo'n 35 miljoen euro om bij banken geld te kunnen lenen voor investeringen in onder meer ope ratiekamers in Terneuzen. ZorgSaam schrapte begin dit jaar 288 voltijds banen, met name onder verpleegkundigen. Een reor ganisatie bij ondersteunende dien sten volgt nog, waarbij 55 voltijds banen op de tocht staan. Nieuw benoemde clustermanagers gaan binnenkort aan de slag om hier voor de plannen te maken. Eind fe bruari, begin maart moeten die af zijn. Dan zal duidelijk zijn of en hoeveel gedwongen ontslagen er zullen vallen. Almanak Op het notariskantoor houden ze de ontwikkelingen op de Kop van de Noordstraat in Terneuzen nauwlet tend in het oog. De notaris had er ooit enig onroerend goed, vandaar. Hij stuurt regelmatig één van de kler ken op pad om te zien hoever het staat met de sloop van de verpauper de panden, die plaats moeten maken voor nieuwe winkels. De klerk komt steeds met 'slechte' berichten terug. De ene keer is de sloop uitgesteld van wege broedende vogels, de andere keer vanwege asbest. De notaris: „Straks kan het niet omdat er gevaar lijk rood vlees is aangetroffen." Dorpsraad wil kleine Eiffeltoren De dorpsraad in IJzendijke wil een klein exemplaar van de Eiffeltoren in het dorp zetten. Daarmee wil het dorp de bijnaam 'Petit Paris' kracht bijzetten. De toren moet vier tot zes meter hoog worden. De kosten bedragen zo'n 10.000 euro, heeft de dorps raad becijferd. De precieze locatie is nog niet bekend. De dorpsraad wil (afbeel dingen van) de toren in de toekomst vaker gebruiken. Het gebouw kan zo uit groeien tot dorpslogo van IJzendijke. Referendum komt er nog niet Het voorstel van raadslid Cees Freeke (ssTerneuzen) om een referendum te hou den over de komst van een asielzoekerscentrum in Ter neuzen is donderdagavond niet behandeld in de ge meenteraad. Ellen de Neef (Provinciaal Belang Zee land) stelde dit voor, om dat Terneuzen nog geen re ferendumverordening heeft. ssTerneuzen, D66 en ChristenUnie-raadslid Jan Ellen wilden het voor stel wel bespreken, maar een raadsmeerderheid was het met De Neef eens. De Bat bezoekt CDA-bijeenkomst Gedeputeerde Jo-Annes de Bat bezoekt dinsdag de al gemene ledenvergadering van het CDA Sluis. Hij trad afgelopen zomer aan en komt kennismaken. Bezoe kers kunnen met hem dis cussiëren over onder meer werkgelegenheid en de ont wikkeling van plattelands gebieden; die onderwer pen heeft hij in portefeuil le. Alle belangstellenden, ook niet-CDA'ers, zijn van af 19.30 uur welkom in de Rabozaal van het Ledel- theater in Oostburg. Actie café Boozz voor dierenasiel Café Boozz aan de Grote Markt in Hulst houdt mor gen, zondag, een actie voor het dierenasiel in Terneu zen. Tussen 12.00 en 18.00 uur is er een loterij via een enveloppenspel. Wethou der Diana van Damme trekt om 12.00 uur de eer ste enveloppe. Ook wordt er huisgemaakte snert ver kocht. De opbrengst gaat naar het asiel, die er een katten- of hondenkennel of hondenweide mee kan financieren. VLISSINGEN. Kinderen zien op het kinderdagverblijf en de bui tenschoolse opvang bijna geen mannen meer. Onder de circa 970 pedagogisch medewerkers op Zeeuwse kinderdagverblijven zijn op dit moment negentien mannen. De meesten van hen werken in de buitenschoolse op vang, en dus niet met kinderen van nul tot vier jaar. Mannen zijn al jarenlang ver in de minderheid, maar de laat ste vijf jaar is hun aantal verder gedaald: in Zeeland met onge veer een derde. De kans is heel 'Ik kan me geen sollicitatiebrief van een man herinneren' klein dat er mannen bij komen: op de kinderopvang-opleidingen bij Scalda zit nu één man; vijf jaar geleden waren dat er nog 22. Landelijk is dezelfde trend te zien. De Amsterdamse zeden zaak in 2010 is daar de oorzaak van, stelde BOink, de belangen vereniging voor ouders in de kin deropvang, deze week. De kinderopvangorganisaties in Zeeland laten weten dat ze graag mannen in dienst zouden nemen. „We willen dat onze me dewerkers een afspiegeling van de maatschappij vormen. Maar ik kan me geen sollicitatiebrief van een man herinneren", zegt Frank van Beek, directeur van Prokino Zeeland. Scalda merkt dat jongens niet kiezen voor een baan in de kin deropvang vanwege het slechte imago. Vorig jaar is om die reden zelfs een tweedejaars student ge stopt. „Sinds de Amsterdamse ze denzaak denken mensen: 'wat doet die jongen als hij mijn kind verschoont? Is dat wel zuiver?' Jongens willen dat etiketje niet opgeplakt krijgen", zegt teamlei der Arjan Wisse. „Heel zonde, want ik weet zeker dat er heel veel jonge gasten zijn die perfect een bijdrage zouden kunnen le veren aan de ontwikkeling van kinderen." Ook Rianne Vons, directeur van Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen merkte vlak na het nieuws over Robert M. dat het imago van mannelijke kinderop- vangmedewerkers een deuk had opgelopen. Ze hield een bijeen komst met mannelijke medewer kers. „Sommigen voelden zich niet meer veilig in hun werk. Daar hebben we over gesproken en ze geholpen." Van ouders kwamen er nauwelijks vragen of negatieve opmerkingen. „Zij steunden de medewerkers juist." In 2013 is landelijk het 'vier ogenprincipe' ingevoerd in de kinderopvang: er moet altijd ie mand mee kunnen kijken met medewerkers. Vons vindt dat te ver gaan. „Die continue scree ning gaat ervan uit dat iemand iets slechts in de zin heeft." An- nemiek Koppejan, adjunct- direc teur van Kinderopvang Walche ren, vindt de regels juist belang rijk. „We passen de regels toe, juist ook om medewerkers te be schermen. Ze zijn kwetsbaar." TERNEUZEN. In het ziekenhuis in Terneuzen moet een psychiatrie- afdeling blijven met vier bedden. Een eensgezinde Terneuzense ge meenteraad heeft dit donderdag avond uitgesproken. Ingrid Wojtal (PvdA) die zich al fel verzette tegen opheffing van de Psychiatrische afdeling al gemeen ziekenhuis (Paaz) in Ter neuzen, diende een motie in. ZorgSaam en Emergis willen al per 1 december deze afdeling slui ten, waarna Zeeuws-Vlamingen voor een psychiatrische opname naar Emergis in Kloetinge moe ten. Het accent komt veel meer te liggen op psychiatrische hulp aan huis. Op zich is Wojtal niet tegen die nieuwe aanpak, maar het kan volgens haar niet zo zijn dat hier 'zomaar' op wordt overgestapt. Er moet eerst ervaring mee wor den gedaan. Het zou volgens het PvdA-raadslid dan ook veel beter zijn bijvoorbeeld een jaar met de nieuwe aanpak te experimente ren, mét behoud van vier Paaz- bedden in Terneuzen. Wethouder Cees Liefting zeg de toe zijn 'uiterste best' te doen om dit voor elkaar te krijgen. De raad van Hulst heeft over dit on derwerp eerder hetzelfde stand punt ingenomen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. ZorgSaam krijgt finan cieel wat meer lucht. De zorginstel ling ontvangt over 2015 én 2016 extra geld voor de spoedeisende hulp en acute verloskunde. De be zuinigingen bij het ziekenhuis (om zet 120 miljoen euro) gaan deson danks door, omdat de financiële po sitie door grote verliezen in de af gelopen jaren is verzwakt. Tip? redactie@pzc.nl IJZENDIJKE TERNEUZEN OOSTBURC HULST Man mijdt werk met kinderen door Cornelleke Blok Frank van Beek, Prokino Zeeland door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82