Onderhoud Coese kerkhoven te duur Gemeente vertroetelt wilde bij in boomgaard Mooi werk Sloop Organisaties willen juist graag 2 ZEELAND Het aantal mannen op Zeeuwse kinderdagverblijven is na zedenzaak Robert M. in 2010 flink gedaald. COMMENTAAR De geruchtmakende Amsterdamse zedenzaak blijkt een keerpunt in de kinderopvang. Sinds een man zich daar vergreep aan tientallen zeer jonge kinderen, on der meer van de opvang 't Hofnarretje, deinzen man nen overal in Nederland terug voor werk in een kinderdagver blijf of in een buitenschoolse opvang. Deze trend is ongewenst. Mannelijke rolmodellen zijn goed voor de ontwikkeling van kin deren. Opvangorganisaties weten dit en hebben er dus graag meer mannen bij. Maar ze komen niet. Het zou echter een grote vergissing zijn om de veiligheidsmaatre gelen in de kinderopvang nu maar te versoepelen. Bijvoorbeeld het 'vierogenprincipe', dat je nooit al leen met een kind in de weer bent, is prima. Niet alleen om sek sueel misbruik tegen te gaan. Het is ook goed om een soort even wicht te bewaren in de benade ring van een kind. Zoals ouders dat samen doen. Mannen kunnen kiezen. Als ze vinden dat het helemaal om vertrouwen draait, moeten ze vooral niet in de kinderopvang gaan werken. Want het is duidelijk geble ken dat vertrouwen alléén niet goed genoeg is. Wie hart heeft voor kinderen en graag met ze wil werken, zal de voortdurende controle accepteren als een lage tol voor heel mooi werk. Versoepelen van de veiligheidsregels in de kinderopvang zou een grote vergissing zijn De hoge onderhoudskosten zijn onder meer het gevolg van het type beplanting en het feit dat geen chemische bestrijdingsmid delen worden toegepast, maar ar beidsintensieve methoden als schoffelen en branden. De ge meente wil daarom (zolang dat nog niet is verboden) toch zogehe ten laagrisico bestrijdingsmidde len gaan inzetten, waarmee 55.000 euro kan worden bespaard. Door minder vaak de gazons op begraafplaatsen te maaien kan nog eens 7000 euro in de zak wor den gehouden. Verder wil de gemeente grafste nen verwijderen. Het gaat daarbij om graven waarvan de uitgifteter mijn is verlopen en niet is ver lengd. Die vormen namelijk 'obsta kels' tijdens het onderhoud. Het gaat in totaal om meer dan 1900 grafbedekkingen, verspreid over de gemeentelijke begraafplaatsen. De verwijderingskosten bedragen eenmalig 62.000 euro, maar het le vert een jaarlijkse besparing van 15.000 euro op. Het weghalen van de stenen gebeurt pas eind vol gend jaar vanwege de verplichte termijnen die gelden voor de aan kondiging er van. „We willen daar heel zorgvuldig mee omgaan", zegt wethouder Loes Meeuwisse. Oorlogsmonumenten blijven ove rigens staan. Maar zelfs met de bezuinigings maatregelen blijft er een gat in de begroting. Ook het door de ge meenteraad vastgestelde uitgangs punt dat 90 procent van de kosten van de begraafplaatsen gedekt moeten worden uit de graf- en be- graafrechten, wordt niet gehaald. Burgemeester en wethouders stel len daarom voor de tarieven vol gend jaar en in 2017 te verhogen met met 3,75 procent in plaats van de voorgenomen 1,25 procent. De begraafcapaciteit op de meeste begraafplaatsen is voorlo pig nog voldoende. In 2018 en 2019 zal geruimd moeten worden in 's-Heer Hendrikskinderen en Wolphaartsdijk. Almanak Op het notariskantoor houden ze de ontwikkelingen op de Kop van de Noordstraat in Terneuzen nauwlet tend in het oog. De notaris had er ooit enig onroerend goed, vandaar. Hij stuurt regelmatig één van de kler ken op pad om te zien hoever het staat met de sloop van de verpauper de panden, die plaats moeten maken voor nieuwe winkels. De klerk komt steeds met 'slechte' berichten terug. De ene keer is de sloop uitgesteld van wege broedende vogels, de andere keer vanwege asbest. De notaris: „Straks kan het niet omdat er gevaar lijk rood vlees is aangetroffen." Kunstuitleen kan blijven zitten De Kunstuitleen in Goes hoeft toch niet te verhui zen. Waar eerder sprake was van een gedwongen vertrek uit het pand West- wal 45 ten behoeve van de toekomstige vestiging van de muziekschool aldaar, blijkt dat nu toch niet no dig. Galerie Van den Berge moet wel verkassen. Een nieuwe locatie is er nog niet. Op dit moment wordt volgens wethouder Loes Meeuwisse gewerkt aan een intentieovereenkomst tussen alle bij het 'cultuu- huis' betrokken partijen. Steun voor plan Kamperland De gemeenteraad van Noord-Beveland steunt het initiatief van projectont wikkelaar Herkon uit HardinxveldGiessendam om langs de haven van Kamperland tien recreatie woningen te bouwen. Ook de omgeving wordt aange pakt. Zo komen er bomen en bankjes en een nieuw sanitairgebouw voor de wa tersporters. Het gebied heeft nu volgens het ge meentebestuur een sombe re jaren zeventig uitstra ling. 'Geef lokaal bedrijf een kans' Het CDA in Tholen vindt dat lokale bedrijven uit het midden- en kleinbedrijf (mkb) meer kans moeten maken op opdrachten van de gemeente. Uit onder zoek zou blijken dat het voor deze ondernemers nu vaak lastig is bij de gemeen te aan de bak te komen. CDA-fractievoorzitter Rob Duijm heeft schriftelijke vragen aan het college ge steld over de kwestie. Hij wil dat wordt onderzocht hoe het lokale mkb meer kan worden betrokken bij aanbestedingen. Weg dicht voor rooien bomen De Vierde Dijk bij Sint-Maartensdijk is vanaf maandag afgesloten voor al het verkeer, omdat Staats bosbeheer er wilgenbomen rooit. Het verkeer van en naar Sint-Annaland wordt omgeleid via de Sint-Anna- landseweg en de Muiterij- weg. Aan de Sint- Anna- landseweg worden later overigens ook bomen ge rooid. Afhankelijk van de weersomstandigheden zul len de werkzaamheden twee tot drie weken in be slag nemen. VLISSINGEN. Kinderen zien op het kinderdagverblijf en de bui tenschoolse opvang bijna geen mannen meer. Onder de circa 970 pedagogisch medewerkers op Zeeuwse kinderdagverblijven zijn op dit moment negentien mannen. De meesten van hen werken in de buitenschoolse op vang, en dus niet met kinderen van nul tot vier jaar. Mannen zijn al jarenlang ver in de minderheid, maar de laat ste vijf jaar is hun aantal verder gedaald: in Zeeland met onge veer een derde. De kans is heel 'Ik kan me geen sollicitatiebrief van een man herinneren' klein dat er mannen bij komen: op de kinderopvang-opleidingen bij Scalda zit nu één man; vijf jaar geleden waren dat er nog 22. Landelijk is dezelfde trend te zien. De Amsterdamse zeden zaak in 2010 is daar de oorzaak van, stelde BOink, de belangen vereniging voor ouders in de kin deropvang, deze week. De kinderopvangorganisaties in Zeeland laten weten dat ze graag mannen in dienst zouden nemen. „We willen dat onze me dewerkers een afspiegeling van de maatschappij vormen. Maar ik kan me geen sollicitatiebrief van een man herinneren", zegt Frank van Beek, directeur van Prokino Zeeland. Scalda merkt dat jongens niet kiezen voor een baan in de kin deropvang vanwege het slechte imago. Vorig jaar is om die reden zelfs een tweedejaars student ge stopt. „Sinds de Amsterdamse ze denzaak denken mensen: 'wat doet die jongen als hij mijn kind verschoont? Is dat wel zuiver?' Jongens willen dat etiketje niet opgeplakt krijgen", zegt teamlei der Arjan Wisse. „Heel zonde, want ik weet zeker dat er heel veel jonge gasten zijn die perfect een bijdrage zouden kunnen le veren aan de ontwikkeling van kinderen." Ook Rianne Vons, directeur van Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen merkte vlak na het nieuws over Robert M. dat het imago van mannelijke kinderop- vangmedewerkers een deuk had opgelopen. Ze hield een bijeen komst met mannelijke medewer kers. „Sommigen voelden zich niet meer veilig in hun werk. Daar hebben we over gesproken en ze geholpen." Van ouders kwamen er nauwelijks vragen of negatieve opmerkingen. „Zij steunden de medewerkers juist." In 2013 is landelijk het 'vier ogenprincipe' ingevoerd in de kinderopvang: er moet altijd ie mand mee kunnen kijken met medewerkers. Vons vindt dat te ver gaan. „Die continue scree ning gaat ervan uit dat iemand iets slechts in de zin heeft." An- nemiek Koppejan, adjunct- direc teur van Kinderopvang Walche ren, vindt de regels juist belang rijk. „We passen de regels toe, juist ook om medewerkers te be schermen. Ze zijn kwetsbaar." HEINKENSZAND. De wilde bij heeft het moeilijk, maar met wat aanpassingen in de fruitboom gaarden kan het een stuk beter gaan met het diertje. En als er veel bijen in de fruitboomgaard zijn, levert dat niet alleen meer vruchten op, maar het drukt ook de kosten omdat er minder ge maaid en gespoten moet wor den. De gemeente Borsele stimu leert daarom de fruittelers om bijenhotels op te hangen en er voor te zorgen dat er langer voed sel te vinden is. „Dat kan je bereiken door meer diversiteit aan te brengen in de windsingels. Dus niet alleen maar elzen planten en ook zor gen voor hier en daar onkruid en bloemen", zegt wethouder Con- ny Mierman. De gemeente be trekt de kinderen bij het project door ze de bijenhotels (blokken hout met gaatjes of bamboestok jes) te laten maken. „En ze han gen ze zelf op." Nog voor de bloei in het komend voorjaar moeten de eerste hotels hangen. „Maar of het lukt dat de kinde ren die zelf maken weet ik niet, anders kopen we een paar." Met dit project haakt de gemeente aan bij het project 'Meer natuur voor pittig fruit', van Land schapsbeheer Zeeland. door Luc Oggel GOES Het onderhoud aan begraaf plaatsen kost Goes jaarlijks bijna een ton meer dan begroot. Daarom wil de gemeente daarop bezuini gen. Daarnaast worden de tarieven verhoogd, blijkt uit de evaluatie van het begraafplaatsenbeleid. Tip? redactie@pzc.nl GOES WISSENKERKE THOLEN SINT-MAARTENSDIJK Man mijdt werk met kinderen door Cornelleke Blok Frank van Beek, Prokino Zeeland door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77