Wereldbeker andere koek voor Ter Mors Brazilië onvoorwaardelijk gek op de Formule 1 'Massaal stoppen met atletiek niet de oplossing' voor zich dulden in Calgary SPORT 7 Jorien ter Mors was twee we ken geleden bij de selectie wedstrijden in Enschede de grootste verrassing. Met speels gemak won ze de 500 en 1000 meter. En dat met mi nimale ervaring op het sprint- werk en een aangepaste voor bereiding na een seizoen af wezigheid. Gisteravond bleek dat de in ternationale concurrentie van een ander niveau is. Ter Mors was met een persoonlijk re cord van 37,82 wel weer de snelste Nederlandse, maar haar tijd bleek slechts goed voor de negende plek. Sang-hwa Lee won de eerste wereldbekerwedstrijd in een tijd van 36,96, zes tienden bo ven haar eigen wereldrecord. Opvallend was dat Brittany Bowe en Heather Richardson genoegen moesten nemen met plek drie en vier. De twee Amerikaansen hadden vorig seizoen gedomineerd, mede door een lange afwezig heid van Lee. Jos Verstappen debuteerde er in 1994 tussen de krottenwij ken met een luide knal, het land produceerde met Ayrton Senna, Emerson Fittipaldi en Nelson Piquet stijlvolle wereld kampioenen. Brazilië is verknocht aan Formule 1, Formule 1 aan Bra zilië. Sao Paulo, metropool vol hoog bouw, krottenwijken, smog en achttien miljoen inwoners, verwel komt de Formule 1 ieder jaar met open armen. Het rondreizende hogesnelheidscircus levert de plaatselijke economie veel geld op, de coureurs komen er graag om hun kunstje te vertonen op het Autódromo José Carlos Pace. Een klassiek circuit, tegen de klok in en met hoogteverschil, waar de geur van de zorgeloze jaren zeven tig vol rock-'n-roll ondanks reno vaties nog steeds hangt. Menig ti telgevecht werd er in het verleden beslist, Felipe Massa was in 2008 in zijn achtertuin een halve mi nuut wereldkampioen. „Het lijkt een makkelijke baan, maar dat is het niet", meent Max Verstappen, nu al een zelfver klaard liefhebber van het circuit waar hij gisteren de achtste en veertiende tijd noteerde in de vrije trainingen voor de voor laatste race van het seizoen. Episch centrum Tweevoudig wereldkampioen Emerson Fittipaldi (68), die in de beginjaren zeventig de natie met zijn stuurmanskunsten in vuur en vlam zette, plaveide de weg voor veel collega's. Vanuit Sao Paulo, volgens hem nog steeds de hartslag van het Braziliaanse racen. Bijna alle (top)coureurs ko men er vandaan, alleen Nelson Pi quet (Rio de Janeiro) niet. Fitti paldi: „Sao Paulo is het economi sche centrum van Brazilië, een kosmopolitische stad." Hier wo nen de volgens Braziliaanse maat staf rijke mensen. En in Brazilië is autosport een sport voor rijke mensen. Het Autódromo José CarJos Pace, roepnaam Interlagos, was en is het episch centrum van de Bra ziliaanse autosport. Ooit was de baan 8 kilometer lang, vol boch ten en uitdagingen. Daar, in Sao Paulo, werden en worden cou reurs gekweekt. „Omdat hier de Ambitieuze tieners uit heel Brazilië moeten nog steeds naar Sao Paulo, want alleen daar rijden ze tegen de besten beste kartkampioenschappen zijn", verduidelijkt Fittipaldi. „Jackie Stewart had het altijd over ABB: another bloody Brasilan, ha ha." Ambitieuze tieners uit heel Brazilië moeten nog steeds naar Sao Paulo, want alleen daar rijden ze tegen de besten. Het is geen toe val dat Felipe Massa, Rubens Barri- chello, Ayrton en Bruno Senna, Fittipaldi, Lucas di Grassi en Pace via Sao Paulo de sprong naar de Formule 1 maakten. „Maar de toekomst ziet er niet goed uit", gelooft de populaire Bra ziliaanse radioverslaggever Luis Fernandes Ramos. „Er zit niets achter Nasr. De lokale kampioen schappen hier zijn dood." Pietro Fittipaldi (kleinzoon van) en Pe dro Piquet (zoon van) hebben klinkende achternamen, maar te weinig talent. Legende In het centrum van Sao Paulo ligt de grootste Braziliaanse Formule i-coureur begraven: Ayrton Senna da Silva. Hij stierf op 1 mei 19940P het circuit van Imola, 34 jaar jong. Zijn legende leeft voort. De begra fenis was destijds een nationale gebeurtenis, rechtstreeks op de Braziliaanse televisie te volgen. De ganse natie weende. Want Sen na was een grootheid, weldoener en veel meer dan een coureur. Zijn graf is nog altijd een bede vaartsoord. Talloze beroemdhe den bezochten Senna's laatste rust plaats. Volgens een medewerkster zijn er de afgelopen dagen ook en kele Formule i-coureurs geweest, maar namen wil ze niet noemen. In dat verhaal vertelt Krotwaar waarom hij de topatletiek twee jaar terug al de rug toekeerde, ruim voor het maandag versche nen WADA-rapport over de door de staat georganiseerde dopingge- bruik in Rusland. Woedend over het massale bedrog in zijn sport. Cynisch bij opvallende prestaties. Hij zag de toekomst in zijn gelief de sport zelfs zo somber in dat hij zei: 'Mijn kinderen gaan niet op at letiek'. Zeker niet als de misstan den op justitieel niveau niet wor den aangepakt. Om te voorkomen dat ze dezelfde frustratie zouden voelen als hij. Dafne Schippers las het met verbazing, schrijft ze op haar blog. „Het lijkt mij niet de oplossing om massaal te stoppen met atle tiek en maar te accepteren dat de allermooiste sport de vernieling in wordt geholpen door valsspe lers. Natuurlijk moeten doping- zondaars keihard worden aange pakt en is er nog een lange weg te gaan. Maar ik wil mensen vooral aanmoedigen mee te helpen atle tiek weer positief in het nieuws te brengen. En laat je daarbij vooral niet door je vader vertellen maar niet op atletiek te gaan!" Controles De Utrechtse sprinter, die in au gustus uitgroeide tot een wereld ster met haar zilveren 100 meter en gouden 200 meter in Peking, vertelt verder over de manier waar op zij haar sport bedrijft. „ZON DER doping." Over de dopingvra- gen, die ze soms ook zelf moet be antwoorden. „Anders dan zeggen dat ik honderd procent schoon ben, kan ik niet." En over de vele controles die ze ondergaat. „Met je shirt helemaal omhoog en je broek op je enkels. Er staat ie mand op een meter afstand te kij ken waar je plas uitkomt en of je het wel opvangt in een potje. Veel respect zit er niet bij." Schippers pleit voor grondige controles overal ter wereld. Don derdagavond, aan tafel bij Peptalk, de nieuwe talkshow op Ziggo Sport, vertelde Schippers ook al over de dopingproblematiek in haar sport. „Ergens ben ik wel weer blij met het nieuws", zei ze tegen Jack van Gelder. „Ik moet als het goed is nog tien jaar door in de atletiek. Ik vind het ver schrikkelijk om te verliezen van ie mand die vals speelt. Ik kan er niet veel aan doen en hoop ge woon dat de sport schoon wordt." ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 wereldbekerwedstrijd met zilver op de 3 kilometer, archieffoto ANP door André Venema Formule 1-fans op het circuit van Interlagos in Sao Paulo beleven nog steeds lol aan (een replica van) de helm van Ayrton Senna, foto Getty Images door Pim Bijl UTRECHT. Op haar blog Dafne Likes schrijft Dafne Schippers normaal gesproken over dingen die ze leuk vindt. Over ontspannen wandelin gen met haar hond, bijvoorbeeld. En ze plaatst er haar favoriete ge zonde recepten, en vrolijke foto's met familieleden. Maar deze week wilde het 23-jarige boegbeeld van de Nederlandse atletiek haar hart even luchten, na het lezen van het interview met Luc Krotwaar in de ze krant. Dafne Schippers foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61