Opvolger Bolhuis nog niet te vinden Nederlandse schaatsster moet alleen wereldkampioene Sablikova Zilver en persoonlijk record voor Irene Schouten op de 3 kilometer biedt hoop voor de toekomst. 6 SPORT Barney naar laatste vier Britse toppers niet naar EK Het zou een mooi mo ment geweest zijn voor een nieuwe voorzitter bij NOC*NSF. André Bolhuis wordt volgend jaar 70 jaar, de leeftijd waarop bij het hoogste sportorgaan ter wereld, het IOC, leden afscheid moeten nemen. Bovendien mislukte zijn 'laatste kunstje', het binnenhalen van de Europese Spelen, jammer lijk. Toch wordt de oud-hockeyer maandag voor een periode van vier jaar herkozen, een tegenkandi daat heeft zich niet gemeld. Dat zou kunnen zijn omdat er grote tevredenheid heerst over Bolhuis als kopman van de Neder landse sport. Dat is niet het geval. De sportbonden zitten in finan cieel zwaar weer en dan moet de voorzitter van de sportkoepel het ontgelden. Hij en zijn bestuur zijn er ook niet in geslaagd om nieuwe geldbronnen aan te boren. Er wordt behoorlijk gemopperd en geklaagd, alleen niet in het open baar. De bonden zijn bang nog minder geld te krijgen. Gênant Het was ronduit gênant dat veel bonden grote bedenkingen had den over de Europese Spelen, maar tijdens een speciale vergade ring op Papendal toch bijna alle maal netjes instemden met de door Bolhuis zo gewenste kandida tuur van Nederland. Achter de rug van NOC*NSF liet sportminister Edith Schippers zich informeren hoe de bonden er werkelijk over dachten en besloot toen ook meteen de stekker uit het project te trekken. Er was niet voldoende draagkracht, legde de bewindsvrouw uit. Bolhuis moet zich bekocht hebben gevoeld. Toch was dat voor hem geen aan leiding om te stoppen met zijn André Bolhuis wordt maandag herkozen als voorzitter van het NOC*NSF, mede omdat de bonden hun kritiek niet uiten vrijwilligerswerk voor de sport. Er is onlangs tijdens een leden- beraad een commissie samenge steld die de gang van zaken rond de mislukte toewijzing van de Eu ropese Spelen zal doorlichten. Wat daar ook uitkomt, en wat de precieze rol van Bolhuis daar ook in is geweest, de Nederlandse sport zou een jongere, dynami sche voorzitter verdienen. Het probleem is dus dat het een onbezoldigde functie betreft. Iemand moet financieel onafhan kelijk zijn, of gepensioneerd, om deze functie te kunnen vervullen. Hoewel er geldnood heerst, zou het toch een serieuze overweging moeten zijn om van het voorzitter schap van NOC*NSF een betaalde baan te maken. Raymond van Barneveld heeft gisteravond de halve finales bereikt van de Grand Slam of Darts, een toernooi met de beste darters van de rivalise rende bonden PDC en BDO. De 48-jarige Hagenaar stond alleen na de eerste leg op ach terstand tegen Mark Webster, waarna hij uitliep naar een ruime voorsprong van zes sets (10-4). Toch liet Barney zijn tegenstander uit Wales te rugkomen in de wedstrijd tot 13-12. Hij herpakte zichzelf echter net op tijd en gaf geen leg meer uit handen: 16-12. De Britse atletiekbond gelooft niet dat de EK volgend jaar (6-10 juli) in Amsterdam pas sen in de ideale voorbereiding van de Britse hardlopers op de Olympische Spelen, een maand later in Rio de Janeiro. Atleten die zich in juni 2016 al hebben gekwalificeerd voor de Spelen zullen daarom in principe worden teruggetrok ken uit de EK-ploeg. Het Nederlandse publiek kan daardoor bijvoorbeeld niet ge nieten van langeafstandsgroot- heid Mo Farah, tweevoudig olympisch kampioen (5.000 en 10.000 meter). Door de ver zwakte Britse ploeg en een mogelijke uitsluiting van de Russen door de dopingtu- mult dreigt een gedevalueerd toernooi in het Olympisch Stadion in Amsterdam. CALGARY. Jillert Anema is nooit vies van een bommetje. Vorig jaar veegde de excentrieke coach met een paar vileine zinnen de vloer aan met zo'n beetje alle Ne derlandse schaatssters, inclusief die uit zijn eigen ploeg. Zijn kri tiek: het niveau in het (Neder landse) vrouwenschaatsen is, op zijn vriendelijkst gezegd, al jaren aan stagnatie onderhevig. Neder landse records van Renate Groe- newold (3 kilometer) en Gretha Smit (5 kilometer) die stammen uit 2007 en 2002, dat kan écht niet. Wereldrecords van Cindy Klassen van een decennium gele den evenmin. „Er wordt gewoon niet hard genoeg getraind", foeter de Anema. Zijn verhaal werd bij de WK af standen met cijfers gestaafd. Al leen Irene Schouten, marathon rijdster van origine, won goud op het onderdeel massastart. Op de traditionele nummers was er het nodige zilver en brons, maar voor Nederlandse begrippen was de oogst bijzonder mager. Het suc ces van de Olympische Spelen in Sotsji leek een eeuwigheid gele den. We zijn inmiddels een winter verder. En met Martina Sablikova (3.57,21) als bijna traditionele win nares van de eerste wereldbeker wedstrijd over 3 kilometer in Cal gary gisteravond zou je kunnen zeggen dat er weinig is veran derd. Maar dat gaat in elk geval niet op voor Irene Schouten, die afgelopen zomer door Anema werd binnengehaald bij Team Cla- fis. Zij reed in een persoonlijk re cord van ruim zeven seconden (3-58,39) naar de tweede tijd en In Sotsji viel voor ons alles op zijn plek. Zo goed wordt het misschien nooit meer' vormde een welkome verrassing. Ook Annouk van der Weijden (vijfde in 4.00,45) en Marije Jo ling (zesde, 4.00,49) verbeterden hun beste tijd. Echt in de buurt van het Nederlands record van Groenewold (3.55,98) kwam het trio overigens nog niet. Maar wat dat betreft was één opmerking van Schouten na af loop hoopgevend. „Er valt nog zo veel te verbeteren", meende ze bloedserieus. Dat was uiteraard nadat ze uitgebreid had verteld over haar beste race ooit op de langebaan. „Ik hoor bij de interna tionale top", klonk ze opgelucht. „Vorig jaar kon ik dit ook op de trainingen, maar ging in de wed strijd ineens wat anders doen. Jil lert heeft me het zelfvertrouwen gegeven om in races gewoon te doen wat ik altijd doe. Dit is het bewijs dat ik een goede keuze heb gemaakt door naar Clafis te gaan." Krachthonk Bij haar nieuwe ploeg stopte ze met de sessies in het krachthonk. En, opvallend genoeg, op trainin gen rijdt Schouten vaak alleen. „Ik dacht eerst dat het saai zou zijn, maar dat valt mee. Als je in een treintje rijdt, ga je andere sla gen maken. Maar dat moet ik niet doen. Iedereen schaatst anders, je moet bij jezelf blijven." In de rit tegen Annouk van der Weijden maakte ze dat foutje alsnog. „Ze kruiste voorlangs en ik ging mee in haar slag. Dat was niet echt slim. Maar het scheelt geen secon de hoor", doelde ze op de winnen de tijd van Sablikova. Maar in haar jacht op de Tsje chische heeft Schouten met haar 23 jaar de tijd aan haar kant. En dus die verbeterpunten. „Ik schaats nog te hoog, moet dieper zitten met mijn rug. En ik houd het nu alleen nog vol in een rela tief korte slag. Echt, het kan nog harder. Maar goed, dat zegt ieder een toch altijd?" UITSLAGEN ANALYSE NOC*NSF door Hans Klippus DAMMEN. Emmen. WK. Zesde ronde met o.a.: Sipma (Ned) - Atse (Ivo) 1-1, Heusdens (Ned) - Loko (Con) 2-0, Balkjakin (Ned) - Groenendijk (Ned) 1-1, Ivanov (Oek) - Boomstra (Ned) 1-1, Ganbaatar (Mng) - Goergiev (Rus) 1-1, Sjaj- bakov (Rus) - Erdenebileg (Mng) 1 -1 Stand aan kop: 1. Groenendijk 9 punten, 2. Georgiev 8, 3. Sipma, Boomstra, Sjajka- kov, Silva 7. GOLF Shanghai (Chn). Finale Series Europese Tour, BMQ. Masters. Stand na tweede ronde: 1. Bjerregaard (Den) 132 slagen, 2. Jaidee (Tha), Garcia (Spa) 135, 49. Luiten 144. SCHAATSEN Calgary (Can). Werelbeker. Vrouwen, 3.000 meter: 1. Sablikova (Tsj) 3.57,21, 2. Schouten (Ned) 3.58,39, 3. Voronina (Rus) 3.58,78, 4. Voorhuis (Ned) 4.00,39, 5. Van der Weijden (Ned) 4.00,45, 6. Joling (Ned) 4.00,48, 11Nauta 4.03,77. 500 meter: 1. Lee (Kor) 36,96, 2. Zhangg (Chn) 37,18, 3. Bowe (VSt) 37,22, 9. Ter Mors 37,82, 14. Van der Werff 38,31, 15. Boer 38,27, 17. Van den Brandt 38,38, 19. Smit 38,58. DARTS ATLETIEK Mo Farah foto AP Schouten zorgt voor welkome surprise door Rik Spekenbrink Geert Kuiper schaatscoach Irene Schouten, wereldkampioene op de massastart, verraste bij de eerste farah

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60