1 bl=!H Oud-doelman maakt een vergelijking met het Nederlands elftal van nu SPORT 5 interview Hans van Breukelen beleefde als keeper met het Nederlands elftal het diepe dal van de jaren tachtig, maar won in 1988 de Europese titel. m De wedstrijd tussen Frankrijk en Neder land op 18 november 1981 was een keer punt in de voetbalge schiedenis van Oran je. Door een 2-0 nederlaag in Parijs ging het WK in Spanje (1982) aan 'on ze' neus voorbij. Daarna volgde een donkere periode, waarin Nederland ook het EK in Frankrijk (1984) en het WK in Mexico (1986) miste. Hans van Breukelen (59) is samen met Arnold Mühren de enige interna tional die de martelgang van de jaren tachtig doormaakte, maar de gifbeker in 1988 uiteindelijk kon verruilen voor de Europese titel. Nu het Neder lands elftal voor het eerst in veertien jaar een eindronde (EK) mist, legt de oud-doelman de tijdperken naast el kaar. Moeten we straks weer acht jaar wachten? Wat kunnen we leren van de jaren tachtig? En zijn er parallel len? „Oh ja, zeker", zegt Van Breuke len, tegenwoordig commissaris bij PSV, „neem alleen al die eerste twee kwalificatiewedstrijden voor het WK in 1982. Die gingen verloren tegen Ier land en België, zeg maar het Tsjechië en IJsland van nu. Ook toen was de start desastreus, en moest er een in haalslag gemaakt worden. En redden we het net niet." „Nee, daar denk je niet aan. Dat is het mooie aan sport. Het ene moment speel je een waardeloze wedstrijd, maar het kan zomaar omdraaien. De status van Nederland veranderde wel. Na het zilver in 1974 en 1978 tel de Oranje volop mee in de voetbalwe reld. En dan vinden wij onszelf in Ne derland vaak erg goed, maar dat arro gante ging er in de jaren tachtig heel snel af. Ik zie dat nu weer. Met het Nederlands elftal in deze laatste kwa lificatiereeks zou het allemaal wel goed komen. Kijk de toernooien er maar op na: elke keer als we succes hadden ging het twee jaar later mis. Dan denken we dat we er zijn, maar missen die absolute bereidheid." „Je telde niet meer mee en dat was voelbaar. Het publiek reageerde cy nisch. We speelden zelden voor een vol huis. In de Kuip zaten soms maar 15.000 mensen. Ze kregen ook wel wat voor hun kiezen. Een hoop bag- gerwedstrijden. En elke keer een val se start. Ook dat was vergelijkbaar met nu. Alles gaat fout. Toen een ei gen doelpunt van Michel Valcke te gen Oostenrijk, nu van Robin van Persie tegen Tsjechië. En altijd gedoe met bondscoaches. Nu Guus Hid- dink, toen met Rinus Michels die Kees Rijvers opvolgde wat nou niet bepaald op een nette manier gebeur de." „We zullen ze wel moeten brengen, zoals Rijvers dat ook deed. Kieft er- bij, Vanenburg, je zag ze wel doorko men, maar de resultaten bleven te genvallen. Alles heeft te maken met die cyclus in het voetbal. De absolute top ervaar je als je tussen de 25 en 30 bent. Toen het succes kwam waren Gullit, Van Basten en Rijkaard al kam pioen van Italië geweest, hadden wij met PSV de Europa Cup I gewonnen en Mechelen de Europa Cup II. De jo chies waren kerels geworden." „Ruud Gullit, de absolute blikvanger. Met zijn dreadlocks, zijn eigen relax te omgang met zijn vak. Hij kreeg na België een bak met shit over zich heen, omdat hij een dag daarvoor af haakte bij de strandwandeling. Hij had geen zin in de vrieskou. Nou en? We waren de patatgeneratie. Slappe hap. De gouden generatie van de ja ren zeventig noemde ons watjes. De zelfde termen die ik nu ook hoor. Geen ruggengraat. Geen inzet. In die zin zijn de media ook niets veran derd. Die zitten te zeiken over een hoed en een sjaal. Hou toch op, man! Ik vind het zo ontzettend kortzichtig dat wij vinden dat de jeugd de nor men en waarden moet hanteren uit onze tijd. Kappen daarmee!" „Ik hou van excentrieke mensen. Geef hen daar de ruimte voor. Ik was zelf ook een rare snoeshaan. Als ik normaal had gedaan, was ik nooit in het Nederlands elftal gekomen. Ook ik leefde in een eigen wereld, maar ie dereen accepteerde het omdat ik bal len begon tegen te houden. Net als Gullit. Die nam een plaatje op, ging op stap in Amsterdam, maar was een fantastische collega in het veld." „Ik ben niet pessimistisch. De pijn die wij gevoeld hebben van de misge lopen toernooien, is misschien wel de basis geweest van het latere suc ces. De kunst van een bondscoach is om het team een overlevingsdrang bij te brengen. Topsport is niet com fortabel. Mannetjes van veertien, vijf tien jaar moeten meer pijnprikkels krijgen. Kritiek. Vertellen en meer la ten voelen als ze gemakzuchtig wor den. Als je geen pijn kunt lijden, red je het niet. Daarom is het interessant om te zien hoe Memphis zich ont wikkelt met deze tegenwind." „We zullen in Nederland wel toe moeten naar een andere manier van denken. Nog meer de speelstijl hante ren die bij de kwaliteiten van de spe lers past. Puur om te winnen, zoals Van Gaal deed in Brazilië. En oppor tunisme hoort daar ook bij." „Die is essentieel om de top te halen. De top haal je met talent, opofferings gezindheid en prestatiedrang. Hoe wel spelers zich individueel belang rijk voelen, zijn ze toch op zoek naar duidelijkheid, kaders, houvast. Deze generatie lijkt zelfstandig en zelfred- zaam, maar heeft behoefte aan een veilige omgeving met structuur waar ze zich thuis voelen en bovendien zichzelf kunnen zijn. Daar ligt een be langrijke stap die een coach moet ma ken voor deze generatie." ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 'Ik was zelf ook een rare snoeshaan' door Dennis Jansen Hadden jullie destijds het gevoel dat Oranje op de drempel stond van een crisis? Hoe werd er in die tijd tegen Nederland aangekeken? Toch gloorde er licht in de tunnel: talen ten dienden zich aan. Rijkaard, Van Bas ten, de Koemannen, Gullit. Net als nu Memphis, Klaassen, Tete? Hans van Breukelen plaatste zich met Oranje niet voor het WK van 1982 door een nederlaag tegen Frankrijk (links). „De pijn die wij gevoeld hebben van de misge lopen toernooien is misschien wel de basis van het latere succes." foto's Guus Schoonewille en ANP Was er ook een Memphis in jullie periode? Staan we voor een nieuwe donkere periode? En hoe belangrijk is dan een bonds coach?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59