Giggs-rol voorbeeld voor Robben Cruijff SPORT 3 Ierland heeft goede kans op plaatsing EK Ook Merkel wil openheid Interim-baas UEFA beboet Arjen Robben speelt nog steeds als Robben, maar in dit systeem kan hij ook oud worden zoals Ryan Giggs, de voormalig linksbuiten van Manchester Uni ted en Wales, en huidig assistent bij Uinted van Louis van Gaal. Rechts voorin, links voorin. In de punt van de aanval, op het middenveld en een enkele keer zelfs achterin. Ja, Arjen Robben was gisteren letterlijk overal op het veld te vinden, op de avond dat Oranje in Cardiff met wisse lend succes teruggreep op het be proefde WK-systeem. Na zijn zoveelste actie zei ie mand op de tribune dat het wel wat weg had van een wedstrijdje bij de D-pupillen. Één jongetje dat zo goed is dat hij alle ballen Vraag is hoe juist die werkne mers van Ajax zich gaan opstellen nu de rechter, of waarschijnlijker de arbitragecommissie, de ordinai re ruzie moet beslechten. Want Jonk accepteert zijn vertrek niet. En de visie van Cruijff dan? Ie dereen haast zich om te zeggen dat daaraan niet wordt getornd. Net als aan de kwaliteiten van Jonk trouwens. Van der Sar, toe komstig directeur, zegt het zo. „Wij staan voor het plan van Cruijff Dat stopt niet na het ver trek van één persoon." Dan is alles wel gezegd over Jonk. Heeft één fanatieke aandeel houder nog mooi even de kans om te vragen wanneer er nu ein delijk weer eens een topspeler in de spits staat. haast automatisch naar zich toe zuigt. En net toen zette Robben ook nog aan voor zijn fraaie drib bel vanaf links naar binnen die Oranje een 1-2 voorsprong bracht. Geen garanties Ja, het was genieten. Alleen: laat iedereen alvast beseffen dat er geen garanties zijn. Want hoe lang blijft Robben als dé spil van Oranje wereldtop? Dat is vrij cru ciaal voor het veranderingsproces dat bondscoach Blind nu wil op starten. Tijdens de triomftocht door Brazilië was dat geen item, Robben speelde toen zes weken lang in een roes. Maar dat kan wel een item worden op weg naar het volgende WK. Kan Rob ben zijn alles ontwrichtende drib bels ook nog maken als het straks najaar 2017 is, en Oranje tegen over Zweden staat in misschien wel de beslissende kwalificatie wedstrijd? Of heeft hij tegen die tijd - als 33-jarige - al te veel aan snelheid ingeboet? Op termijn zou Robben zich graag willen kunnen spiegelen aan een grote speler uit het land waar hij gisteren tegen speelde, Ryan Giggs. Hij noemt Giggs al tijd een prachtig voorbeeld van hoe een buitenspeler waardig oud kan worden in het topvoet bal, als hij op den duur gaat in boeten aan wendbaarheid en ex plosiviteit. „Giggs kreeg in het laatste deel van zijn carrière een wat andere rol. Hij ging toen meer vanaf het middenveld spe len. Daar bleef hij van grote waar de, omdat hij ook techniek en slimheid meebracht." Het goede nieuws is, dat dit systeem daarvoor de ruimte biedt. In principe gaat Robben vanaf nu per zomer bekijken hoe het voelt om Bayern en Oranje te combineren. In München ziet hij de eerste 30-plussers bij zijn club inmiddels afwaaien als internatio nal. Omdat het te zwaar wordt al lemaal. Omdat de echte honger wel is gestild. „Maar Philipp Lahm, die kan ook met een vol daan gevoel stoppen", zei Robben laatst. „Die heeft het WK gewon nen en is helemaal klaar. Bij mij ligt dat toch anders. Daarom ga ik nog door." Uit metingen bij Bayern blijkt dat Robben nog even explosiefis als twee, drie jaar terug. Maar on herroepelijk komt er een mo ment dat ook hij zal merken: hé, ik kom niet meer vooruit. Het lijkt net of er iemand op mijn rug zit. Gelukkig zal dat niet van de ene op de andere dag zo zijn. Het zal geleidelijk gaan. Ierland kan zich maandag voor eigen publiek verzekeren van deelname aan het EK. De ploeg van bondscoach Martin O'Neill begint met een goed gevoel aan die beslissende klus tegen Bosnië-Herzegovi- na, dankzij het gelijkspel in de uitwedstrijd: r-r. Robert Brady opende de score tien minuten voor tijd. De Ierse vreugde over de voorsprong duurde maar even. Edin Dze- ko maakte gelijk. Het Bosni sche slotoffensief haalde niets uit, zodat de Ieren in Dublin aan 0-0 genoeg hebben voor een plek op de EK-eindronde. Ook Angela Merkel heeft zich laten horen in de affaire rond het door Duitsland 'gekochte' WK voetbal van 2006. „De Duitse voetbalbond moet dui delijkheid geven over wat er is gebeurd", zei de bondskan selier in reactie op de bekente nis van Horst Schmidt. De voormalig secretaris-generaal van de Duitse bond bevestig de dat hij het beruchte con tract tussen Franz Beckenbau- er en de corrupte FIFA-bobo Jack Warner heeft gezien. „En ik denk dat ik niet de enige was", voegde hij eraan toe, zonder namen te noemen. De Spaanse voetbalbaas Angel Maria Villar Llona moet een boete van 25.000 Zwitserse frank (ruim 23.000 euro) beta len, omdat hij niet wilde mee werken aan een corruptieon derzoek naar de toewijzing van de WK's van 2018 en 2022. De ethische commissie van de FIFA gaf Llona naast de geldstraf ook een waarschu wing. De Spanjaard is een van de vicevoorzitters van de UEFA en de huidige plaatsver vanger van de geschorste voor zitter Michel Platini. DE BELANGRIJKSTE NIEUWSFEITEN OP EEN RIJ ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 Arjen Robben maakte zijn eerste doelpunt voor Oranje sinds 362 dagen. Op 16 november 2014 was hij tegen Letland voor het laatst trefzeker, foto ANP door Maarten Wijffels De bestuursraad van de vereni ging Ajax (grootaandeelhouder) steunt de raad van commissaris sen en directie bij het ontslag van hoofd opleiding Wim Jonk. Ajax wil hem ontslaan omdat hij stelsel matig weigerde aan te schuiven bij het overleg van het Technisch Hart. Op 17 december is er een leden vergadering van de bestuursraad. Daar kunnen de leden zich nog uit spreken tegen het besluit van hun vertegenwoordigers. Net als bij de aandeelhouders heerst er ook bij de leden gemengd sentiment over het ontslag van Jonk en daarmee het afvallen van Johan Cruijff. Wim Jonk weigerde gisteren ak koord te gaan met de vertrekrege- ling die de club hem had voorge- VOETBAL VOETBAL VOETBAL steld. Dat betekent dat een hoge re macht zich moet uitspreken over het arbeidsconflict. Zeer waarschijnlijk zal dat de arbitrage commissie worden. Tot die tijd zal Jonk zijn werk op jeugdcomplex De Toekomst blijven uitvoeren, zo als hij afgelopen week ook al deed. Dolf Collee en Edwin van der Sar werden gisteren officieel tot statu tair directeur benoemd. Collee is algemeen directeur, Van der Sar volgt hem over een jaar op. Leo van Wijk werd herbenoemd als commissaris. Hij wordt voorzit ter van de raad van commissaris sen zodra er een geschikte opvol ger is gevonden voor de vertrek kende Hans Wijers, die tot die tijd op zijn post blijft. Enkele fans en collega's steken hoofd opleidingen Wim Jonk een hart onder de riem door shirts te dragen met de tekst '#teamjonk#'. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57