Ajax glipt nu echt uit de handen van Excellerende ster van Bayern Munchen verbloemt heel veel bij Nederland op bezoek bij Wales. OEFENDUEL NEDERLANDS ELFTAL 2 SPORT CARDIFF. Bondscoach Danny Blind vertelde voor het duel met Wales (2-3) dat het wederopbouwproces er waarschijnlijk eentje van de lan ge adem zal worden. En dat bleek gisteravond in het Cardiff City Sta dion. Oranje wilde met vijf verde digers extra defensieve zekerheid inbouwen. Maar Wales bleek on danks de waslijst aan geblesseerde spelers in staat om tweemaal te scoren. De ellende begon kort voor rust. Er leek lang geen vuiltje aan de lucht, maar toch ging Oranje met diep gebogen hoofd naar het kleedlokaal. Tegen Wales, dat zon der Gareth Bale en Aaron Ramsey wel over een erg pover elftal be schikt, vergaloppeerde de ploeg zich in de blessuretijd van de eer ste helft. Wales, op twee slappe schoten van spits Tom Lawrence na ongevaarlijk, mocht nog een corner nemen. Dat arbiter Benoit Bastien uit Frankrijk de bal nog op de stip legde nadat Terence Kongolo de bal tegen zijn hand had gekregen, mocht nog onder de noemer ongelukkig worden ge schaard. Maar toen keeper Jasper Cilles- sen voor het eerst in zijn carrière een strafschop (Joe Allen) wist te stoppen, stond het halve Neder lands elftal te slapen op het mo ment dat Joe Ledley kwam instor men om de rebound voor zijn re kening te nemen. Het is zo'n mo ment waarop het verschil tussen gelatenheid en gepassioneerdheid pijnlijk duidelijk wordt. In het kamp van Oranje en bij de Neder landse topclubs valt de naam Atlé- tico Madrid weieens. De Spaanse club waar José Maria Gimenez er ooit tegen Villarreal in slaagde om een bijna zeker doelpunt nog te blokken door zijn hoofd voor de bal te gooien. Het is een van de redenen dat Oranje, dat kwalitatief niet meer tot de Europese top behoort, steeds verder weg is gezakt. Na het succesvolle WK incasseerde Oranje in veertien wedstrijden liefst 23 tegentreffers. Juist daarom koos Blind gisteren voor een for matie met vijf verdedigers. Dat leek een beetje overdreven tegen een gehavend Wales, maar er viel wat voor te zeggen. Domineren Oranje domineerde, maar had voor rust moeite om tegen het de fensief ingestelde Wales echte kan sen te creëren. Bij de eerste echt vloeiend lopende aanval was het echter meteen raak. Arjen Rob ben, Bas Dost, Quincy Promes en Daryl Janmaat combineerden soe pel rond het zestienmetergebied. De laatste gaf vervolgens de voor zet die door Dost bij de tweede paal werd binnengeknikt: 0-1. Na rust kroop Wales iets meer naar voren en dat leek aanvanke lijk onverstandig. Binnen tien mi nuten verscheen Robben in ge vaarlijke positie voor het doel van Wayne Hennessey. Bij de eerste poging redde de doelman van Crystal Palace nog bekwaam. Maar bij poging twee scoorde Rob ben via zijn specialiteit. Van de rechterbuitenkant naar binnen dribbelen en in de verre hoek af ronden: 1-2. Het bleek toch niet voldoende om Wales op de knieën te krijgen. Eerst miste George Williams een opgelegde kans en vervolgens knikte Emyr Huws volledig vrijge laten de 2-2 binnen. Tot daar toch weer de ongrijpbare Robben was. Op aangeven van Dost zette Rob ben zijn ploeg weer op voor sprong. Nu bleek dat voldoende. Dinsdag zal Oranje moeten aan tonen dat het Duitsland partij kan bieden. Dat lijkt na gisteravond en zonder Robben een hels karwei te worden. Een oudere man wandelt lang zaam naar de microfoon. Zijn blik strak, de toon serieus. Waar om er tegenwoordig geen pro grammaboekjes worden gemaakt voor de wedstrijden. En een an der later, quasi-lollig richting di recteur Edwin van der Sar: „Wat doe je als Feyenoord belt voor een baan?" Alsof er niets aan de hand is bij Ajax en alles bestuur lijk pico bello in orde is. Zo'n aan deelhoudersvergadering in de Arena heeft wel iets koddigs. Maar dat er juist ook heel wezen lijke, actuele problemen aan de orde komen, maakt de setting zo surrealistisch. Alsof je naar een to neelstukje zit te kijken, huppe lend van detail naar hoofdzaak. Kwestie Jonk Want natuurlijk zit iedereen te wachten op de kwestie Jonk. En kijkt iedereen naar Hennie Hen- richs, de voorzitter van de be stuursraad (de machtigste aan deelhouder) die de rvc een veeg uit de pan had kunnen geven. Zo als Cruijff eerder deze week nog zo vurig hoopte. Want de club neemt een loopje met zijn idee ën, stelde de nummer veertien in zijn 'huiskrant' De Telegraaf. En dat Jonk als klokkenluider moet sneuvelen? De omgekeerde we reld. Juist daarom had de rvc moe ten ingrijpen, stelt Cruijff. Maar Henrichs countert. „De rvc heeft niet zitten pitten bij de problemen in het Technisch Hart", zegt Henrichs. „Ook wij Als alles is gezegd vraagt één fanatieke aandeelhouder wanneer er nu eindelijk eens een topspeler in de spits staat hebben met Jonk gesproken. Het is ons niet gelukt om hem weer aan tafel te krijgen." Geen invloed De steunbetuigingen van indivi duele aandeelhouders aan het adres van Jonk en Cruijff zijn evenwel bevlogen, maar kunnen de slotsom niet meer beïnvloe den. Vlak voor de vergadering krijgt het hoofd van de opleiding nog ondersteuning van een pluk je supporters en loyale collega's op De Toekomst. '#teamjonk' staat er op hun shirts. Er is zelfs een open brief van 'een groot ge deelte' van de werknemers op het jeugdcomplex met de eis om het ontslag van Jonk terug te draaien. WALES NEDERLAND door Mikos Couka Defensie Oranje schuttert Wesley Sneijder (rechts) vecht een duel uit met David Vaughan. foto Pro Shots UITSLACEN VOETBAL Oefeninterlands. Wales - Nederland 2-3 (1-1). 31. Dost 0-1, 45+3. Ledley 1-1, 54. Robben 1-2, 70. Huws 2-2, 81. Robben 2-3. Scheidsrechter: Bastien (Fra). Gele kaart: Kongolo (Nederland). Bijzon derheid: 45+3. Allen (Wales) mist strafschop. Nederland: Cillessen, Janmaat, Bruma, Van Dijk (45. Veltman), Blind, Kongolo, Clasie, Sneij der, Promes, Dost, Robben. Overige duels: Polen - IJsland 4-2, Slowakije - Zwitserland 3-2, Noord-lerland - Letland 1-0, België - Italië 3-1, Spanje - Engeland 2-0, Tsje chië - Servië 4-1, Luxemburg - Griekenland 1 -0, Qatar - Turkije 1 -2. Play-offs EK 2016, eerste wedstrijd. Bosnië-Herzegovina - Ierland 0-1 (0-0). 82. Brady 0-1, 85. Dzeko 1-1. Gele kaart: Ward (Ierland). Programma. Vandaag, 18.00 uur: Oekraïne - Slovenië. 20.45 uur: Zweden - Denemarken. Morgen, 20.45 uur: Hongarije - Noorwegen. Eredivisie vrouwen. PSV - sc Heerenveen 3-1, Telstar - PEC Zwolle 3-1. Stand: Ajax 9-23, FC Twente 8-19, PSV 9-19, Telstar 10-13, ADO Den Haag 9-7, sc Heerenveen 10-4, PEC Zwolle 9-3. door Daniël Dwarswaard AMSTERDAM. Een soms hilarische aandeelhoudersvergadering van Ajax leverde een keiharde en se rieuze conclusie op. De bestuurs raad (grootaandeelhouder) staat achter het besluit van de raad van commissarissen en de directie om hoofd opleidingen Wim Jonk te ontslaan. Een trap tegen de sche nen van clubicoon Johan Cruijff.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56