4 NIEUWS Verlanglijstje mag in schoen Zelfs de lantaarnpalen zijn gepoetst. Op tv moet alles er prachtig uitzien. Voor demonstranten is er een 'uitvak1. Knippen. Plakken. Schrijven. En doorkrassen. Het was een behoorlijke precisieklus de afgelopen weken, maar vanavond mogen alle verlanglijstjes voor Sinter klaas de schoen in. Zoals al eeuwen gebeurt. Hoe ver de traditie van het verlanglijstje terug gaat weet zelfs kenner Arie Kornegoor (66 jaar) niet precies. De oprichter van het Sinterklaas museum in Neede weet wel dat het gemeen tearchief in Amsterdam een van de oudste in huis heeft. Een briefje dat een meisje bijna 250 jaar geleden achterop een oude rekening van haar vader pende. Wat ver langde zij van 'Hoog Eer waarde heer 's Nicolaas'? In 1773? Een nieuwe strik, want haar zondagse strik was 'al so vuyl'. En 'wat lekkers'. Kornegoor verbaast zich als hulpsint wel eens over de wensen van nu. „iPads, Ninten do's, Wii's en hoe he ten die dingen al niet meer?" In de jaren van de wederopbouw vroeg hij zelf om Dinky Toys en Meccano. Hij kreegvooral 'utilitaire za ken'. „Het was heel gebruikelijk om een nieuwe pyjama of trui te krijgen." wm Een stoomboot met Sinterklaas, een handjevol pieten en hoog uit een paar honderd uitzin nige kinderen. Jaar in, jaar uit was de intocht van de goedheiligman in Meppel lek ker overzichtelijk. Nu de aankomst op de nationa le tv is te volgen staat de stad op zijn kop. Maar liefst negenhon derd vrijwilligers zijn al dagen in de weer om de stad klaar te maken voor het grote kinder feest. Op de kades zul len zo'n 35.000 ouders en kinderen de sint opwach ten. Er staat 8 kilometer dranghek. „De impact van tv is enorm", zegt Arnold Schuurman van het organi serende comité. „Normaal hebben we aan één boot genoeg. Nu zijn er ook nog negen bootjes met pieten." En dan heeft Schuurman het nog niet over wat er langs de route gere geld moet worden. Meppel ligt erbij alsof de koning op bezoek komt. Al een week zijn stratenmakers in de weer om paaltjes, bankjes en fietsen rekken weg te halen die een obstakel kunnen vormen. Twee stratenmakers repareren nog snel de ergste kuilen langs de route. „Anders kunnen er plassen in blijven staan." Zelfs borden en lantaarnpalen krij gen tijdens de generale repetitie van het Sinterklaasjournaal een laatste poetsbeurt. Is dat niet wat overdre ven? Zeker niet, vindt wethouder Gert Stam die langs fietst om te zien of alles volgens plan verloopt. Dat Meppel zich van zijn beste kant laat zien is niet meer dan vanzelfspre kend. „Als je thuis een feestje geeft, maak je je huis ook netjes aan kant." Met de Nationale Intocht kreeg Meppel er niet alleen een groot feest, maar ook een probleem bij. Wat te doen met de anti-pieten? De stad is er alles aan gelegen rellen zoals vorig jaar in Gouda te voorkomen. Toen lie pen de demonstranten in een cordon van duwende en trekkende agenten en werden zestig mensen gearres teerd. Nu is er een speciaal vak voor ze ingericht. Het 'uitvak' noemen sommigen in Meppel die plek mid den in het centrum gekscherend. De dranghekken zijn er net iets steviger dan voor de pro-pieten en agenten plaatsten een camera om alles scherp in de gaten te kunnen houden. Vier bussen verwacht de actie groep Kick Out Zwarte Piet vol te krijgen. Het moet een vreedzame de monstratie worden, kondigen ze aan. Maar er is heel wat beveiliging nodig om dat zo te houden, ondervonden ze. Zo komen de demonstranten on der politiebegeleiding omdat ze 'ge welddadige uitingen' hebben ontvan gen. „Het is verbazingwekkend dat wij een politie-escorte nodig hebben om gebruik te maken van onze rech ten", zegt woordvoerder Jerry Afriyie. Het zijn precies deze berichten waardoor Zef Waelbers van cadeau winkel Bijet morgen zijn zaak sluit. Het 'uitvak' is precies voor zijn deur. „Voor je het weet, is het bal in de straat en vluchten mensen mijn win kel in. Ik heb daar geen zin in. Boven dien is er toch niemand die morgen een sint-cadeautje komt halen." Medewerkers van het 'Sinter klaasjournaal' zijn al in Meppel. foto Comé Sparidaens Meppel klaar voor feest én voor demonstratie door Eefje Oomen door Raymond Boere JW' :1 W Live uitzending van de Nationale Intocht is tussen 12.00-13.15 op Nederland 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4