Zö zachte as dao je durft...! In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Ruim vijfjaar geleden verloor Nel Mansab haar vrolijke jongste broer Piet bij een auto-ongeluk. In het rouwproces beleeft zij hem dichtbij. ij zei wel eens tegen haar: „Zus, als ik ooit ten gevolge van een ongeluk in een kas plantje verander, trek jij de stekker er dan uit?" En ze beloofde het plechtig, vertelt Nel Mansab (62). Het is haar bespaard gebleven. Want op het mo ment dat haar broer op de provincia- leweg van Koudekerke naar Biggeker- ke, verblind door de zon, met zijn Corsa iets over de middenstreep schoof en de tegemoetkomende streekbus hem met de lage zijspie gels voluit raakte, was zijn leven ten einde. Zij voelde zich die hele dag al on rustig, zegt Mansab. En rond half ze ven trof haar een krampende pijn in haar hartstreek. Het bleek het tijdstip van de fatale klap te zijn; niet lang daarna kwam het telefoontje binnen en konden zij Piet nog diezelfde avond identificeren: „Zijn persoonlij ke bezittingen en wat er nog van zijn kleren over was, kregen we mee in een vuilniszak." Op de begrafenis waren zeshon derdvijftig mensen. De familie ont ving duizend condoleancebrieven. Dat hij geliefd was, wisten ze. Vrolijk en energiek, met aandacht en een kwinkslag voor iedereen: „Hij werkte op de transportafdeling van Damen Shipyards en zat bij de organisatie van de strandcross van Westkapelle. Zijn vrouw en hij hadden geen kinde ren, maar hij was gek op zijn neefjes en nichtjes. Toch waren we overdon derd toen we ons realiseerden hoe groot zijn netwerk was. Veel mensen ontmoetten wij voor het eerst." Glimlachend vertelt zij over Piet, met wie zij zo'n goede band had, die als derde en laatste in de kinderrij al op jonge leeftijd fanatiek viste: Met een bamboestokje en een lijntje. „Daar ving hij palingen mee." Later groeide vissen uit tot zijn grootste hobby, leerde hij het jongeren en vrouwen, en werden er prijzen ge wonnen. „Onze vader was groenten- boer. Hij bezorgde aan huis, en ook bij campings, bungalowparken en strandtenten. Wij deden vaak mee. Sjouwden kisten met frietaardappe len al die houten trappen af. Piet vond dat geweldig, hij hield van licha melijk bezig zijn; slopen, breken, ver bouwen, iedereen helpen verhuizen. Voor studeren had hij geen geduld. Zelfs op de LTS in Vlissingen ver brandde hij zijn schoolboeken, waar bij hij zijn hoofdhaar bijna wegvaag de vanwege de steekvlammen." Schransen kon hij ook, schatert ze. „Lekker kanen, noemde hij dat. Dat konden wij allebei. Als we voor de he le familie een tafel in Hotel Britannia bespraken, vroegen ze daar: 'Komen Nel en Piet ook mee? Dan slaan we extra in.' Want van karbonades lustte Piet er wel tien." Het zwarte poppetje verscheen een paar maanden na zijn overlijden. Tijdens de strandcross in Vlissingen zag Mansab een man staan die spre kend op haar broer leek: „Zelfde pos tuur, ook in het zwart gekleed, kale kop." Zij was totaal in verwarring. „En opeens zat Piet als een kleine, zwarte verschijning op mijn schou der en zei: 'la, zuster, ik ben er wel, hoor.' Sindsdien is hij niet meer weg geweest. Hij laat van zich horen in momenten die taai zijn. Of als er iets bijzonders gebeurt." Rouwen is vooral hard werken, weet zij. „Het vraagt geestelijk en li chamelijk veel. Ik heb een Marokkaan se echtgenoot, probeer het beste van onze culturen samen te voegen en wat rouwen betreft kunnen wij Ne derlanders nog veel leren. Hier staat op kaarten en in advertenties bijna al- tijd: liever geen bezoek aan huis. Wie tot de Marokkaanse gemeenschap be hoort en een dierbare verliest, er vaart hoe binnen een mum van tijd zijn woning volstroomt met vrien den, familie en buren, die pannen soep, fruit en schalen met geurende gerechten meebrengen. Samen pra ten, huilen, lachen, eten, bidden, zin gen. Al die troostrijke warmte is fees telijk. En na veertig dagen sluit je de ze periode af met een ritueel." Dus gooide Mansab in mei 2010 op de zeedijk bij Westkapelle een voorraad oude schoteltjes en stenen bloempotten kapot. Bezem en vuil niszakken mee, om de scherven ook weer op te ruimen. „Woedend was ik. Op de wereld en iedereen. Maar ik heb er heerlijk staan smijten. Er lie pen mensen zwijgend langs. En toen alles helemaal versplinterd was en al le kanten opgesprongen, schreeuwde ik zijn naam uit over zee." Vlak na het sterven denk je dat het nooit meer licht wordt, zegt ze. „Maar ik kan iedereen aanraden om Piet Stroo heel concreet te vertellen wat je no dig hebt. Durf dat te vragen. Dan weet een ander hoe die er voor jou kan zijn." Zijzelf hoorde sindsdien tel kens Piet op haar schouder, die 'Door gaan, zus', zei, en dat zij haar leven weer moest oppakken en vrolijk zijn. En dat heeft zij geleerd. „Natuurlijk wordt het nooit meer zoals het was. En niet meer gewoon. Maar er ont staat een nieuw gewoon." Morgenmiddag worden in het Van der Valk Hotel in Middelburg de Zeeuwse verkeersslachtoffers her dacht. De bijeenkomst biedt ruimte voor het delen van verdriet en troost. Zij zal er weer zijn, zegt zij. Met haar broer nabij. En aandachtig luisteren. Streektaal Gewaepend mee m'n 'Ceulemans-keu' rie ik tegenwoordig nè Melis- kèreke om di in de leer te haen bie de 'mattadóren' een gevleugeld woord van een andere Meliskèrkenaer, de ammekaorep- raoter bie rinkrie-wedstrijden..!) van de plaetselijke soos. Ik kan zeie, da'k m'n eihen d'r drek tuus voelde en da ze aol de moeite nae- me om me te ellepen bie 't ondek- ken van de wondere wereld van de biljartsport. Mee het geduld van Job en de wiesheid van Salomo eb be ze de eeste bladzijs van 't biljart- boek vögeleze. Die eigenschappen bin wè nodig...! Mannen mee vee ervaering, zelfs nog vóór-oorlogse modellen, neme de moeite om, ied' re keer wi, te zeien oe of ik 'Ceule- mans' moe gebruke. Was vroeger op 't voetbalveld een zachte in- speelbal a drek een 'ziekenuusbal', wi niemand blie mee was, noe oor me gezeid da'k de biljartballen 'zö zachte as je mè durft..!' moe spele. En mee een hlimlach, die het mid den oudt tussen oop en onbegrip, vertelle ze da ze 't zö nie uutgeleid ebbe... Wat ik overigens dikkels pas eêl laete ondekke...! Toch mag ik, a'k op dreef bin, constatere dat aol die wieze lessen nie aoltied in een bodemloze pit valle. Ik maeke d'r soms drie of vie- re achter mekaore. Een serie noem ik dat...! En 't leuke is, da m'n te genstanders me nog goeie raed he- ve onderwiele da me een wed strijd spele. Dat gebeurde nooit bie 't voetballen. Op mien beurte kiek ik wi mee hröte ohen toe oe of de 'mattadóren' schienbaer moeiteloos score en de ballen 'stre- le' asof't een vrouwe betreft...! Natuurlijk weet ik ook wè da ul- der nog 'lichtjaeren' verwijderd bin van de wereldtoppers vö wie het 'libre-spel' hlad nie mi leuk moe weze. Mè ik kan geniete van 't zien van tien punten achter me kaore maeke. Vee leuker in ieder geval as het maeken van drieon- derd punten in één beurte. Ze ebbe me zelfs toegelaete tot de competitie vö Walcherse soos-clubs. Ik moe noe spele tegen 'De woelige werf, T.O.G. die spe le in Ter Reede, mè weune di nie...!), BBVS, De Springplank en Plan Zuid. Ik za d'n eesten weze die toegeeft dat het anders klinkt dan 'Rijnsburgse boys uut' of'Hui zen vö de beker', uut een ver voet balverleden! Mè ten eeste is overal een tied van en ten twidde is dit net zö goed geniete. En..di oordt in ieder geval nie mee 'de biljarts- tok tussen de tanden' gespeeld. Mee acht man (vrouwen doen d'r nie mee, mè dat zou op zich best kunne...!) bin me de êle mid- deg onder de pannen. De leeftied is nie belangriek, ook oef je nie drek een sportief of afgetraind fi guur te ebben. Ervaering is belang riek en bluve oefene een noödzaek. En dan nog kao je 'je dag' nie ebbe of onverwacht geluk ('zwijnen'). As 't een bitje wil, is deze sport tot op ohe leeftied uut te voeren. Je moet er alléén, letter lijk en figuurlijk, goed het oog in ouwe. En dat leste probeer ik noe te leren van de 'mattadóren'. En... ik ope da 'genieten' nog lang het sleutelwoord bluuft, vö mien en vö aol die senioren, die nog kunne tennisse, bridge, sjoele, koersballe of welk ander spil ze ook leuk vinde. Het oudt je nog een bitje scherp en omhae mee winst en verlies bluuft leerzaem. Blie mee winst, acceptere, dao je ook kan verlieze...! Het is net het le ven zelf..! ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 'Rouwen is In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jacoline Vlaander hard werken' Koudekerke, maart 1962. Nel en Piet (r) haalden al eens eerder de krant. Onderschrift destijds: 'In Zeeland is sneeuw gevallen en blijven liggen. De slee stond alweer dik in 't vet op zolder, maar de vader van deze Koudekerkse peuters was zo goed niet of hij moest hem er weer vandaan halen.' 8 maart 1959 5 april 2010 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Frans van der Heijde Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47