'Meer verwarde mensen' tot 30% rm W-p Vraagtekens bewoners bij opvang vluchtelingen Oostappen Groep is erbij gebaat DE NOBELAER 4 ZEELAND Chalets op park zijn niet 'winterhard', maar dat is, zegt voorzitter van de kerkenraad Hoek, 'toch oplosbaar'. vanaf zaterdaq 14 november Innö Ik voel me er eerlijk gezegd niet zo goed bij, ik ben er echt door overvallen", zegt Nadine. Ze wil niet met haar achternaam in de krant. Met haar man René heeft ze een chalet op vakantiepark Mari na Beach aan de Braakman bij Hoek. „Ik heb niks tegen die men sen" verzekert ze. „Ik gun ze alles, maar er staat al zoveel te koop hier. Wie koopt hier nog iets? Ze zeggen dat het maar voor een jaar is, maar misschien wordt het ver lengd. Wie komt hier nog graag? Ik kom hier voor mijn rust." René wijst in de richting van de blauwe chalets. Het smurfen dorp noemen de bewoners van Marina Beach het. „Ik moet nog zien dat het doorgaat. Hoe ga je dat doen van de winter, die din gen warmstoken? Dat zijn koeken dozen." Duim en wijsvinger houdt hij twee centimeter uit el kaar. „Als het hier straks vriest dan klappen de leidingen." „Dit is toch een vakantiepark", gaat René verder. „Straks zeggen mensen 'woon jij in dat asielzoe kerscentrum?' en dat wil ik niet, hoor." Iets verderop woont Magda per manent in een bungalow. Ook zij wil niet met achternaam in de krant. „Mensen worden ziek in die dingen, in die chalets. In Ter- neuzen staat een belastingkan toor, een stevig gebouw. Maar nee, zet ze maar op de Braakman. Biervliet, Hoek en Terneuzen heb ben er zo geen last van. Die men sen komen van de ene ellende in de andere. Ze zijn al getraumati seerd en dan in zo'n hokje duwen. Dat kan toch niet?" „Zo ver is het nog lang niet", zegt Jos Mennen, directeur beheer en ontwikkeling van de Oostap pen Groep, eigenaar van Marina Beach. „Iedereen loopt vooruit op de feiten. Het is nu aan de ge meenteraad van Terneuzen om een besluit te nemen. We gaan dan kijken óf en hoe we de cha lets winterhard kunnen maken. Laten we gewoon afwachten en de rust bewaren." De Oostappen Groep heeft baat bij verhuur van de chalets. De meeste worden in het seizoen ge woonlijk (te) goedkoop verhuurd 'Ze zijn al getraumatiseerd en dan in zo'n hokje duwen. Dat kan toch niet?' via Vakantieveilingen.nl. Henk Siersema, kerkenraad voorzitter van de Protestantse ge meente Hoek, pleitte er eerder voor dat Terneuzen een bijdrage zou leveren aan de opvang van vluchtelingen, uit barmhartig heid. Hij is niet negatief over de Braakman als opvanglocatie. „Twee, drie dorpen liggen er om heen. Dat is anders dan midden in de stad waar iedereen zich met een overvallen zal voelen. Dit is een plek waar mensen zich kun nen ontwikkelen. Ik heb er een goed gevoel over." Bezwaren van omwonenden over de winterhard heid van de chalets zijn volgens Siersema oplosbaar. „Als er kachel tjes ontbreken, kunnen die toch worden geplaatst." Het college van B en W neemt dinsdag een besluit over de op vang van 800 vluchtelingen, waar na informatiebijeenkomsten voor omwonenden volgen. De gemeen teraad praat er 23 november over in een raadscommissie, waarna de raad er 26 november definitief over beslist. Iwan de Groote, voorzitter van de dorpsraad Hoek, denkt dat de gemeenteraad wel akkoord zal gaan. „Ik zag vanmiddag al men sen aan die chalets werken om ze klaar te maken." De Groote vindt het vervelend dat hij de komst van vluchtelingen uit de krant moest vernemen. „Van de gemeen te heb ik tot nu toe niks gehoord. Achthonderd. Dat is veel hoor, vlakbij een dorp als Hoek." Zij deden gisteren een beroep op de provincie tijdens de vergade ring van de commissie economie. Overigens gaat de provincie hier niet over. Gemeenten, zorgaan bieders en zorgverzekeraars zijn het aanspreekpunt. Opname kan straks alleen bij Emergis in Goes. Er blijven wel thuisteams voor mensen die acute geestelijke zorg nodig hebben. Alleen die crisis dienst werkt niet 24 uur per dag. Cliëntenraden vrezen dat men sen tussen wal en schip vallen. De aanrijtijden voor Zeeuws-Vla mingen zijn lang, de tunnel kost geld, de politie is meer tijd kwijt aan vervoer naar Goes, waar soms alle bedden bezet zijn. Gevreesd wordt dat mensen in acute nood vaker op straat pro blemen gaan veroorzaken en ook vaker bij de daklozenopvang zul len belanden. De komst van vluchtelingen met trauma's verhoogt daarbij de druk op de geestelijke gezond heidszorg. De Paaz-afdelingen in Terneu zen en Vlissingen gaan dicht om dat ze financieel onrendabel zijn. Aanvankelijk zouden ze 1 januari 2016 sluiten. Dat is een maand vervroegd om patiënten niet tij dens de kersttijd te moeten ver huizen. Chalets op vakantiepark Marina Beach aan de Braakman bij Hoek. foto Ronald den Dekker in Smurfèndorp Kleumen door Cuido van der Heijden Magda, bewoonster Marina Beach MIDDELBURG Cliëntenraden en be langenorganisaties vrezen dat er meer verwarde mensen op straat en bij de daklozenopvang terecht komen als de psychiatrische afde lingen van de ziekenhuizen in Ter neuzen en Vlissingen per 1 decem ber sluiten. fPjllll ooststraal 8, domburg, lel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38