Boulevardhoreca wil winterterras Vlissingen loopt jongerenraad mis Mooi werk Sloop Organisaties willen juist graag 2 ZEELAND Het aantal mannen op Zeeuwse kinderdagverblijven is na zedenzaak Robert M. in 2010 flink gedaald. COMMENTAAR De geruchtmakende Amsterdamse zedenzaak blijkt een keerpunt in de kinderopvang. Sinds een man zich daar vergreep aan tientallen zeer jonge kinderen, on der meer van de opvang 't Hofnarretje, deinzen man nen overal in Nederland terug voor werk in een kinderdagver blijf of in een buitenschoolse opvang. Deze trend is ongewenst. Mannelijke rolmodellen zijn goed voor de ontwikkeling van kin deren. Opvangorganisaties weten dit en hebben er dus graag meer mannen bij. Maar ze komen niet. Het zou echter een grote vergissing zijn om de veiligheidsmaatre gelen in de kinderopvang nu maar te versoepelen. Bijvoorbeeld het 'vierogenprincipe', dat je nooit alleen met een kind in de weer bent, is prima. Niet alleen om seksueel misbruik tegen te gaan. Het is ook goed om een soort evenwicht te bewaren in de benadering van een kind. Zoals ouders dat samen doen. Mannen kunnen kiezen. Als ze vinden dat het helemaal om vertrouwen draait, moeten ze vooral niet in de kinderopvang gaan werken. Want het is duidelijk geble ken dat vertrouwen alléén niet goed genoeg is. Wie hart heeft voor kinderen en graag met ze wil werken, zal de voortdurende controle accepteren als een lage tol voor heel mooi werk. Versoepelen van de veiligheidsregels in de kinderopvang zou een grote vergissing zijn In Vlissingen geldt 1 november als de datum waarop tafels en stoelen die niet tegen cafégevels staan, moeten worden binnengehaald. Maar bij wijze van proef mogen die op het Bellamypark nog even blijven staan. „Zodat het plein in de winter niet zo leeg is", legt voorlichter Saskia Tromp uit. „Dat oogt wat vriendelijker." Het verzoek kwam van onder nemers aan het Bellamypark en de gemeente Vlissingen ziet de winterterrassen als een proef: na een paar weken worden ze alsnog weggehaald. „We gaan kijken of het aanslaat. We hebben nog geen storm meegemaakt. Eens zien wat er dan gebeurt." Die stormen zijn in mei tegen woordig minstens zo hevig als in januari, weet Pedro Ventevogel uit ervaring. Hij is eigenaar van zowel restaurant Waterfront aan de bou levard als restaurant Parkfront aan het Bellamypark. „Op het Bellamy park waait het soms harder dan aan zee", zegt Ventevogel. Van daar dat hij aan de boulevard óók een winterterras aan de overzijde van de straat wil. Ventevogel liet zijn tafels en stoelen deze week daarom gewoon staan, maar kreeg direct bezoek van handhavers. Hij vindt dat de gemeente zo een on eerlijke concurrentiepositie creëert. „Moet je zien hoe aardig het weer is. Afgelopen zondag zat mijn terras nagenoeg vol. Mijn gas ten willen nog steeds zo dicht mo gelijk bij zee zitten. En als er een keer meubilair wegwaait, is er maar één de dupe en dat ben ik." Ook Jerry van Zuijlen, die een hangterras heeft bij de restaurants Raymondo en Stefano's, ziet zo'n winterterras wel zitten. „Dat kun je ook leuk aankleden met kerst. Hoe meer er te beleven is op de boulevard, hoe beter." Joram Goedhart van restaurant De Gevangentoren zou er ook 'graag eens met de gemeente over praten'. Maar die blijft bij haar pi- lot op het Bellamypark, aldus voor lichter Tromp. „Na de evaluatie zien we wel verder." Almanak Op het notariskantoor houden ze de ontwikkelingen op de Kop van de Noordstraat in Terneuzen nauwlet tend in het oog. De notaris had er ooit enig onroerend goed, vandaar. Hij stuurt regelmatig één van de kler ken op pad om te zien hoever het staat met de sloop van de verpauper de panden, die plaats moeten maken voor nieuwe winkels. De klerk komt steeds met 'slechte' berichten terug. De ene keer is de sloop uitgesteld van wege broedende vogels, de andere keer vanwege asbest. De notaris: „Straks kan het niet omdat er gevaar lijk rood vlees is aangetroffen." Tafel van 15 is nog elke maand De Tafel van 15, de Zeeuw se bestuurlijke samenwer king die de provincie voor staat, staat niet op een laag pitje maar is maandelijks actief. Dat verbaast de SP in Vlissingen; er is een Ver eniging van Zeeuwse Ge meenten, daar kunnen pro vincie en waterschap bij aanschuiven als dat nodig is, vindt zij. Wat de Tafel kost is nog onzeker. Provin cie en waterschap betalen elk een kwart, de gemeen ten verdelen de rest; circa 15.000 euro. Vlissingen be taalt dan 875 euro per jaar. 'Wethouders terecht op reis' Wethouders Saskia Szara- finski van Middelburg en Albert Vader van Vlissin gen zijn terecht meege gaan met WVO Zorg op studiereis naar Zweden. Het college van Vlissingen gaat er van uit dat WVO de reis bekostigt met Euro pese subsidie, zoals WVO verklaard heeft. Dat ant woord het Vlissingse colle ge op vragen van de POV. Die partij, en de LPM in Middelburg, wilden zeker zijn dat de reis van de wet houders niet betaald is uit WMO-zorgbudget. Jeu-de-bouler in landelijk team De twaalfjarige Maria Nori- marna van Club Jeu de Boules Middelburg is opge nomen in de voorlopige na tionale jeugdselectie. Bij de landelijke intakedag voor de jeugd onlangs in Nieuwegein deden 38 jon ge spelers uit heel Neder land mee, onder wie vier van de acht Middelburgse jeugdleden. Voor Maria beginnen de centrale trainingen op 5 de cember in het petanque- centrum van Nieuwegein. Amadore koopt ook Brooklyn De Amadore-groep heeft restaurant Brooklyn aan de Vlissingse boulevard toege voegd aan zijn imperium. De zaak wordt een pavil joen van Hotel Arion, dat er vlak achter staat. Eige naar Jerry van Zuijlen opent er een 'wereldse keu ken' met kleine gerechten. „We gaan het luxe art deco inrichten. We gaan mikken op de hippe oudere." Amadore bestaat uit vier hotels, acht café - restau rants, multi-functionele za len, wellness en catering. VLISSINGEN. Kinderen zien op het kinderdagverblijf en de bui tenschoolse opvang bijna geen mannen meer. Onder de circa 970 pedagogisch medewerkers op Zeeuwse kinderdagverblijven zijn op dit moment negentien mannen. De meesten van hen werken in de buitenschoolse op vang, en dus niet met kinderen van nul tot vier jaar. Mannen zijn al jarenlang ver in de minderheid, maar de laat ste vijf jaar is hun aantal verder gedaald: in Zeeland met onge veer een derde. De kans is heel 'Ik kan me geen sollicitatiebrief van een man herinneren' klein dat er mannen bij komen: op de kinderopvang-opleidingen bij Scalda zit nu één man; vijf jaar geleden waren dat er nog 22. Landelijk is dezelfde trend te zien. De Amsterdamse zeden zaak in 2010 is daar de oorzaak van, stelde BOink, de belangen vereniging voor ouders in de kin deropvang, deze week. De kinderopvangorganisaties in Zeeland laten weten dat ze graag mannen in dienst zouden nemen. „We willen dat onze me dewerkers een afspiegeling van de maatschappij vormen. Maar ik kan me geen sollicitatiebrief van een man herinneren", zegt Frank van Beek, directeur van Prokino Zeeland. Scalda merkt dat jongens niet kiezen voor een baan in de kin deropvang vanwege het slechte imago. Vorig jaar is om die reden zelfs een tweedejaars student ge stopt. „Sinds de Amsterdamse ze denzaak denken mensen: 'wat doet die jongen als hij mijn kind verschoont? Is dat wel zuiver?' Jongens willen dat etiketje niet opgeplakt krijgen", zegt teamlei der Arjan Wisse. „Heel zonde, want ik weet zeker dat er heel veel jonge gasten zijn die perfect een bijdrage zouden kunnen le veren aan de ontwikkeling van kinderen." Ook Rianne Vons, directeur van Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen merkte vlak na het nieuws over Robert M. dat het imago van mannelijke kinderop- vangmedewerkers een deuk had opgelopen. Ze hield een bijeen komst met mannelijke medewer kers. „Sommigen voelden zich niet meer veilig in hun werk. Daar hebben we over gesproken en ze geholpen." Van ouders kwamen er nauwelijks vragen of negatieve opmerkingen. „Zij steunden de medewerkers juist." In 2013 is landelijk het 'vier ogenprincipe' ingevoerd in de kinderopvang: er moet altijd ie mand mee kunnen kijken met medewerkers. Vons vindt dat te ver gaan. „Die continue scree ning gaat ervan uit dat iemand iets slechts in de zin heeft." An- nemiek Koppejan, adjunct- direc teur van Kinderopvang Walche ren, vindt de regels juist belang rijk. „We passen de regels toe, juist ook om medewerkers te be schermen. Ze zijn kwetsbaar." VLISSINGEN. De PvdA wil dat er een jongerenraad komt in Vlis singen. Andere partijen willen er nog niet aan. PvdA-fractievoorzitter Barend de Lange herinnerde er donder dagavond tijdens de begrotings- raad aan dat de Vlissingse raad heeft afgesproken burgers, en dan met name jongeren, 'langdu rig en duurzaam bij de besluit vorming te betrekken'. Maar die motie haalde het niet. Waar halen we het geld van daan, reageerden andere raadsle den, en hoe zie je zoiets voor je? „Gewoon, een groep van jonge ren die we kunnen consulteren als we beslissingen moeten ne men", zegt De Lange. „Net zoals we verenigingen in de Sportraad om hun mening vragen." En ja, dat kost geld. Een paar duizend euro, denkt De Lange. „Voor een zaaltje, broodjes en wat te drinken. Misschien ook een vergoeding. In Veere zie je namelijk dat dat stimuleert. Dat beetje geld kan de gemeente Vlis singen nog best lijden." Daar dachten andere partijen toch anders over. Die stemden te gen. Dat weerhoudt De Lange er niet van zijn wens door te zet ten. „Ik weet nog niet precies hoe, maar die raad komt er." door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Winterterrassen, dat willen restauranthouders aan de Vlissingse boulevard ook wel. Maar de gemeente staat ze voorlopig al leen toe op het Bellamypark, en dan ook maar tijdelijk. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN Man mijdt werk met kinderen door Cornelleke Blok Frank van Beek, Proklno Zeeland door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36