Twee cabaretiers slaan de handen ineen 30 CULTUUR SHOW Klacht tegen optreden van Jeremy Clarkson Kunstenaar zoekt 2.000 tekeningen Harrie Jekkers was het toeren zat en dook vijftien jaar onder op Ibiza. Jeroen van Merwijk trok solo te weinig publiek. Nu reist het tweetal samen door het land. Met nieuwe verhalen voor uitpuilende zalen. Producer Oisin Tymon heeft een klacht inge diend tegen Jeremy Clarkson, de oud-presen tator van autoprogramma Top gear. Clarkson zou hem verbaal en fysiek mishandeld heb ben tijdens opnamen voor het tv-programma. Ook klaagt Tymon over rassendiscriminatie. Clarkson moest vertrekken bij Top Gear. Voor een expositie in Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam vraagt de Zwitserse kunstenaar Ugo Rondinone tweeduizend kinde ren een regenboogtekening te maken. Hun werk krijgt een plek in de tentoonstelling Ugo Rondino ne - Vocabulary of solitude die van 13 februari is te zien. 'Nu ben ik ook met van de grote uitgaven. Ik geef niets om mode En ik heb geen jacht' „Typisch Nederlands, ik vind het vrij onbeschoft om dat te vra gen. Maar nee, ik kan 90 worden en dan nog dubbelmodaal dood gaan. Nu ben ik ook niet van de grote uitgaven. Ik geef niets om mode. En ik heb geen jacht, want dat is toch een gat in het water waar je geld in gooit." Jekkers is vooral terug omdat hij nieuwe verhalen kan vertel len. En met Van Merwijk kan sa menwerken. „Alleen had ik het echt niet gedaan." Van Merwijk: „We kennen el kaar al heel lang, gingen samen op vakantie en hebben in een grijs verleden al eens samen ge speeld. Maar toch verloren we el kaar uit het oog. Hij is veel op Ibiza, ik bij mijn boerderij in Frankrijk. Een paar jaar geleden zat ik op een middag met mijn vrouw in café Willem Slok in Utrecht en dacht: verdomd, daar komt Harrie binnen. Stomtoeval- lig. We raakten aan de praat en ik zei: we moeten weer eens sa men een programma maken. Daar hebben we later nog over gemaild en toen zei hij: goed, maar dan moeten we er heel wel hard aan werken. Kom maar een paar weken naar Spanje." Uiteindelijk kregen ze ruim drie uur aan materiaal op papier. Jekkers: „Bij de eerste try-out, in Lelystad, zeiden we het publiek: jullie krijgen alles wat we op pa pier hebben, maar dan mis je wel de laatste bus en ben je heel laat thuis. Maar die zaal vond het prachtig." Dat heeft hij dus wel gemist, interactie met het publiek. Jek kers: „Ik wil toeteren voor het publiek en dan lekker naar huis om een whisky'tje te drinken. Mensen verwachten het niet van me, maar ik ben eigenlijk een kluizenaar. Vroeger traden vaak samen op met Doe Maar, Het Goede Doel en Toontje La ger. Zij kenden elkaar door en door, bleven altijd hangen. Wij gingen altijd direct naar huis. De enige uit Het Wereldje met wie ik bevriend ben, is Jeroen." Zelfs in Spanje hoort Jekkers er niet bij. Ik woon aan de noord kant van Ibiza tussen de boe ren. Dus niet tussen al die feest vierende Bekende Nederlan ders; ik ben er nog nooit eentje tegengekomen. Als zij op Sche- veningen feesten, woon ik in Woerden; zo moet je het zien." „Niemand kiest voor de een zaamheid. Een heleboel dingen in het leven doe je om maar niet alleen komen te staan. Je zoekt het compromis. Maar mijn verkering ging weer eens uit en ik dacht: ik ga het ge woon eens proberen in m'n eentje. En ik kwam erachter: het kan gewoon, gelukkig zijn in je eentje. Daar ben ik een angst mee kwijtgeraakt én ik kan compromisloos leven." Van Merwijk: „Dat nummer Laat mij maar alleen dat je in de jaren tachtig schreef, heb je la ter bewaarheid. Jekkers: „Met de kennis van toen heb ik de werkelijkheid van nu beschre ven." lsof er satéprik kers uit de stoe len steken, zo veert het pu bliek in het thea ter in Naaldwijk op om Harrie Jekkers en Jeroen van Merwijk een ovatie te bezorgen na hun voorstel ling Als we zo vrij mogen zijn. „Echt als vanouds", glundert Jekkers (64), die na successen als zanger van Klein Orkest en later als cabaretier de afgelo pen vijftien jaar van de aardbo dem verdwenen leek. „Nou, voor mij is dit de eer ste keer", constateert Van Mer wijk (60) droogjes. Hij liet twee jaar geleden weten niet meer met een solovoorstelling het theater in te gaan omdat hij te weinig geboekt werd. Hoe anders loopt het nu hij samen met zijn vriend Jekkers toert. Er worden extra voorstel lingen bijgeboekt in het Scheve- ningse Circustheater. Jekkers: „In Zoetermeer staan driedui zend mensen op de wachtlijst." Het gesprek vindt plaats in een chique Utrechts restau rant, waar Jek kers doodleuk twee rundvlees kroketten met brood laat aanrukken. Over de mystificatie van zijn per soon: „Ik was het rond toeren zat. Ik had een huis op Ibiza laten bouwen, ik had geen partner en dacht; kom, ik ga eens kij ken of ik het daar in mijn eentje een tijdje kan uithouden." En? „Ik heb daar veel over me zelf geleerd. Ik ging op geen en kel verzoek in. Ik vond dat ik niets te melden had. Op internet schreven mensen dat ik dood was. Dat is heel bijzonder." Kim Feenstra fotomodel cabaretier Harrie Jekkers 'Niemand kiest voor de eenzaamheid' door Jeroen Schmale In de voorstelling vertel je dat men sen vragen of je geld soms op is. Als je altijd zo op jezelf bent ge weest, wat heb je daar op Ibiza nog geleerd over alleen zijn? Kijk voor de speellijst op www.bvmooi- weer.nl/HarrieJekkers.htm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32