Volendams trio neemt nieuwe producer in de armen 29 Stones nog dit jaar in studio voor album Hit van De Breij is de mooiste De overstap naar Engelstalig repertoire was bijna gemaakt. Maar de 3JS blijven op het nieuwe album 7 toch het Nederlands trouw. „Onze eigen taal komt zo veel harder binnen", zegt gitarist lan de Witte. Media Entertainment Gitarist Ron Wood wil nog dit jaar de studio induiken met The Rolling Stones om aan een nieuwe plaat te werken. Vol gens Wood is het plan met 'een paar tracks' aan de slag te gaan die de basis moeten vormen voor dat album. De laat ste cd van de groep stamt uit 2005. Het lied Mag ik dan bij jou van Claudia de Breij staat op de eer ste plaats in de 100 Procent NL Top 100. Volgens de radioluiste raars is het nummer 'de groot ste en mooiste hit die ooit in Nederland is gemaakt'. De muren van het kantoor van Vo- lendam Music hangen vol met gouden platen van Jan Smit en Nick Simon. Als het aan de 3JS ligt, wordt er binnenkort ruimte voor hen gemaakt aan de wand. Gisteren verscheen het nieuwe al bum 7. „De gouden platen van Jan ne men hier flink wat ruimte in", grijnst gitarist Jaap Kwakman van de 3JS. „Wij stellen ons bescheide ner op." Dat is dan tegen wil en dank, vult zijn collega Jan de Wit te aan. „Want wij hadden er na tuurlijk ook graag met meer aan de muur willen hangen." Het scheelt maar een haar. Een aantal albums van het trio werd goud, enkele andere zaten daar net tegenaan. De verwachtingen van het nieuwste album 7 zijn wat dat betreft hoog gespannen. „Nooit eerder was ik zo tevreden over een album", zegt zanger en tekstschrijver Jan Dulles. „Ik had er gewoon helemaal niks op aan te merken. Dat is voor het eerst." De Volendammers pakten het dit keer compleet anders aan dan bij de vorige zes albums. „Voor het eerst hebben we een producer ingeschakeld. Voorheen deden we alles zelf. Liedjes en muziek schrij ven, opnemen, produceren", zegt Dulles. „Hartstikke mooi, maar aan het einde van de rit zaten wij tegen overspannenheid aan." Om dat dit keer te voorkomen, riepen ze de hulp in van Attie Bauw. Hij produceert ook Racoon en De Staat. Het bleek een gouden zet. Kwakman: „Hij daagde ons uit, ging het gesprek aan. Voor het eerst sinds lange tijd werden wij gedwongen écht na te denken over onze muziek en wat wij wil len laten horen. We gingen buiten onze comfortzone voor dit album. Daarom is deze plaat toch een beetje anders dan anders. Al heeft het een heel duidelijke 3JS- sound." Om inspiratie op te doen reis den de heren naar Los Angeles waar ze samenwerkten met Ame rikaanse tekstschrijvers. Dulles: „Mensen zeggen vaak tegen ons dat we in het Engels moeten gaan zingen. Daarom wilden we op dit album een mix maken van Engels talige en Nederlandstalige lied jes." Maar dat pakte anders uit. De Witte: „De liedjes klonken goed, maar ons Nederlandstalige werk kwam zo veel harder binnen. Dat is toch onze eigen taal." Op het laatste moment werd daarom be sloten de Engelse liedjes, vier in totaal, toch te vertalen naar het Nederlands. De huidige single Sa men door is daar een voorbeeld van. De oorspronkelijke titel was The same road. Gaan ze het ooit nog eens in het Engels proberen? Kwakman: „Als we de overstap hadden wil len maken, dan hadden we dat nu moeten doen. De liedjes lagen klaar. Maar zeg nooit nooit." Jan, Jan en Jaap trekken dage lijks door het hele land om op te treden. Rond de feestdagen staat een tournee gepland met akoesti sche kerstmuziek. In het nieuwe jaar toeren ze met hun nieuwe show door theaters. Continu op eikaars lip, maar voor ongemakke lijke situaties zorgt dat nooit. Kwakman: „Onze kracht is dat we eikaars kwaliteiten respecte ren. Ik wilde bijvoorbeeld heel graag een nummer schrijven over mijn dochtertje Fee (4). Ik wist precies wat ik wilde vertellen, maar kreeg dat niet op papier. Daarom heb ik Jan (Dulles) om hulp gevraagd. Ik weet dat hij de betere tekstschrijver is van ons twee. Het mooie is dat Jan, ook al heeft hij geen kinderen, toch het gevoel dat ik over wilde brengen perfect wist te ver woorden in Op on ze golven." In Grenzeloos gaat het over de ervaring die de 3JS opdeden als ambassadeur voor Terre des Hommes. Dulles: „We bezochten een vluchtelingenkamp in Li banon. Er wonen nu al 120.000 gevluchte Syriërs. Het is gewoon een stad geworden, vol met men sen die huis en haard hebben moe ten verlaten. Dat maakte een enor me indruk op ons." Het nummer werd eerder dan het album vrijgegeven omdat het inhaakt op de vluchtelingenpro blematiek die momenteel veel los maakt in Nederland. De Witte: „Ie dereen mag daarover denken en zeggen wat hij vindt. Maar ik zou willen aanraden om eerst een kijk je te gaan nemen in het vluchtelin genkamp waar wij geweest zijn, voor je een mening vormt. Het was echt heel heftig." Kwakman vult aan: „Het is al tijd moeilijk om nee te zeggen te gen goede doelen waar we enorm achter staan, alleen omdat het agendatechnisch niet kan. Daar om hebben we besloten ons hele maal te richten op Terre des Hom mes. Zo zagen we in dat vluchte lingenkamp bijvoorbeeld hoe die hulporganisatie plekken realiseert waar het toch een beetje fijn is voor kinderen. Daar doen we het voor." 'Nooit eerder was ik zo tevreden over een album' ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 Cultuur door Chantal Blommers Eindelijk buiten de comfortzone Het album 7 ligt nu in de winkels. Jaap Kwakman, Jan Dulles en Jan Witte (vlnr) vormen samen de 3JS. „Zingen in het Engels? Zeg nooit nooit." foto PR Jan Dulles zanger 3JS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31