Verdachte voelde zich beledigd door Nicole' 'The Naked Chef spreekt nog steeds tot de verbeelding NIEUWS 19 Soms verlangt het Engelse fenomeen naar klein en overzichtelijk: één restaurant, twintig gasten. Dat kan hij vergeten. 'Het wordt nooit meer normaal'. Een evenement met Jamie Oliver is als een concert van de Beatles met een uitzinnig publiek. Er wordt geduwd, getrok ken, er is security. Vol verwachting klappen de aanwezigen. En na binnenkomst wil iedereen zijn aandacht, selfies maken, hem aanra ken. De aaibare tv-chef ondergaat de gekte in het Amsterdamse Fifteen met een glimlach. Sterker: hij lijkt zich echt te amuseren. Neemt uitgebreid de tijd om te praten met de plaatselij ke keukenbrigade en etaleert begin- nersenthousiasme tijdens het berei den van sissende Marokkaanse garna len en magere carbonara. Heimwee Bijna ongelofelijk die geestdrift: tij dens zijn bliksembezoek ter promo tie van Jamie's Super Food aan Neder land moet de tv-chef voortdurend ac te de présence geven. Naast Fifteen bij kookkanaal 24-Kitchen, bij uitgevers, in zijn nieuwe Rotterdamse zaak en tij dens losse meet and greets. De belangen zijn dan ook enorm. Jamie Olivers culinaire gooi- en smijt werk blijkt goed voor 50 restaurants, wereldwijd uitgezonden tv-shows, 37 miljoen verkochte boeken - waarvan 3 miljoen in Nederland - en een ver mogen van ruim 300 miljoen euro. Zelf zegt hij daarover: „Alleen al in Engeland heb ik 5.000 mensen in dienst. Als ik daaraan denk en op bij eenkomsten als deze om me heen kijk, heb ik heimwee naar klein. Naar overzichtelijk, lief en simpel. Naar ko ken voor een restaurant met twintig gasten. Maar zo'n leven is een gepas seerd station. Het wordt nooit meer normaal. Ik heb een monster gecreërd: mensen raken over de zeik als ik niet doe wat zij zeggen. „Aan de andere kant geeft die enor me reikwijdte mij veel mogelijkhe den. Er wordt naar mij geluisterd als ik zeg dat er frisdrankbelasting moet komen en als ik mij zorgen maak over de slechte eetgewoonten van jon geren. Net zoals er geluisterd wordt naar popsterren of voetballers. Ook heb ik invloed op hobbykoks omdat ik mainstream ben en niet extreem in mijn recepten en smaak. Ik vind dat we doorschieten met onze obses sie voor gezondheid en voeding, maar een beetje bewustzijn kan geen kwaad. Dat geldt voor mezelf ook. Vroeger at ik zeven dagen per week vlees. Nu probeer ik daarvan twee ve getarisch door te komen." En dat besluit heeft hem goed ge daan. Net als zijn keuze doordeweeks geen alcohol meer te nuttigen: Oliver zit goed in zijn vel, oogt uitgerust en Jamie Oliver is geen tobber, maar was wel chronisch moe is afgetrainder dan een paar jaar gele den. „Ik ben dit jaar 40 geworden en dat was een soort mijlpaal. Ik ben geen tobber. Maar ik realiseerde mij plotseling dat ik chronisch moe was. Ik werkte 17 uur per dag. Dat, in com binatie met de zorg voor mijn kinde ren (Daisy Boo, Petal Blossom, Buddy Bear en Poppy Honey, red.), maakte dat ik maar 3 uur per nacht sliep. Dat maakt je kwetsbaar en prikkelbaar." Prioriteit „Een goede nachtrust is nu een priori teit voor mij. Net als meer bewegen. En beter op voeding letten. Ik ben ook gek op vlees, kaas, room en ande re dingen die minder goed voor je zijn. Eet ze met mate. Net als bijvoor beeld chiazaad of andere superfoods. Het gaat om de mix. Voor mijn boek ben ik naar plekken in Mexico ge weest waar chiazaad vandaan komt. De bewoners daar eten zich er suf aan. Maar dacht je dat ze gezond zijn? Nee dus. Omdat ze er dagelijks twee liter cola bij drinken." Door zijn gematigde kijk op voe ding menen criticasters dat Oliver passé is en dat goeroes als Kris Ver- burgh en Rens Kroes het dieetland- schap bepalen. Maar Janny van der Heyden (Heel Holland Bakt en recep tenkoningin in deze krant) en visspe cialist en Oliver-protegé Bart van Olphen - ook in Fifteen - noemen dat onzin. „Jamie Oliver doet er juist meer dan ooit toe omdat hij nog steeds tot de verbeelding van jonge ren en aanstormende koks spreekt", denken zij. „Door zijn overzichtelij ke recepten en simpele bereidings wijzen willen mensen vaker in de keuken staan en misschien dus ook proberen om iets gezonder te gaan koken." Dat zegt één van de twee getui gen in De Telegraaf. Ze stapten niet alleen naar de krant, maar ook naar de politie, waardoor de zaak-Nicole donderdag voor twee weken werd stilgelegd. De man nen zouden elkaar hebben gekend omdat de verdachte in de zaak-Ni cole drugs dealde in de kliniek. Volgens de nieuwe getuige liet de verdachte iets los tijdens een groepssessie over drugsverslaving. „Opeens zei hij zomaar: 'Ik heb iets gedaan en ben daar nooit voor gepakt'. Niemand ging erop in. De behandelaars ook niet. Verbijste rend", citeert de krant. Later kwam het voorval tussen de ver dachte en de getuige ter sprake. De verdachte zou het slachtof fer 'zijn vriendin' hebben ge noemd. Opmerkelijk, want tot nu toe is niet gebleken dat Nicole en de man elkaar zouden kennen. Het meisje zou hem na de seks hebben uitgelachen. Hij zou daar door zo beledigd zijn geraakt dat hij doordraaide. „Hij zei: 'Ik heb die meid gepakt en afgemaakt.'" Ook tegen een andere getuige in de kliniek zou de verdachte heb ben bekend 'een moord te hebben gepleegd'. De naam van Nicole van den Hurk zou in de gesprek ken niet gevallen zijn. Ook met die getuige heeft de politie inmid dels gesproken. Wat die verklarin gen waard zijn, onderzoekt het po litieteam dat bezig is met de zaak de komende twee weken. Ze lij ken te passen in de summiere eer dere verklaringen die in de zaak passeerden. Zo zou de verdachte Job Knoester, de advocaat van de verdachte, liet weten niet onder de indruk te zijn van de nieuwe getuigenverklaringen eerder tegen iemand hebben ge zegd 'dat hij bij een meisje' achter op was gesprongen'. Nicole was met haar fiets onderweg van haar oma naar haar bijbaantje. Job Knoester, de advocaat van de verdachte, liet gisteren weten niet onder de indruk te zijn van de nieuwe getuigenverklaringen. Wat hem betreft wordt de zaak voor zijn cliënt alleen maar beter. Hij heeft grote twijfels bij de be trouwbaarheid van de verklarin gen, maar wil er verder op dit mo ment niet op ingaan. Hij zegt mo menteel onderzoek te doen naar de beslissingen van de rechtbank. Knoester vroeg de rechter onder meer om aanwezig te mogen zijn bij de verhoren van de nieuwe ge tuigen. ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 Jamie door Annemart van Rhee Oliver blijft vrolijk Jamie Oliver bereidt een pastaschotel in zijn Amsterdamse restau rant. foto Dingena Mol door Bart-Jan van Rooij Jos de G., de verdachte van de moord op Nicole, tekening Petra Urban EINDHOVEN. De twee nieuwe getui gen in de zaak-Nicole van den Hurk zaten samen met verdachte Jos de G. in de tbs-kliniek in Balk brug. Tien jaar geleden zou de man tegenover hen een moord hebben bekend. „Hij keek me aan met die koude ogen en zei dat hij een meis je had vermoord."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19