Wat heeft advocaat Inez Weski nog meer gemeen met de humanist en rechtsgeleerde? 16 NIEUWS dvocaat Inez Weski vra gen naar Hugo de Groot is als CruijfFnaar De Hol landse School vragen. Of dj Martin Garrix naar fre quentietabellen. Of Robèrt van Heel Holland Bakt naar het in- kerven van het deeg voor een sterbaguet te. De kop er even goed bijhouden, dus. Zij zit er in elk geval klaar voor. Maan dagmiddag. Bureaulamp aan. Zwarte lees bril op de neus. Een stapeltje 'getijpte' velletjes voor zich, want ze is nog van de generatie 'tijpen'. Ze is er gisteravond even goed voor gaan zitten: aan vrije zon dagen doet Weski niet. Alleen aan vrije vrijdagavonden en dat is meer dan ge noeg. En een wijntje komt er zo 's avonds bij het mijmeren al he-le-maal niet aan te pas: ze is altijd nuchter en ver langt van het gehoor niks anders. Na een 'bent u gereed?' valt ze aan: „De Groot was verdediger van de Arminianen, naar Jacobus Arminius. De Groot vond dat niet de kerk, maar de staat het hoogste gezag betekende, een seculaire gedachte, die nu nog steeds vele massa's elkaar doet afslachten." Mevrouw Weski? „Met andere woorden: een groot interna tionalist. Geen grenzen in het recht en de landen. Universaliteit van de menselij ke gedachte en steeds standvastig strij dend tegen de engheid van de politiek." „Maar natuurlijk. Waar was ik? Zeer prin cipieel over het onrecht dat hem eerder was aangedaan weigerde hij zelfs de am nestie te verzoeken." Natuurlijk is Hugo de Groot de man van de spectaculaire vlucht uit Slot Loeves- tein, maar voor de 6o-jarige Rotterdamse advocate is Hugo de Groot veel meer dan het heerschap dat in een boekenkist ont snapte. Hugo de Groot is voor haar een verhaal dat aanvangt bij Jeroen Pauw, langs Erasmus meandert, en bij de VN uitmondt. En wie dat begrijpen wil, zal dit relaas toch tot zich moeten nemen. Voorwaar, het loont. Want A) is de rest van het interview in gewoon Nederlands en B) wordt de gewichtige gespreksstof enigszins verluchtigd omdat we Weski tegen De Schaal van De Groot aan hou den zodat we ook iets over de raads vrouw zelf te weten komen. Wat heeft ze met rechtsgeleerde De Groot gemeen? Beginnen we met nr. 1 op de Schaal van De Groot? Genialiteit. Hugo de Groot kon al met 8 jaar in het Latijn dichten, ging op zijn 11e naar de universiteit en legde de basis onder ons rechtssysteem. 10? „Ja hoor. Ik vind mezelf ook geniaal." „Ben ik voor gevraagd. Maar ik houd niet van quizzen. Ik word voor veel benaderd, ze bellen me twee keer per dag, maar ik doe niet veel meer. Het valt nauwelijks met mijn volle praktijk te combineren. Voor je het weet ben je een one trick pony die alleen nog wordt ingezet om in tv-de- batten te bekvechten." Laatst zwichtte ze even. Voor de talk show van Jeroen Pauw. Het ging over de vluchtelingencrisis. En waarom zo veel Nederlanders bang zijn voor vreemdelin gen. Weski zat zich toch te verbazen, ze verbaast zich nu nog. „Maar mensen, mensen. Dat is toch werkelijk niks nieuws. De mens wordt vanaf het prilste begin door die angst gedreven. Al in de vroegste tij den was de mens bevreesd dat een ander zijn plek bij het kampvuur in zou nemen. Die ander werd verjaagd. Of met een steen op het hoofd geslagen." En zo komt ze vanzelf op Hu- go de Groot (1583-1645). Hij was, naast Erasmus (1466-1536) en Coornhert (1522-1590), een van de grote geesten die bij kaarslicht en met ganzenveer nadach ten over hoe hun medemens voorbij die 'primaire, primitieve driften' komen kon. Hij peinsde bijvoorbeeld over de voorwaarden voor een 'eerlijke' oorlog. Dat er eerst moet worden nagedacht of er geen andere manier is dan geweld. Dat de strijdende partijen krijgsgevange- 'Ik vind mezelf ook geniaal' Inez Weski nen op dezelfde manier moeten behande len. Dat burgers bescherming verdienen. „Ik hoef u niet uit te leggen dat al deze zaken in het Midden-Oosten en de rest van de wereld nog actueel zijn." „Vul maar in: 0. Ik ben stellig in mijn ui tingen maar dat betekent niet dat ik niet voor de meningen van anderen open sta. Ik ben er zeer nieuwsgierig naar." Er zijn er volgens Weski altijd maar een paar die 'de gave hebben' verder te kijken dan hun eigen klasse, hun eigen wereld, hun eigen tijd. „Zo was Hugo de Groot een uiterst bevoorrecht mens, hij kreeg de beste opleidingen, reisde Euro pa rond, maar had toch oog voor anderen die het minder hadden of uitgesloten werden." „Iedere goede advocaat is creatief. Hij moet op zoek naar wat wel en niét in het dossier staat. Naar dingen die bewust of onbewust zijn weggelaten. Hij moet alle wegen van het rechtssysteem kennen. Ik ben in die zin zeker een vernieuwer. Een 10. Althans, ik streef ernaar." „Ik waak er zeer voor embedded te ra ken. In commissies of werkgroe pen te gaan zitten waar ik mijn onafhankelijkheid kwijtraak. Dus machtig: 0. Invloedrijk: ja. Mensen schrijven mij, of hou den me buiten spon taan aan en zeggen dat ik hen inspireer." Ook De Groot bleef onafhankelijk, ondanks zijn contacten met staats mannen, koningen, kardi nalen. Zo kwam hij in de ge- loofstrijd van die tijd terecht. Had God het lot van de mens al voor zijn geboorte bepaald, de predesti natie? Of bestond er iets als vrije wil? De Groot verdedigde met gevaar voor eigen leven het laatste. Weski citeert uit eigen werk: „Hij bezat de kunst van het inspire ren, het doen oplichten van vuur in an dermans brein." Als scholieren toch iets van De Groot opsteken moeten, dan toch zeker dat. „We doen er tegenwoordig van alles aan om van jongeren makke vol gers te maken. Alles moet snel. Afgeraf feld. Zelfs een universitaire studie. Wil len we dat er een De Groot opstaat, moet er in het onderwijs ruimte te zijn om te denken, te discussiëren, dingen in twij fel te trekken. Vrij te denken." „Een 10. Ik geef niet op. Neem het dos sier van cliënt Kouwenhoven (de zaken man die werd verdacht van wapenhan del en oorlogsmisdrijven in Liberia, red.). In 2008 werd cliënt vrijgesproken, maar wat denkt u? De zaak loopt via de Hoge Raad nog steeds en ligt inmiddels bij het hof in Den Bosch. Ik kan slechts concluderen dat ik in een krachtenveld terecht ben gekomen dat met recht spre ken niks te maken lijkt te hebben." „Nooit. Dit is juist het punt waarop ik denk: u wil door, wij gaan door." Mensen hebben zo hun dromen en Inez Weski heeft er ook een. Een ronde tafelconferentie. Door haar geleid. Want ze is 'niet goed in mingelen', maar wel 'erg goed in voorzitten'. Ze zou er alle huidige leden van de VN voor uitnodigen. En: gelief de denkers uit het verre verle den als De Groot, de ne- gentiende-eeuwse dichter Heinrich Heine en de rech ters en aankla gers in het pro ces van Neu renberg te gen nazi's. Agenda punt, toe maar: vei ligheid en stabi liteit in de we reld van nu. •ft ben net xo OnVC go de Groot door Eefje Oomen Mevrouw Weski. Is het goed als ik u af en toe in de rede val? Hoe zit het met u? Op een schaal van 0 tot 10? „10." Dat u nooit aan tv-programma 'De Slimste Mens' heeft meegedaan. advocaat Nr. 2 op de Schaal van De Groot. Betweterig heid. Van jongs af aan keken mensen tegen De Groot op. Hij raakte eraan gewend gelijk te krijgen. Hoe zit dat met Inez Weski? De Groot legde de basis voor het volken recht, internationaal publiekrecht, oorlogs recht. Nr. 3 op de Schaal van De Groot: hoe vernieuwend bent u? Hugo de Groot behoorde tot de kring van mensen die de dienst uitmaakten. Nr. 4: Hoe machtig bent u? Met zijn eigen ideeën over het geloof tartte Hugo de Groot prins Maurits. Hij had dat met de dood kunnen bekopen. Hoe onver schrokken bent u? Dus u denkt: gegroet. „Wat zou het interes sant zijn om de overlede nen die er in het verleden voor hebben gestreden om het recht te la ten zegevieren - tégen gevoe lens van woede, wraak en repressie in - te laten discus siëren met macht hebbers van nu."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16