Rutte 'ongelooflijk nieuwsgierig' naar lek lSIHhb SI J-JU NIEUWS 11 Het Binnenhof staat op zijn kop door een lek uit de commissie-Stiekem. Hoe wordt het spel tussen journalist en bron gespeeld? VOORBEELDEN De parlementaire redactie van deze krant jaagt de da gen voor Prinsjes dag op de Miljoe nennota. Elk me dium wil de primeur. Na een paar dagen vruchteloos proberen, geeft een bron aan de Miljoenennota te willen lekken. We spreken af op de stoep van een woonhuis, vier uur voordat de persen gaan draaien. Het lek komt niet opda gen. Irritatie, wat nu? Bellen maakt ons traceerbaar. We laten iemand bellen die niet traceerbaar is. De bron geeft aan bij nader inzien te willen afspreken op een parkeer plaats langs een rijksweg bij een wegrestaurant ver weg. Verdorie, geen auto bij de hand, de deadline komt dichterbij. 1,5 uur voor de deadline ontmoeten we het lek. Hij zit in de auto naast de onze. Wij mogen geen foto's maken, al leen overschrijven. We spreken een voicerecorder in met info die voorbijkomt. In de auto tikken we het artikel voor de voorpagina van de volgende dag. Nog net op tijd. Lekken gaat niet altijd zo hec tisch en geheimzinnig. Het is in Den Haag aan de orde van de dag en gaat meestal gewoon gemoede lijk bij een kopje koffie. Het is van alle tijden. Welke jour nalist loopt weg voor exclusieve informatie? Op het Binnenhof zijn vijftig voorlichters bij fracties actief. De ministeries hebben twintig bewindslieden. De men sen daaromheen vormen in het jargon 'de bontkraag', twintig poli tiek assistenten en zo'n 150 voor lichters die vaak op het Binnenhof zijn. Dan zijn er 150 Tweede Ka merleden en 75 Eerste Kamerle den. De harde kern van de parle mentaire journalistiek - mensen die er dagelijks rondlopen - zijn er ook zo'n 150. Zet ze op een vier kante kilometer en er wordt ge lekt. Heel erg veel gelekt. Een politicus, ambtenaar, voorlich ter of spindoctor bezit informatie en verstrekt een journalist iets nieuwswaardigs. Die komt daar door in de positie dat hij iets kan brengen wat de concurrentie niet heeft. De verstandhouding tussen lek en journalist is cruciaal. De bron moet vertrouwen hebben in de journalist. Er is sprake van een gunfactor. Een lek stelt zich kwets baar op: als duidelijk wordt dat hij/zij vertrouwelijke informatie doorspeelt, dan komt de positie van het lek in een kabinet, een fractie of een ministerie in gevaar. Een journalist die iets verprutst, raakt direct uit de gratie. Manieren om te lekken zijn legio. Er zijn slimme en kwetsbare me thodes. Als het echt explosief nieuws is, dan moet je niet bellen. Dan is er een gesprek onder vier ogen waarin informatie wordt ge deeld, zodat niets naar de bron leidt. Dat gesprek heeft plaats op een locatie buiten de ring van het Binnenhof. Als er toch wordt ge beld, dan met een anonieme gsm. Vertrouwelijke informatie mailen is niet handig want traceerbaar. In dat geval is het beter een print of een usb-stick te overhandigen. Er is het lek dat op zoek is naar rechtvaardigheid en zich verzet te gen de doofpot. Dat kan een klok kenluider zijn, een Kamerlid of minister die vindt dat hem on recht is aangedaan omdat er iets wordt achtergehouden. Een bron kan ook rancuneus zijn. Of ie mand wil een proefballonnetje los laten om te zien hoe bepaald be leid of voornemen in een verkie zingsprogramma valt in de publie ke opinie. Dan krijgt de journalist een document van een voorlich ter, met de bedoeling dat hij dit wereldkundig maakt. Hoe betrouwbaar dergelijke poli tiek gekleurde informatie is, is al tijd maar de vraag. Ministeries, fracties en de ministerraad zijn er op bedacht dat krantenredacties reconstructies brengen van politie ke verwikkelingen. Daartoe heb ben zij spindoctors, die journalis ten graag helpen er een draai aan te geven die de partij of het minis terie in kwestie goed uitkomt. Een journalist moet zich wel afvra gen in welk spel hij is beland. Het is goed te bedenken wat een bron wil bereiken en waarom. Maar het gaat er niet om dat je een bron mo reel de maat neemt. Nieuws is nieuws. DEN HAAG. De specia le commissie van de Tweede Kamer die het lek moet onder zoeken, heeft al één lid: PvdA-Kamerlid Jeroen Recourt. Hij was zes jaar rechter, waarmee hij aan de door de Kamervoor zitter gevraagde juri dische kennis vol doet. De andere par tijen beslissen na het weekend wie zij afvaardigen, blijkt uit een rondgang langs de partijen. De onderzoekscom missie moet kijken of er voldoende grond is om een of meerdere fractie voorzitters te vervol gen voor het lekken uit de commissie- Stiekem, waarin het werk van de inlich tingendiensten wordt besproken. Be gin 2014 zou uit die geheime vergaderin gen gelekt zijn. Volgens premier Mark Rutte is het goed dat de Kamer het 'voortvarend op pakt'. Hij weet niet welke naam of wel ke namen van frac tievoorzitters tij dens het onderzoek door het Openbaar Ministerie kwamen bovendrijven. Wel is hij 'ongelooflijk nieuwsgierig' naar wie er heeft gelekt, maar hoeft hij dat als premier niet te weten. „Vanuit mijn functie is dat geen need to know." Rutte benadrukte dat er volgens hem geen staatsgehei men zijn gelekt. „Dat stel ik als feit vast. Er stond geen stempel 'staatsge heim' op." ■■«Mlii'll 11 - .1 ..TV Brochure en (0318)58 09 58 ii i ui mum HDÏ/1 8/10 dagen Barcelona v.d. Valk Barcarola, Catalonië, Gaudi Dal! 8 daagse Wandel- of langlaufreis Beierse Allgau (Sonthofen) 8 daagse Wandel- of langlaufreis Fusch in het Salzburgerland ZATERDAG 14 NOVEMBER 2015 Lekken voor beginners Lekken is al zo oud als de politiek zelf. De laatste jaren waren er diverse affaires: In september 2009 toont RTL Nieuws in aanloop naar Prinsjesdag alvast de Macro Economi sche Verkenning, een stuk dat tradi tioneel altijd pas op de derde dins dag van september openbaar mag wor den gemaakt. Aan het watermerk op het papier was te zien dat het ging om een exemplaar van de PvdA. Ka merlid Paul Tang bekende dat hij het lek was en mocht voor straf een maand lang niet meer het woord voeren op zijn beleidsterrein. In dezelfde maand ontsteekt premier Balkenende in woe de als RTL Nieuws citeert uit geheime notulen van de mi nisterraad. Daaruit blijkt dat Balkenen de veel kritiek krijgt van colle ga-ministers op de manier waarop hij het Hedwigepol- der-dossier afhan delt. Balkenende schakelt de Rijksre cherche in om het lek te vinden. Na bijna een jaar zoe ken wordt de zaak gesloten. Er is nooit een schul dige aangewezen. In 2014 wordt GroenLinks-Kamer- lid Linda Voortman ervan verdacht dat ze de namen van de sollicitanten naar de post van Nationale Ombuds man heeft gelekt naar de NOS. Ka mervoorzitter Van Miltenburg doet aangifte en Voort man wordt een maand geschorst. Later pleit de Rijks recherche haar vrij en moet Van Mil tenburg door het stof. door Jan Hoedeman WAT IS LEKKEN? HOE WERKT HET? WAT VOOR LEKKEN ZIJN ER? HOE BETROUWBAAR IS EEN LEK? door Hanneke Keultjes v.a. slechts Vertrekdata: 30jan/6,13,20, 27febr 5,12 mrt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 9,16, 30jan/20, 27febr 12 mrt Vertrekdata: 6,27febr 12 mrt 11,25 april 2, 23 mei 6, 20 juni ll t J boekingen. www_(,0l(|erman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11