Si» NIEUWS 9 DELTA De onbezorgde vrouw die ze ooit was is in de oorlog gesneuveld. Zai- na Erhaim veert pijl snel op als de bediende in de Am sterdamse gelegenheid een bord laat vallen. Haar donkere ogen wijd open. Verschrikte blik. De oren gespitst. „Dit is wat luchtaan vallen met je doen", verzucht ze. „Alles komt dubbel zo hard bin nen. Ik kan ook niet tegen vliegvel den. Het geluid doet me te veel denken aan de straaljagers die hun bommen op ons afwerpen." Tussen de puinhopen van Alep po probeert Erhaim verslag te doen van de verschrikkingen van de oorlog. De afgelopen twee jaar leidde ze met steun van het Insti tute for War and Peace Reporting honderd Syriërs op tot schrijven de- of televisiejournalist. Professio nele journalisten zijn er nauwe lijks meer. Erhaim ontving on langs de Peter Mackler Prijs voor moedige en ethische journalistiek. Het beeld bestaat dat Syriërs vooral last hebben van strijders van Islamitische Staat (IS). In wer kelijk is dat van het regime, zegt Erhaim. „3 procent van de Syriërs wordt gedood door IS, 96 procent van de doden komt voor rekening van de troepen van Assad. Alleen hebben zij geen zwart gewaad en baard. Ze opereren exact hetzelf de: tegenstanders ontvoeren, mar telen en in stukken hakken." Het zijn deze praktijken waar door Syriërs op de vlucht slaan naar Europa, zegt Erhaim. „Wij brengen de misstanden naar bui ten, zodat de wereld later niet kan zeggen dat ze van niks wist. Ieder een weet wat er aan de hand is maar doet er niks mee. Zolang pre sident Assad blijft, blijft de vluch- telingencrisis." Ondanks het geweld leven nog steeds een half miljoen mensen in Aleppo. Erhaims wijk staat onder controle van het Vrije Syrische Le ger, rebellen die steun krijgen van de VS. De activiste woont in een verder verlaten gebouw. Pas werd de derde verdieping geraakt door een raket. „De dood komt uit de lucht. Je doet er niets tegen. Het is overleven. Met geluk is er twee uur per dag stroom, één keer per week water. Mensen doen zo vlug mogelijk boodschappen omdat ze kunnen worden geraakt door de vaten met brandstof die het regi me afwerpt. Het regime gebruikt het goedkoopste spul tegen ons. Zo weinig zijn we waard." Het is moeilijk in evenwicht te blijven, zegt Erhaim. „Soms kan er iets verschrikkelijks gebeuren en laat ik geen traan. Maar zet een suffe film op en ik huil tranen met tuiten. Ik ben bescha- digd.Waarschijnlijk voor de rest van mijn leven. Ik zie het zelfs aan mijn nichtje van 12. Ze leeft nu als vluchteling in Turkije. Zodra het onweert en ze donder hoort, vliegt ze bibberend onder de tafel. Ze is al twee jaar weg uit Syrië." De eerste demonstratie waar aan Erhaim meedeed was in Dou- ma, een voorstad van Damascus. Met een groep vrouwen eiste ze het vertrek van het re- - gime. De militai ren sloe- Ik ben beschadigd. Waarschijnlijk voor de rest van mijn leven' gen hard terug. Ze schoten beto gers dood. Mensen werden opge pakt, gemarteld en vermoord. Het voedde de woede. „Het regime be schouwt alles wat ik doe om de mensenrechten te verbeteren als een misdaad. Ik werd permanent gevolgd door de inlichtingen dienst. Ik ben meermaals uren lang ondervraagd en heb drie maanden gevangen gezeten. Ik sta op de lijst van gezochte personen. Zodra ik één stap zet in een ge bied dat onder controle staat van het regime, hang ik." Vanaf komende maand is Er haim stateloos. Dan verloopt haar paspoort. „Ik zoek nergens asiel. Ik blijf in Syrië. Ik rust niet voor Syrië democratisch wordt. Ik ben 30 maar heb nog nooit in mijn le ven kunnen stemmen. De eerste stap is dat alle luchtaanvallen stop pen. Zodat niet elke dag honderd mensen sterven. En daarna? Alles is beter dan dit." Erhaim staart naar buiten. Straks vliegt ze weer richting de ellende die Aleppo heet. Waar haar man op haar wacht. Een revo lutionair, leider van de eerste de monstraties in 20tt. Zijn liefde houdt haar op de been. Mahmoud is vastberaden. Meer nog dan zij. „We proberen het leven als revolu tionair te verenigen met het gewo ne leven. Dat lukt niet zo goed. We denken aan een baan, een vei lig huis en een gezin. Maar we zijn verbonden met chaos." verbindt 20 Jaar geleden werd het internet in Zeeland geboren. De volgende stap staat voor de deur. De verbeteringen aan het netwerk zijn in volle gang. En zullen wat ons betreft nooit stoppen. DELTA.nl/vooruitkijken VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 'Niet IS, maar regime is het gevaat door Gerben van 't Hof Omdat er vrijwel geen journalist meer is te vinden in het door oor log verscheurde Syrië besloot Zai- na Erhaim (30) uit Aleppo burgers op te leiden om verslag te doen, te midden van ruïnes en exploderen de vatbommen. Zaina Erhaim activiste Een journalistieke training in Aleppo. foto rechts: Marco Okhuijzen m m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9