PZC Fietsklemmen in Goese binnenstad blijken miskoop Dagbladbezorger Youri Riedijk (34) gaat vluchtelingen helpen in Griekenland BEVELANDEN en THOLEN 7 SINT PHILIPSLAND Inwoner van Krabbendijke heeft geld, kleding en schoenen ingezameld om mee te nemen naar het eilandje Leros. Daarom wil de gemeente de zoge heten 'twintulip' standaards op grote schaal vervangen door 'niet jes'. Dat zijn een soort frames waar de fiets tegenaan kan wor den gezet. Het fietsparkeren is al langer een probleem in Goes. Er zijn te weinig plekken, blijkt ook uit recente tellingen. Het aanbod ligt tussen de 1800 en 2100, ter wijl de capaciteit slechts 1500 be draagt. Ook is gebleken dat de tulpklemmen niet op de juiste manier worden gebruikt. Mensen zetten hun fiets erbij of ervoor, maar niet met het wiel in de beu gel. Enerzijds omdat fietsen te genwoordig een mand of rekje De twintulip-standaards worden niet gebruikt zoals bedoeld. Ze worden daarom vervangen door nietjes. voorop hebben, anderzijds uit angst voor schade zoals een slag in het wiel. „We willen ze daarom vervan gen door nietjes", zegt wethou der Loes Meeuwisse. Die staan ook al op meerdere plekken, bij- voobeeld voor het stadskantoor en de Albert Heijn. De tulpstan daards zijn onder mer te vinden op de Markt, Singelstraat en Kei- zersdijk. „Door ze te vervangen door nietjes ontstaat er meer plek." De tulpstandaards zullen voor een deel worden hergebruikt, voor de rest zal worden gepro beerd ze te verkopen, zegt Meeu wisse. De gemeente wil een aantal verwijderbare nietjes plaatsen die kunnen worden weggehaald tijdens evenementen. Ook komt er een proef met fietsparkeervak- ken om zo de handhaving te ver gemakkelijken. De Oostwal, Kei- zersdijk en Grote Markt zijn daar voor in beeld. „Echt mooi is het niet, dus daarom willen we op de markt met verwijderbaar materi aal werken." Voor de fietsparkeerplannen is 125.000 euro beschikbaar. Dat geld is over van het Masterplan Binnenstad. Een ondergrondse fietskelder of fietsen stallen in leegstaande winkelpanden is niet haalbaar. In de Goese binnenstad zijn gemiddeld zo'n zeshonderd fietsparkeerplekken te weinig, blijkt uit tellingen. weGeNeR Media De beelden van vluchtelingen die onder erbar melijke omstan digheden de ge vaarlijke reis naar Europa ondernemen, laten weinig mensen onberoerd. Ook Youri Riedijk (34) wordt soms stil van de foto's die hij ziet. „Ik heb het geprobeerd, hoor, om de bladzijde om te slaan en verder te gaan met mijn blije leventje", zegt hij. „Maar het laat me niet los." De Krabbendijkenaar wil iets doen en vertrekt daarom morgen voor een week naar het Griekse eiland Leros om vluchte lingen te helpen. De epische foto van het dode peutertje Aylan, die was aange spoeld op een Turks strand, is min of meer de aanzet geweest. „Dat beeld is hard aangekomen, ik kon er gewoon niet van sla pen", vertelt Youri. „Ik heb zelf ook drie kleine kinderen. Je moet er niet aan denken dat je in zo'n situatie terecht komt." Vanaf dat moment zijn Youri en zijn vriendin Sarina zich gaan verdiepen in de Syrische kwestie en volgen ze het nieuws met nog meer belangstelling. Via Face- 'Het zal best heftig worden, ik laat het allemaal maar over me heen komen' book kwamen ze in contact met de Stichting Bootvluchteling, die op verschillende plekken in Euro pa hulp biedt aan mensen die huis en haard hebben achtergela ten. 'Ik heb zelf kinderen. Je moet er niet aan denken om in zo'n situatie te belanden' Voor Youri was vrij snel duide lijk dat hij ook de handen uit de mouwen wilde steken. Hij kreeg vrij van zijn werkgever en meld de zich aan voor een hulpproject op Lesbos. Daar bleken ze al ge noeg vrijwilligers te hebben. Op Leros is zijn hulp wel dringend gewenst. Daarom stapt hij mor gen op het vliegtuig naar Athene om van daaruit door te reizen naar het kleine eilandje, vlakbij Turkije. „Ik had er zelf ook nog nooit van gehoord, hoor", geeft hij toe. Youri heeft na een oproep op Facebook veel donaties, schoenen en kleding gekregen van vrien den en collega's. Dat neemt hij al lemaal mee. Hij trok de stoute schoenen aan door ook schoenen winkel O'moda aan te schrijven. Tot zijn verrassing heeft die ook twee grote dozen vol schoenen gedoneerd. Aan schoeisel bestaat veel behoefte in de vluchtelingen kampen. Met het geld dat Youri heeft ingezameld, zo'n duizend euro, worden ter plaatse andere hulpgoederen gekocht. De inwoner van Krabbendijke kan nog niet goed inschatten wat hem te wachten staat op het Griekse eilandje. Hij gaat waar schijnlijk allerlei werkzaamhe den verrichten in een vluchtelin genkamp en een tehuis voor ge vluchte moeders en kinderen. „Ja, het zal best heftig worden", stelt hij. „Ik laat het allemaal maar over me heen komen. Niets doen is voor mij in elk geval geen optie meer." VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 'Foto van Aylan liet me niet los' Meer bereiken. Met Wegener door Luc Oggel GOES In de Goese binnenstad zijn niet alleen te weinig fietsklem men, de huidige exemplaren blij ken ook nog eens niet te worden gebruikt op de manier waarop dat zou moeten. De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers* die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen. Wat staat er tegenover? Een prima vergoeding Gratis de PZC, AD, Trouw of de Volkskrant lezen Uitstekend te combineren met andere bezigheden door Rob Paardekam www.bootvluchteling.nl Ga naarwww.bezorgers.nl voor meer informatie Direct aanmelden? www.bezorgers.nl *min. leeftijd 15 jaar Youri Riedijk neemt een lading schoenen mee naar het Griekse eiland Leros. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78