HNNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Een hertengewei aan de muur is al eeuwen een statussymbool, maar heeft ook iets lugubers. Gezelliger én diervriendelijker zijn deze bonte koppies. Vroeger stond elke plant als een eilandje in een zee van onkruidvrij geschoffelde grond 1. Teitloos.nl, €120 2. Papertrophy, €59,90 3. Bordenmeer.nl, €39,95 4. Otenticdesign, €32,50 5. Anne-Claire Petit, €74,95 6. Studio ROOF, €29,95 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitv liegen. Vandaag: bodembedekkers. niet zo lang. In de jaren '70 van de vo rige eeuw kwam in Engeland de carpe- ter in de mode. 'Bodembedekker' was de wat klunzige Nederlandse vertaling. Voor die tijd was het niet gebruikelijk om in de tuin de grond te bedekken. Het meest gebruikte tuingereedschap was toen nog de schoffel. Elke plant stond als een eilandje in een zee van onkruid- vrije geschoffelde grond. Totdat het idee opdook dat het toch wel bewerkelijk was. Je zou die grond ook met planten kunnen laten volgroeien, waardoor schof felen overbodig werd. De bo dembedekker was geboren. Over bodembe dekkers bestaan nog altijd mis verstanden. Zo zouden ze on kruid onder drukken. Dat is maar ten dele waar. Een tuin die vol staat met hardnek kige onkruiden als kweek, zevenblad en winde, wordt niet onkruidvrij door hem vol te zetten met bodembedekkers. Voor dat je ze plant, moet de tuin vrij zijn van wortelonkruiden, zoals die hardnekkige onkruiden worden genoemd. Maar goed - als de tuin onkruidvrij is op het mo ment dat de bodembedekkers worden geplant, wordt de groei van nieuwe on kruiden inderdaad onderdrukt. struiken. Een plat groeiende jeneverbes of cotoneaster laat geen ruimte voor an dere planten. Daarom is het merkwaar dig dat er weinig heesters, maar veel vaste planten als bodembedekker wor den verkocht. De vaste plant bedekt minder overtuigend, vooral omdat hij de neiging heeft om steeds op zoek te gaan naar betere grond. Daardoor groeit hij aan de randen het weligst. Daar kun je iets aan doen door zo'n vaste plant van tijd tot tijd op te nemen, te scheuren, en terug te planten in met mest verbeterde grond. Maar ja, je plantte hem nu juist om arbeid te besparen. meter aangeschaft. Dat heeft ertoe ge leid dat ze per 6-pack worden verkocht; twee 6-packs per vierkante meter tuin. Een populaire 6-packer is Ajuga 'Choco late Chip', een vorm van zenegroen met chocoladekleurig blad. En er is nog meer zenegroen in deze grootverpakking te krijgen: Ajuga 'Burgundy Glow' geeft kleur aan de tuin met wijnrood blad. Ajuga's hebben één nadeel: er komt on kruid doorheen. Jacht trofee «y y vrijdag 13 november 2015 Bedekker Het woord 'bodembedekker' bestaat nog De effectiefste bodembedekkers zijn Veel bodembedekkers worden per vierkante Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57