4 I IINNEN8? Tl Ze zijn er nog, builen cle gebaande paden van de grootwinkelbedrijven: échte speciaalzaken. Elly Goedegebuure runt met dochter Esther van Leenen de oriëntaalse woonwinkel Pagode in Zierikzee. Knipoog naar keuken uit 1929 Deskundigen over houtrot Printjes uit 'Mexi-hi-coo' Stemmen op het beste babyspul Ons bloedkoraal komt uit Nepal, maar past ook goed bij Zeeland. Veel ouderen hebben nog sieraden van dit materiaal r" Webinar Papierwaren Babymeubels TEKST SHARON VAN OOST WIE WAT WAAR WEBSITE Hun gedeelde passie voor sieraden uit het verre oosten zorgde ervoor dat moeder en dochter in 1992 een winkel openden in de Hoeksche Waard, waar zij destijds woonden. Toen Elly in 2012 naar Zeeland ver huisde, nam ze het 'familiebedrijf' mee naar Zierikzee en nog steeds staan zij en haar dochter Esther samen aan het roer van Pagode. „Onze liefde voor etnische spullen ontstond al een flinke tijd geleden, toen Esther op wereldreis ging," vertelt Elly. „Vooral de cultuur van India, Thai land en Indonesië fascineerde haar en ook mij, toen ik de verhalen hoorde en foto's zag. De eerste keer dat Esther een reis maakte, nam ze een paar prachtige sieraden mee naar huis, heel anders dan wat je doorgaans in Nederlandse winkels kunt kopen." Beschermd Esther reist nog steeds veel, vooral naar India. Daar doet ze inspiratie op. Elly kijkt trots haar winkel rond. De volle, kleurrijke ruimte zou niet misstaan in een van de Duizend-en-een-nacht-verhalen. Ze wijst op een stel kettingen en arm banden met kralen gemaakt van bloedkoraal uit Nepal. „Deze gaat waarschijnlijk al een paar genera ties mee. Tegenwoordig mag je na melijk geen bloedkoraal meer uit de zee halen, het is beschermd. Dit soort koraal vind je veel terug in antieke Oosterse sieraden. Het leuke is dat het ook heel goed bij Zeeland past. Als je oude foto's van Zeeuwse klederdracht bekijkt, zie je daar ook veel bloedkoraal in terug. Veel - vooral wat oudere - mensen die hier vandaan komen, hebben nog sieraden met bloedkoraal erin verwerkt in de kast, maar die ogen vaak ouderwets waardoor niemand ze draagt. Heel zonde, vinden wij, daarom maken we ze graag meer draagbaar en van 'nu'. Hetzelfde geldt voor oud zilver. „Daar kun je hele mooie kettingen en armbanden van maken." Behalve sieraden en kralen - van halfedelstenen, versteend mam moetbeen, aventurijn - en Kelimta pijten, staan er ook antieke Indische meubelen en Boeddha beeldjes in onder andere brons, marmer en hout in het vertrek. Zeeuwse Knop Aan het plafond hangen bijzondere lampen uit Marokko, gemaakt van koper en zilver. Elly wijst vol trots op hun nieuwste aanwinst aan de wand achter de toonbank: ornamenten van tachtig of vijftig centimeter doorsnede in de vorm van een Zeeuwse Knop. „Niet bepaald oosters hè," lacht ze. „Maar door de materialen passen ze wel goed tussen de rest. Ze zijn uniek, worden speciaal voor ons met de hand vervaardigd. Daardoor zijn ze wel wat duurder, maar dan heb je ook wel iets bijzonders in huis." De ornamenten belichamen precies wat Elly en Esther graag uitstralen met hun winkel: „Bij ons vind je al leen de krenten uit de pap." Of de Turkse yoghurt. Duits Design OP WERELDREIS IN ZIERIKZEE Elly Goede gebuure en Esther van Leenen Woonwin kel Pagode Visstraat 18, Zierikzee pagode wonen. nl 44 vrijdag 13 november 2015 Met het ontwerp voor de Siematic 29 heeft keukenontwerper SieMatic de Ger man Design Award 2016 gewonnen. Het winnende buffet is een knipoog naar het traditionele buffet waarmee het Duitse bedrijf in 1929 succesvol werd. Destijds bestonden keukens nog uit losse elemen ten. Het buffet uit 1929 was een ver nieuwend alles-in- één-keukennieubel. De nieuwe SieMatic 29 is ook een los meubelstuk, maar tegelijkertijd een complete keuken. -> procent steeg het aantal hypotheekaanvragen ten opzichte van vorig jaar. Afgelopen oktober zijn zo'n 26.300 hypotheken aangevraagd, 7 procent meer dan in 2014. Bouwwebinar.nl houdt regelmatig gra tis online cursussen over de bouw. Het onderwerp van de eerstvolgende 'webi nar' op donderdag 19 november: het be handelen van houtrot. Vragen die aan bod komen: wanneer is een houtrotreparatie nog zinvol, hoe voer je een reparatie uit en welke gereedschappen zijn er op de markt? Drie deskundigen komen aan het woord. Ook kunnen deelnemers via de chatfunctie vragen stellen. De webinar over houtrot duurt van 16.00 tot 17.00 uur. Kitsch Kitchen, het accessoire- merk dat bekendstaat om haar vro lijke printjes, vond het tijd voor papierwaren met een Mexicaans tintje. De ontwerpers deden inspi ratie op in de talloze papierwinkel tjes in het Zuid- Ameri kaanse land. Er zit ook pakpapier in de col lectie; leuk voor de feestdagen. >De Nomi-meegroeistoel, meubelcon cept Stokke Home en het boxkleed van Hangloose maken kans op de Baby Inno vation Award. De prijs is een initiatief van tijdschrift Babywereld, platform Baby- stuf.nl, de Negenmaandenbeurs en blog Fabulous Mama. De stoel, het Stokke- systeem - dat bestaat uit een wieg, een ledikant en een commode - en het box kleed zijn genomineerd in de categorie Furniture Decoration. Stemmen kan vanaf I december. De winnaar wordt in februari bekendgemaakt op de Negen maandenbeurs in de Amsterdamse Rai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56