IINNEN8? BUITEN I 3 0 LEESTIPS Erven of kopen? 3 Drastisch verbouwen is de manier om van je ouderlijk huis je eigen huis te maken Milieux ricnriclijkc houIje louxx Ijesloel herinneringen aan de tijd dat het mijn moeders huis was, zijn dier baar. Maar verbouwen is ook een manier om van je ouderlijk huis je eigen huis te maken. Door het ste vig aan te pakken, kun je je eigen ding doen en word je niet te veel belast door watje ouders hier vroe ger hebben gedaan." Merel Middelburg (37) veranderde haar ouderlijk huis ook drastisch, maar niet direct. „Ik had in eerste instantie niet veel aan het huis ge daan, ik vond het wel fijn oud en vertrouwd. Tot ik tien jaar geleden een nieuwe partner kreeg, met wie ik nu twee kinderen heb - Miley van 4 en Aiden van 3. Zij vond de keuken maar een aftandse bedoe ning. Ze had gelijk, sindsdien is er veel veranderd. Ik denk dat mijn ouders het vreemder vinden dan ik dat ik in hun oude huis woon. Vooral mijn moeder heeft het effect wel een beetje onderschat. Ze vond het best moeilijk dat we dingen veranderden, en ze heeft ook moeite met hoe wij met het huis omgaan. Mijn ouders zijn heel net jes, en wij zijn rommelig; overal staat of ligt wel wat. Gelukkig is mijn moeder ook wel weer nuchter genoeg om zich eroverheen te zet ten. Ze hebben zeker geen spijt." Bedstee Middelburg kocht de eengezinswo ning uit 1965 toen ze 27 was. „Mijn ouders stonden voor de keus: het huis grondig verbouwen óf verko pen. Ze kozen voor het laatste en het huis stond anderhalfjaar te koop. Joh, vroegen mijn ouders toen, wil jij het niet kopen? Ik heb het altijd een superfijne plek ge vonden, het is een hoekhuis van ongeveer 120 vierkante meter, met een aanbouw. Als kind keek ik vaak vanuit de tuin omhoog naar de gevel en dan vond ik het zó groot! Maar ik had geen idee hoe ik het zou kunnen kopen." Haar ouders vroegen niet de hoofd prijs, en wat Middelburg niet bij de bank kon lenen, leende ze van haar ouders. Eigenlijk zijn alleen de wc-pot en de voordeur nog van vroeger. „En de bedstee in mijn oude kamer is er nog steeds en daar slaapt nu onze dochter in." Vriendin Sher wil de bedstee eruit hebben. „Ze vindt dat die te veel ruimte in beslag neemt. Maar die bedstee heeft mijn vader gebouwd en ik herinner me nog zo goed hoe leuk ik erin kon spelen. Dus dat gaat echt niet ge beuren." vrijdag 13 november 2015 GO Bij het ontwerpen van de EcoChair hield het Finse merk EcoFurn rekening met het milieu. De buitenstoel is ge maakt van duurzaam hout en vastge zet met milieuvriendelijk touw. Omdat je 'm eenvoudig in elkaar kunt zetten, wordt deze houtje-touwtjestoel verstuurd in een platte verpakking. De EcoChair is te krijgen in een lichte of donkere houtkleur en in het grijs. Je koopt stoel vanaf 149 euro via atberg.nl. THINK ECLECTIC Bevrijd je van het design- harnas, betogen de makers 'Think eclectic'. Omring je met de eclectische stijl, ofwel 'van alles wat'. Het boek staat vol inspirerende foto's van architectuurfotograaf Jan Verlinde. (Lannoo, €39,99) VELDGIDS Leuk, paddenstoelen zoeken, maar waar zoek je eigenlijk naar? De Veldgids Paddenstoelen weet het. Nico Dam en Thomas W. Kuyter be schrijven 500 Neder landse soorten plaatjes- zwammen en boleten. (Knnv, €39,95) NOOTJE Na 'Ha- ver- moutje' V NOOTJE vonden 7 I l Pascalle Bonier en Matthijs Kok het tijd voor 'Nootje'. In een lijvig boek met ze ventig recepten tonen ze dat met noten van alles mogelijk is. Van walnotenhummus tot hazelnootparfait. (Overamstel, €19,99) 199 Dl Y'S Breien, naaien, haken, knutselen: alles komt aan bod in '199 DlY's voor jezelf en je huis' van Madame Creatief. DIY staat voor 'do it yourself' ofwel 'doe-het- zelf', dus je kunt meteen aan de slag. (Lannoo, €24,99) □■Y'S B"VDOR i™ 1 Chris Vermaas: 'Ik hoef niet in mijn eigen museum te wonen'. Als de langstlevende ouder overlijdt, erven de kinderen de woning en hy potheeklening. Als een van de kinderen besluit in de voormalig ouderlijke woning te wonen, kan dat worden verrekend bij de verdeling van de totale na latenschap. Is er onvol doende overig vermogen in de nalatenschap, dan moet het kind andere kin deren uitkopen. Ouders kunnen hun huis ook bij leven aan een van de kin deren verkopen. Dat kan fiscaal voordeel opleve ren. De prijs kan relatief laag zijn, maar daaraan zijn wel regels en voor waarden verbonden. Als een huis voor een te lage prijs wordt verkocht, moet er schenkbelasting wor den betaald. De Vereniging Eigen Huis krijgt regelmatig vragen van mensen die het huis van hun ouders willen kopen. Woordvoerder Hans de la Porte: „Wat is de invloed op de erfbelas- ting, kun je de lopende hy potheek overnemen of moetje een nieuwe afslui ten? Er is heel veel moge lijk. Er komt altijd een notariële overdracht aan te pas. Het kan ook zijn dat de ouders hun huis al vast verkopen aan hun kind, maar er zelf blijven wonen tegen huur of 'om niet'. Bijvoorbeeld om geld vrij te maken voor zorg- kosten, voor een aange paste keuken of een traplift." Het is onbekend hoe vaak precies in Ne derland een ouderlijk huis wordt verkocht. 44 Ui nmmmminm iiniimiiiiiininiiiminiirrrannmiirj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55