2 IINNEN O? BUI TIPS NIEUWTJES Ouderlijk huis We hebben onze eigen plek gemaakt op een andere plek. Zij hebben nooit geweten hoe ik hier heb gewoond Simpel tuinieren mei binnentuintje Bezemsteel wordt haakje -» VERVOLG VAN VOORPAGINA Chin-lien Cen maakt een weids armgebaar naar het park voor de deur. Het prachtige licht dooi de hoge ramen, de 150 vierkante meter die ze zelf, part ners in ontwerpbureau Office of CC, hebben vormgegeven. Daarom deden ze het, houden ze zichzelf voor als ze hun oude buurt missen. Want de statige Plantagebuurt heeft niet de bonte mix van daar. Chen: „En je realiseert je pas wat de buurt voor je betekende als je er niet meer woont." Meer dan twee jaar duurde de ver bouwing van het huis waar Chris Vermaas tot zijn 17de woonde. En nu is het nog niet af. „We zijn nu even gestopt. De verbouwing bleek veel langer te duren, duurder te worden en ingewikkelder te zijn dan we hadden gedacht." Chen: „Het was financieel zwaar." Ver maas: „Het was een aanslag op ons leven. Ik twijfel nog steeds of we er goed aan hebben gedaan, maar dat druk ik ook weer weg. Het is ge beurd." Hun kinderen, zegt Vermaas, heb ben door de grondige aanpak wel hun eigen kamers zien ontstaan. Ze mochten meedenken, zijn niet zo maar ingetrokken in het huis van hun grootmoeder. „We hebben onze eigen plek gemaakt op een andere plek. Zij hebben nooit geweten hoe ik hier heb gewoond. Bij mij roept elke kamer een herinnering op, maar daar wil ik mijn gezin niet mee lastigvallen." Peinzend besluit Vermaas de rond leiding door het huis in de twee smalle kamertjes naast de voor deur, onder de woonkamer. Het ka mertje voor, daar sliep hij vroeger. Tegen de muur in de gang staat zijn oude jongensbed, ooit met liefde gebouwd door zijn vader. Maar wat hij er nu mee moet? Toch maar ver zagen, misschien? Teddybeer Het kamertje achter was ooit de keuken. Hij bewaart er zijn collec tie langspeelplaten. Als hij moet werken, gaat hij hier zitten, tussen zijn muziek. Vanaf een hoge plank kijkt zijn oude teddybeer toe, die na Vermaas' omzwervingen rond de wereld nu ook weer terug is bij af. Dan keert Vermaas terug in het hier en nu. „Ik hoef niet in mijn eigen museum te wonen, het is van groot belang dat we hier samen een nieuw avontuur beginnen. Ik wil mijn geschiedenis niet opdringen aan mensen die hier zélf hun ge schiedenis moeten creëren." Ook Wouter Hubers (73) kocht het huis waar hij opgroeide. „Ik zie nog die langgerekte ruimte voor me, met in het midden een brede goot," zegt Hubers, architect en oud-direc teur Utrechtse Maatschappij tot Stadsherstel. Het huis, dat hij in 1949 als 7-jarige voor het eerst zag, staat aan de zuidrand van het grondgebied van de zeventiende- eeuwse buitenplaats 't Oude Hof in Bergen. Het werd er in 1941 ge bouwd als badhuis voor Duitse mi litairen. Het is 28 meter lang en 7 meter breed. Rijen ramen, hoog in de ge vels. „De ramen aan de zuidkant heeft mijn vader vergroot, zodat je naar de polder kunt kijken en tot voorbij Egmond. In mijn ouderlijk huis waren twee ateliers, mijn vader was pottenbakker en mijn moeder weefster. In 1949 is hier de eerste tentoonstelling gehouden van kunstenaarsbeweging Cobra. Toen mijn vader in 1956 naar Ame rika vertrok, ben ik hier met mijn moeder en jongere broer achterge bleven. Mijn ouders hebben het huis op naam van mij en mijn broer gezet. Dat was toen kennelijk een fiscaal handige oplossing." Na het overlijden van zijn moeder in 1991 gebruikte Hubers het pand als tweede huis. „Mijn vrouw Lilet (72) en ik deelden sinds 1974 een huis aan de Nieuwe Herengracht in Amsterdam met een ander echt paar. Toen dat stel besloot naar Friesland te vertrekken, was het voor ons een logische stap terug te keren naar Bergen. Ook Lilet was aan het huis verknocht geraakt - door het huis zelf, de plek, het uit zicht." Dierbaar Uiteindelijk kocht Hubers zijn broer uit en verbouwde het huis. „Het heeft ons zeven jaar bezigge houden. Het westelijke deel, waar het atelier van mijn moeder zat, verhuren we nu aan vrienden, ken nissen en familie. In het oostelijke deel wonen we sinds 2008 zelf. Ik kan me nog goed voor de geest halen hoe het hier vroeger was. De Oorlogshorloge aan de muur vrijdag 13 november 2015 In de Plantui Smart Garden kun je het hele jaar door sla, kruiden of eetbare bloemen laten groeien. In dit binnentuintje, dat 249 euro kost, plaatsje zaadcapsules met zaden van dezelfde óf verschillende soorten planten of kruiden. Vervol gens voeg je water en voedingsstof fen toe, die ervoor zorgen dat de planten veel vitaminen en minera len binnenkrijgen. Daarna hoefje alleen nog maar af te wachten. Oude bezemstelen kregen een tweede leven als wandhaken. Op de plaats waar ontwerper Reinier de Jong de haken zaagde en uit- freesde, kwam on gerept hout tevoorschijn. Een set van drie kost 25 euro. Hang ze netjes op een rij, of juist willekeurig aan de muur. Meer info: stilst.nl TERUGNAM toen 44 Merel Middelburg met een oude foto van haar ouderlijk huis. 'Als kind vond ik het huis zó groot.' Designers Bob Copray en Niels Wildenburg van het jonge label Mal Furniture laten zich graag inspireren door iconen die ons wereld beeld hebben beïnvloed. Zo maakten ze de MalClock, een uur werk geïnspireerd op de Seikosha- horloges die Japanse gevechtspiloten gebruikten tij dens de Tweede Wereldoorlog. De klok is in verschil lende kleuren te koop, kost 298 euro en is te krijgen via de webshops FonQ, Stylesuite en Filiaal 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54