Speciale commissie gaat lekken uit 'Stiekem' onderzoeken Niemand op Binnenhofblijft vrij van schade, nu de soap rond Het Lek alsmaar verder gaat. 4 NIEUWS De vergadering heeft drie uur ge duurd, maar dan komt het presi dium - het be stuur van de Tweede Kamer - met een typisch Haagse oplossing. Een speciale commissie gaat (op basis van een wet uit 1855!) onderzoek doen naar wat al Het Lek heet. Aan alles is te merken dat men het pro bleem uit de vingers voelt glip pen. Woensdagavond zette het Openbaar Ministerie de oude affai re opnieuw in brand, door te stel len dat fractievoorzitters in beeld zijn gekomen voor het mogelijk lekken van geheime informatie uit de commissie voor de Inlichtin gen- en Veiligheidsdiensten (CIVD). Uit die 'commissie-Stie kem' mag niets naar buiten ko men omdat het over de geheime diensten gaat. Eén van de politiek leiders zou informatie hebben doorgespeeld aan NRC Handelsblad in een kwestie rond afluisteren. Erg sail lant was die info niet eens, maar het blijft een ambtsmisdrijf En ze ker zo erg: de lekkende politicus in kwestie kan een loopbaan op het Binnenhof verder schudden. Omdat justitie bij wet 'niet be voegd' is om (ex-)Kamerleden of ministers te vervolgen, vertelde het OM dat de Tweede Kamer toch écht het mes in eigen vlees moet zetten. Het compromis is nu dat een commissie dat mes gaat hanteren. Hoewel de druk ermee even van de ketel gaat, is niemand in Tweede Kamer er gerust op. Aller eerst omdat het beschuldigingen regent. Zo redeneert men - zon der bewijzen - dat PvdA-leider Diederik Samsom een motief had voor lekken omdat hij zo 'zijn' PvdA-minister Ronald Plasterk uit de wind kon helpen. De Tele graaf, die de kwestie dinsdag aan zwengelde, wees daar nog eens op en de beeldvorming nam een vlucht. In Pauw kwam Samsom zelfs met een balkje voor de ogen in beeld. Samsom ontkent. Geen fractievoorzitter ontkomt aan verdenkingen zolang er geen 'dader' is: iederéén is een tikkeltje verdacht. Het is zelfs een olijk spel letje op de wandelgangen. Was het WD'er Zijlstra ('Ik zeg niets'), de vertrokken Groen- Links-leider Bram van Ojik ('Ik was het niet!'), of toch Christen- Unie-baas Arie Slob? Want is het niet toevallig dat hij deze week z'n vertrek aankondigde? Slob kan niet lachen om die suggestie die zijn 'integriteit in twijfel trekt'. Toch ziet hij het pro bleem. Je kunt ontkennen en zwij gen, suggesties gaan voor de fei ten uit. De gedeelde pijn op het Binnenhof is: de betrouwbaarheid van eenieder staat plots ter discus sie. „Dit tast het toch al niet goede beeld van politici aan", aldus Slob somber. Ook de onderlinge verstand houding tussen fractievoorzitters komt onder druk. Het was WD'er Halbe Zijlstra die aangifte van het lekken deed. Mocht de commissie Het Lek opsporen, dan heeft de WD-leider daartoe het startsein gegeven. Toch bezweren ingewijden dat iedereen het 'welis waar een zooitje vindt', van onder linge kift zou geen sprake zijn. De fractievoorzitters snappen dat Zijlstra de aangifte deed als voor zitter van de commissie-Stiekem. Dat de kwestie nu in handen komt van een commissie is uniek, het parlement nam zo'n stap niet eerder. Niemand weet nog precies wat zij gaat onderzoeken, want al leen bij justitie kennen ze het re sultaat van het onvoltooide, eerste onderzoek. De commissie mag overigens niemand onder ede ho ren, maar wel achter gesloten deu ren opereren. Uiteindelijk kan de commissie naar de Hoge Raad stappen en vragen om vervolging. Het is maar zeer de vraag of het zover komt. De rijksrecherche heeft geen telefoongesprekken af geluisterd, hoorde tot dusver enke le personen en moest het met 'bel gegevens' doen. Er is alvast wel tijd gekocht, want de commissie heeft in ieder geval - bij wet - drie maanden de tijd. Los van onvoorziene wendin gen overigens. Daar is het immers een detective voor. 30 oktober 2013 Bij Nieuwsuur praat minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken over de afluisterpraktijken van de Amerikaanse inlichtingendienst NSA. „Die 1,8 miljoen gesprekken, daar heb ik nog eens nadrukkelijk naar gekeken, zijn niet door Neder landse diensten verzameld en ook niet verschaft aan de NSA." 4 februari 2014 Of toch wel? Plasterk komt, samen met minister van Defensie Jeanine Hennis, met een brief. Die 1,8 mil joen telefoontjes zijn toch door de Nederlandse inlichtingendiensten AIVD en MIVD verzameld. In de ge heime commissie-Stiekem worden de fractievoorzitters bijgepraat. 10 februari 2014 Plasterk gaat door het stof. In een uitgebreide brief van 16 kantjes geeft hij 'terugkijkend hierop' toe dat hij 'deze mogelijke verklaring achterwege had moeten laten'. 11/12 februari 2014 D66-leider Alexander Pechtold vindt dat Plasterk de Tweede Ka mer verkeerd heeft geïnformeerd. Hij dient in een nachtelijk Kamerde bat een motie van wantrouwen in. Tot woede van PvdA-leider Die- derik Samsom: „Volstrekt onbegrij pelijk." 18 februari 2014 NRC Handelsblad citeert in een re constructie uit de vertrouwelijke vergaderingen van de Commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheids diensten (CIVD). Daaruit blijkt dat Plasterk de Kamer wel in vertrou welijkheid heeft geïnformeerd. Er is dus gelekt. 19 februari 2014 De commissie-Stiekem komt op nieuw bijeen en komt met een ver klaring: de commissie 'acht zich niet geïnformeerd' door Plasterk. Daarmee blijft onduidelijk of de commissie nu wel of niet is inge licht. 13 maart 2014 Er wordt aangifte gedaan van het lekken naar de media. Dat wordt pas dinsdag bekend. De Rijksrecher che doet al die tijd onderzoek, bij voorbeeld naar belgegevens. Enke le fractievoorzitters worden ge hoord. 11 november 2015 Het Openbaar Ministerie geeft de zaak terug aan de Tweede Kamer. Volgens het OM is er sprake van een mogelijk ambtsmisdrijf. Alleen de Kamer of de regering mag de Hoge Raad opdracht geven tot ver volging. 12 november 2015 Kamervoorzitter Anouchka van Mil tenburg besluit na urenlang beraad in het bestuur van de Kamer een onderzoekscommissie in te stellen. Over de taakopdracht en samen stelling stemt de Kamer volgende week. door Tobias den Hartog en Jan Hoedeman Van links naar rechts: ministers Plasterk en Hennis en Kamervoorzit ter Van Miltenburg, foto's ANP Ronde foto's van links naar rechts: Emile Roemer, Arie Slob, Halbe Zijl stra, Diederik Samsom, Alexander Pechtold, Bram van Ojik en Geert Wilders. ledereen is verdacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4