'Interessant en soms moeilijker dan gedacht' sus 'Politiek Actief blijkt een succes ZEELAND 11 Gijsbert Landegent Anita van der Jagt Bart de Jong Willem Sanderse Tonny Vleugel Martin Kuper In de oproep begin september stond dat de cursus werd ge geven voor mensen die poli tiek geïnteresseerd zijn, men sen die een belangengroep verte genwoordigen en mensen die het gewoon leuk vinden en hun alge mene ontwikkeling te willen op krikken. Dat zijn ook exact de mensen die erop af zijn gekomen. Anita van der Jagt (44) uit Scho- re bijvoorbeeld. Ze is als vrijwilli ger betrokken bij de dorpsraad. „Deze cursus bood de mooie gele genheid om de politiek beter te le ren begrijpen", vindt zij. „Hope lijk kan ik met de kennis die ik hier heb opgedaan, de belangen voor Schore beter behartigen." Gijsbert Landegent (39) uit Ka- pelle heeft zelfs ambities om ac tief te worden voor het CDA in de gemeente. „Ik ben een tijd terug lid geworden van de partij en wil me er op termijn actiever voor in zetten", vertelt hij. „Ik had het ge voel dat ik wat politieke basiskennis miste en schreef me daarom in." En basiskennis is precies wat de cursisten hebben opgedaan tijdens 'Politiek Actief. Bijvoorbeeld tij dens de speeddates met de gemeen teraadsleden en door het contact met de burgemeester. „Zij waren ac tief aanwezig op de cursusavonden. Het was leuk om ze eens van een an dere kant te leren kennen", zegt Van der Jagt. De taaie stof die tijdens de cur sus aan de orde kwam, viel wat min der in de smaak. 'Het huis van de de mocratie' noemt Tonny Vleugel (33) uit Kapelle als voorbeeld. „Een lo gisch onderdeel van de cursus, maar het was wel wat drogere theorie." Landegent zegt dat het gedeelte over gemeentefinanciën hem niet zo aansprak. „Het onderwerp is op zich wel interessant, maar er was wat weinig tijd voor ingeruimd", vindt hij. De avonden waarbij de cursisten zelf aan de slag mochten, waren bij de meesten favoriet. Bart de Jong (73) uit Kapelle vond het lob byen vooral erg leerzaam. „Het is iets wat meestal achter de scher men gebeurt, maar het is wel een ontzettend belangrijk onderdeel om iets gedaan te krijgen", legt hij uit. 'Veel geleerd door de diversiteit van de sprekers en de onderwerpen' Willem Sanderse (65) uit Bie zelinge sluit zich daarbij aan. „Ik wist al veel over het openbaar be stuur, maar sommige aspecten die bij het lobbyen naar voren kwamen, vond ik wel opvallend. Verhullend taalgebruik!" Martin Kuper (31) uit Kapelle vond de laatste avond, waarop de deelnemers debatteerden, vooral erg leuk. „Dit is moeilijker dan ik van tevoren dacht", zegt hij. Ook Van der Jagt vond dat lastig. „Het is razend interessant om te leren hoe je een goed debat voert, maar het zelf doen is echt een ander verhaal", zegt ze. Al met al hebben de deelne mers een hoop informatie en in spiratie opgedaan en veel geleerd. „Zelfs meer dan ik van tevoren had verwacht", aldus Vleugel. „Door de diversiteit van de spre kers en de onderwerpen die aan bod kwamen." Met het certificaat op zak, gaan de cursisten gewoon weer naar huis en doen er hun voor deel mee in de toekomst. Of dat nou is in de dorpsraad, in vrijwil ligersorganisaties, in de politiek of thuis op de bank bij het lezen van de krant. DE DEELNEMERS ter en G.B.J. Hiltermann kunt u nu rustig mijn naam opschrijven. Reken vanaf nu maar op mijn vi sie op de wereld. Geen truuk of achterkamertjespolitiek is mij nog vreemd. Alle ins en outs van de politiek zijn voor mij gesneden koek. Alhoewel? Als ik nog eens goed kijk, staat er eigenlijk niet meer op mijn certifi caat dan dat ik heb 'deelgenomen' aan de cursus. Met succes, dat staat er dan nog wel bij, maar dat waag ik zeifin twijfel te trekken. Want kun je spreken van succes als je bij het debatteren een rol op de achtergrond hebt gespeeld om dat je debatkwaliteiten niet ver- Om eerlijk te zijn wou ik niet echt de nieuwe PVV-voorman in Kapelle worden. der reiken dan een ordinaire straat ruzie? Of wanneer je bij de lobbyles voor jezelf de voorzichtige conclu sie moet trekken dat al dat rond je heen geslijm toch ook niet hele maal jouw pakkie-an is? En ook bij het speeddaten was mijn rol wat ongemakkelijk, ik heb im mers al een jaartje of dertig ver kering. Maar terugkijkend heb ik wel veel nieuwe dingen gehoord. De cursus heeft mij inzicht gegeven in de politiek in het algemeen en de lokale politiek in het bijzon der. En daar was het mij eigen lijk om te doen. Want om eerlijk te zijn (niet ver tellen tegen de burgemeester, hoor) was ik niet echt van plan om de nieuwe PVV-voorman in Kapelle te worden. Mijn doel was om meer te weten te komen. En dat is gelukt, dus heeft het certificaat toch gelijk en is er sprake van enig succes. Maar ik zal het wel gaan missen. Mijn woensdagavonden zullen nooit meer hetzelfde zijn. Nooit meer 'Politiek Actief. Nooit meer in een raadszetel in het Kapelse gemeentehuis. Geen meester Sander meer. Geen interactie meer met de bur gemeester, de griffier, de raadsle den, de controller en de gastdo centen. In plaats daarvan wordt het weer noodgedwongen Champions Lea gue kijken. Thuis languit op de bank. Met iets te drinken en een zak chips. Met het certificaat in gelijst boven de televisie aan de muur. Lekker politiek passief. VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 De cursisten van 'Politiek Actief op de trap van het Kapelse gemeentehuis. Vooraan in het midden burgemeester Anton Stapelkamp met links naast hem griffier Jacqueline Chamalaun. foto's Marcelle Davidse door Willem Adriaansens Tonny Vleugel, cursist 39 jaar Kapelle M 44 jaar Schore Kapelle 33 jaar Kapelle 31 jaar Kapelle 65 jaar Biezelinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43