Advocaat: keldermeisje misschien 'zakenvrouw' Buurt rondom plein in Breda vermoedt criminele afrekening NIEUWS 3 De 63-jarige Chris van Esch werd voor zijn auto opgeblazen. In het huis van zijn kaartmaat vindt de politie nog meer explosieven. 'Taxfree of niet maakt niet uit' HEMA BREDA. Een lichtflits. Een enorme dreun. Bewoner Corné van het Thorbeckeplein in Breda weet het woensdagavond even na half elf meteen. Dit is geen vuurwerk meer. Dit is een bom. Als een snoek duikt hij weg van de tafel waar hij de post zit te bekijken. Ramen springen uit de sponnin gen. Buiten op straat kreunt ie mand tussen twee auto's. Een vrouw, denkt Corné dan nog als hij vanaf één hoog kort een blik op straat werpt. „Ik durfde er niet langer naar te kijken. Het zag er vreselijk uit." Het blijkt te gaan om Chris van Esch (63). Elke avond legt hij een kaartje met zijn maatje Dingeman 'Deen' de G. (69). Jokeren met stui vers. Iets anders spelen ze niet. Ook nu. Na afloop gaat er iets vre selijk mis. Geschrokken buurtbe woners zien na de klap hoe Van Esch een arm en een been mist. Zijn gezicht is ernstig verminkt, toch praat hij nog met hulpverle ners. Ze brengen hem in kritieke toestand naar het ziekenhuis. Bij het krieken van de dag wordt pas echt duidelijk wat de kracht van de explosie is geweest. Van diverse huizen zijn de ruiten gesneuveld. In de straat, waar de zwarte Mercedes van Van Esch heeft gestaan, zit een flink gat. Buurtbewoners zijn woest. „Er hadden zoveel meer slachtoffers kunnen vallen", zegt Marco Eb ben. In het huis van zijn moeder waar de explosie voor de deur was, hangt geen schilderij meer recht. „Het is er een grote puin hoop. Gelukkig sliep mijn moeder afgelopen nacht bij haar zus. An ders lag ze er nu misschien ook zo bij, net als die man." Al snel gaat het verhaal dat cri minelen Chris van Esch (63) eens goed te grazen wilden nemen. Heel de buurt weet dat de voorma lige handelaar in tweedehands au to's geen lieverdje is. Zo stond hij in 2000 terecht, omdat hij zijn buurman met een schroeven draaier in zijn been had gestoken. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn been en moest wor den opgenomen in het ziekenhuis. Tijdens die strafzaak bleek al dat Van Esch een fors strafblad had met gewelds delicten. Een jaar eerder zou hij ook een klant met een pistool heb ben bedreigd. Van Esch leek er zelf ook rekening mee te houden dat hij weieens ongewenst bezoek aan de deur kon krijgen. Zijn eenvoudige rij tjeshuis is beveiligd met stevige rolluiken, cameratoezicht en een flinke bouwlamp boven de deur. Maar of criminelen het op van Esch hadden gemunt is nog maar helemaal de vraag als de politie 's middags een compleet huizen blok van twaalf woningen laat ont ruimen. Het is onder meer het huis van De G., waar Van Esch eerder had gekaart. Tij dens de huiszoe king stuiten agenten op ex plosieven, tot verbijstering van de buren. „Bommen? Bij Deen? Die man kan zelf nog geen sigaretje draaien? Hij heeft suikerziek te", zegt bovenbuurman Corné. Maar andere buurtbe woners weten dat ook De G. een bekende is van politie en justitie. Buurtbewoners begrijpen er nu helemaal niets meer van. Was het geen afrekening, maar misschien een bizar ongeluk? Verstopten de ze twee oude mannen bommen in dat huis? En liep Van Esch er mee naar buiten toen het per on geluk af ging? „Het zou bizar zijn", filosofeert Marco Ebben met buurtbewoners. „Een wapenop slag midden in een woonwijk." De politie houdt alle scenario's nog open. „Maar de bewoner van het huis heeft heel wat uit te leg gen", laat een politiewoordvoer der na zijn arrestatie weten. Chris van Esch is er zo erg aan toe dat hij nog niet gehoord kon worden. Zijn kaartmaatje wordt volgens zijn advocaat inmiddels verdacht van doodslag, wat zou betekenen dat Van Esch is overleden. De poli tie ontkende dat gisteravond nog. De explosie in Breda is voor burgemeester Paul Depla de spreekwoordelijke druppel. Hij wil een eind aan de hausse van ex treem zwaar geweld in de regio en gaat maandag met naburige burgemeesters in spoedoverleg. DORDRECHT. Het meisje dat als minderjarige tot prostitutie in een Schiedamse kelderbox zou zijn ge dwongen, moet van de rechtbank in Dordrecht onder ede komen vertellen over het misbruik. De ad vocaat van hoofdverdachte Musa Y. zet grote vraagtekens bij haar verhaal dat ze werd gedwongen. „Is zij een slachtoffer of is ze ge woon een uitgekookt zakenvrouw- tje?", zei advocaat Weening. Hij denkt dat het meisje en Musa sa men het plan hebben gesmeed om via betaalde seks geld te ver dienen. Volgens Weening heeft 'Esra' (haar naam in seksadverten- ties) het misbruik verzonnen toen haar 'prostitutiewerk' thuis werd ontdekt. Het Openbaar Ministerie wil het meisje een pijnlijke tocht naar de rechtbank besparen: „Ze is al uitgebreid gehoord." De rechter wil nu toch zélf horen of ze blijft bij haar verhaal. Ook als Esra vrijwillig mee werkte, zijn Musa en zijn drie ma ten strafbaar, omdat ze hebben 'ge holpen' een minderjarige betaalde seks te laten hebben. Weening: „Maar voor de hoogte van de straf maakt het nogal verschil of ze vrij willig meedeed." Esra wordt 22 december achter gesloten deuren gehoord. Pas daar na gaat de rechtszaak verder. SCHIPHOL. Schiphol misleidt reizigers door te stellen dat alle vertrekkende passagiers op de luchthaven voordelig taxfree kunnen winkelen, oordeelt de Consumenten bond. De taxfree-regels zijn in 1999 veranderd, binnen de EU moet sindsdien wel btw worden betaald. De prij zen in SeeBuyFly-winkels zijn echter nog steeds voor iedereen (reizigers binnen en naar buiten de EU) het zelfde. „Verwarrend en on eerlijk", zegt de Consumen tenbond. „Een keuze", zegt Schiphol. „Winkeliers beta len die btw uit eigen zak om de prijzen tóch laag te hou den." VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 lEiBEij De explosievenopruimings dienst ging zwaar beveiligd het pand aan het Thorbeckeplein binnen, foto Ramon Mangold/ Het Fotoburo door Raymond Boere door Victor Schildkamp 'Kijk voor dë actievoorwaarden op de zak in de winkel of op hema.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3