EZ zoekt naar oplossing kerncentrale Laatste jaar Hertogin Hedwige wordt vastgelegd in videomagazine BBIEBBBBSBBBBÜI 4 ZEELAND Zeeuwse filmmakers tonen jaar lang schoonheid en geschiedenis van landschap dat gaat verdwijnen NIEUW NAMEN. Hertogin Hedwige leeft. Ze heeft zelfs een eigen twit- teraccount. Maar ze is wel ten do de opgeschreven. Volgend jaar dreigt ze te verdrinken. Haar laat ste levensjaar wordt vastgelegd door fdmmakers Marjan van den Bos uit Middelburg, Joop Menting uit Kortgene en Bo van Scheyen uit Vlissingen - samen U-turn Pro ductions. Gisteren ging hun video magazine Help, de hertogin ver drinkt! online op www.stand- plaats-hedwige.nl. Natuurlijk gaat het over de be roemdste polder van Europa, de Hedwige, het uiterste puntje van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De drie filmmakers presenteerden hun initiatief daar gisteren op de boerenkar van Marc Pannier, die tochten organiseert door de Hedwige- en de aangrenzende Vlaamse Prosperpolder. Hij doet wat het videomagazine digitaal gaat doen: de schoonheid van het landschap laten zien, gecombi neerd met verhalen over de histo rie. „Wij willen een monument achterlaten als de polder er straks niet meer is", zegt Van den Bos. Het verhaal is bekend. In de in 2005 gesloten Scheldeverdragen spraken Nederland en België af dat in het kader van het natuurher- stel van de Westerschelde de Hedwige moet worden ontpol- derd. Na een jarenlange strijd en een vergeefse zoektocht naar alter natieve locaties ging vorig jaar de kogel definitief door de kerk. Hoe wel de Belgische eigenaar Gery de Cloedt zich nog steeds heftig ver zet, gaat de polder onder water. Maandag begint de onteigenings procedure. Wat Van den Bos, Van Scheyen en Menting bindt is hun verba zing over het verdwijnen van zo'n mooi, karakteristiek en inmiddels ook zeldzaam stukje landschap. „Bij polders dacht ik altijd aan de Flevopolder of de uitgestrekte pol ders van Noord-Beveland, maar nu maakte ik kennis met dit kale 'Wij willen een monument achterlaten als de polder er straks niet meer is' land tussen stukjes bebossing en rijen bomen, met hier en daar een boer ertussen die zijn land be werkte", verklaart Van den Bos. „Ik verbaasde me dat zoiets teloor kon gaan." De filmmakers benadrukken dat ze met hun videomagazine geen actie willen voeren. In de eer ste plaats willen ze het laatste jaar van de polder laten zien, de ver schillende gedaanten die het land schap aanneemt in verschillende jaargetijden. Dat gebeurt met blogs, foto's en video's, waaronder luchtopnamen met een drone. Daarnaast vestigt het videoma gazine de aandacht op de geschie denis, onder meer door videopor tretten van Magda de Feijter van Red onze Polders, jurist Hans Mie ras, schrijver Chris de Stoop, wa terbouwkundige Wil Lases en landeigenaar Gery de Cloedt. Het oude chauffeurshuis bij diens wo ning dient als uitvalsbasis voor de filmmakers die elke week in de polder gaan filmen. Wat de makers willen is dat de Hedwige voor zichzelf spreekt. Zo toegankelijk mogelijk. Vandaar dat de polder ook een persoon is ge worden, die twittert over haar aan staande ondergang. 112 nieuws Man wil van viaduct springen Weggebruikers op de A58 werden gisterochtend rond 07.40 uur ter hoogte van Heinkenszand opgeschrikt door een personenauto die plots midden op de weg tot stilstand kwam. Een man kwam de auto uit en rende weg. De wegrennende man (21) werd door zijn familie naar een zorginstelling in Goes gebracht. Onderweg trok hij ineens aan de handrem van de auto waardoor die midden op de A58 tot stil stand kwam. De jongeman uit Vlissingen rende vervol gens naar het viaduct en ging op de rand staan, ken nelijk met de bedoeling er vanaf te springen. Meerdere agenten kwa men ter plaatse. Voor zij er waren is door verschillen de omstanders geprobeerd om het verkeer dat onder het viaduct door reed te stoppen. Brandstichters aangehouden Drie jongens zijn gisteren op heterdaad aangehouden als verdachten van brand stichting in het voormalig verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Dat meldt HVZeeland.nl. Net na twee uur werden de hulpdiensten gealar meerd omdat er sprake zou zijn van brand in het pand aan de Churchilllaan. Ter plaatse verrichte de politie diverse aanhoudingen we gens brandstichting. Het vuur in het voormalig verpleeghuis was snel on der controle. ^PEHlUERm.pT MIDDELBURG. Het ministerie van Economische Zaken en de aan deelhouders van energiebedrijf Delta zoeken samen naar een op lossing voor de kerncentrale. „Voor het eind van het jaar moeten verschillende mogelijkhe den zijn onderzocht", laat gede puteerde Carla Schönknecht we ten. Zij en de Borselse wethouder Ad Schenk voerden namens de aandeelhouders van Delta (pro vincie en gemeenten) gisteren overleg met de ambtelijke top van Economische Zaken. De kerncentrale vormt een probleem nu Delta over een jaar zijn netwerkbedrijf moet afsplit sen van zijn energieproductiebe drijf. Gevreesd wordt dat Delta door splitsing in vier delen uit eenvalt. De energietak lijkt niet zonder de andere onderdelen te kunnen overleven en zal waarschijnlijk worden verkocht. Het aantal gegadigden voor Borssele is zeer beperkt. De kern centrale mag niet in verkeerde (lees Russische en Chinese) bui tenlandse handen vallen en po tentiële Nederlandse kopers wil len Borssele niet. Dat past niet bij hun groene imago. Zo staat de kerncentrale al een tijd een fusie met Eneco in de weg. Polder in woord en beeld door Ernst Jan Rozendaal Marjan van den Bos, filmmaker Zie: www.standplaats-hedwige.info en op Twitter: @HertoginHedwige HEINKENSZAND TERNEUZEN De filmmakers op de boerenkar van Marc Pannier in de Hedwigepolder. foto Camile Schelstraete door Frank Balkenende De kerncentrale in Borssele. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35