i 41% 59% TO0S r Krimp slaat minder hard toe op scholen Ook Anbo-bestuur in Terneuzen opgestapt Rechtbank verlengt tbs Tholenaar met twee jaar Thee en worst 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Het waterschap moet alleen in Middelburg vergaderen. Uw Mening ONEENS paul kusters Energieprijs Delta omlaag Zeven voor zwanger zijn 2600 euro voor oester vrijdag Maan Leo Afgelopen week sprak Anke Laterveer in het tv-programma Pauw openlijk over de aan randing die haar over kwam. De discussie leidde tot het ontstaan van de hashtag #zeghet. Er was niet alleen aandacht voor het stigma van seksuele intimida tie, ook de politie kwam onder vuur te liggen vanwege de wei nig toeschietelijke manier waar op mensen die aangifte doen be handeld worden. Met afschuw las ik de verhalen van vrouwen die Wat de situatie ook is, zonder expliciete toestemming is elke seksuele handeling verkeerd tijdens hun aangifte moesten ver tellen wat ze aanhadden toen ze aangerand werden, met de impli ciete boodschap dat ze het moge lijk over zichzelf afgeroepen heb ben. Wat een verschil met de aanpak van de Britse politie met betrek king tot dit onderwerp. Onlangs maakten zij een briljant filmpje waarin de nadruk niet ligt op wat het slachtoffer aan- of op heeft, maar waarbij het begrip consent (toestemming) centraal staat. De boodschap is kristalhelder: wat de situatie ook moge zijn, zonder expliciete toestemming is elke seksuele handeling verkeerd. En die boodschap wordt geïllus treerd met een typisch Brits voor beeld: het drinken van thee. Als iemand thee wil, zal die per soon duidelijk zeggen: 'Ik heb zin in thee!' Wanneer iemand eerst zegt thee te willen en er later toch niet zo'n zin meer in heeft, dan moet je die persoon niet dwingen thee te drinken. Als iemand afgelopen zaterdag zin had in thee, betekent dat nog niet dat hij daar vandaag ook zin in heeft. Bewusteloze mensen drinken geen thee. Als iemand eerst zegt thee te willen, maar te gen de tijd dat het water kookt en de kopjes klaarstaan bewusteloos is geraakt, dan wil die persoon geen thee. Wordt het niet tijd dat de Neder landse politie ook zo'n filmpje maakt? Om het cultureel relevant te houden, kunnen we van thee bijvoorbeeld boerenkool maken. Of is de aanwezigheid van de worst dan iets te suggestief? Met de tent eropuit is achterhaald. i toosenhenk.nl G MEER MUSEUMEEZOEK HET SAAT WEER EETER MET V&b Energiebedrijf Delta ver laagt per januari de varia bele leveringsprijzen voor elektriciteit en gas. Klan ten met een overeenkomst met variabele leveringsprij zen en een gemiddeld ver bruik zijn daardoor op jaar basis 63 euro goedkoper uit, meldt Delta. Wie een vast tarief heeft voor één of drie jaar is doorgaans iets voordeliger uit. Het energiebedrijf kan de tarieven verlagen omdat ze door de gedaalde olieprij zen goedkoper kan inko pen op de groothandels markt. Jonge Zeeuwse moeders zijn vaak redelijk positief over hun zwangerschap. Zij beoordelen deze gemid deld met precies een ze ven, blijkt uit onderzoek van Babyblog en Hippe-Ge- boortekaartjes onder 1247 vrouwen. Zeeland scoort beter dan Limburg, Flevo land, Friesland, Groningen en Drenthe maar minder goed dan de andere provin cies. Gelderse moeders zijn het positiefst, met gemid deld 7,48. De oester met 21 parels is gistermiddag voor 2600 eu ro geveild in het Vendue huis in Den Haag. De ko per, die anoniem wil blij ven, schenkt de oester aan museum Naturalis in Lei den. Oesterhandelaren Tom Sinke en Chris van der Poel, die de oester von den, geven de opbrengst aan het Prinses Maxima Centrum in Utrecht. Mensen Op de Zeeuwse basisscholen za ten op 1 oktober (de officiële tel datum) gezamenlijk 30.346 kin deren, blijkt uit nieuwe gege vens van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Noord-Beveland verloor het af gelopen schooljaar relatief de meeste leerlingen. Op de scho len in die gemeente zitten 446 kinderen: 11,6 procent minder dan vorig schooljaar. In de ge meente Veere daalde het leerling aantal 5,3 procent. In Tholen en Reimerswaal zijn de leerlingaan tallen nagenoeg stabiel. Ook de gemeenten Middelburg en Ter- neuzen hebben weinig last van krimp: de daling bedroeg daar minder dan één procent. De krimp op basisscholen gaat ook de komende jaren min der hard, zegt onderzoeker Dick van der Wouw van planbureau ZB (voorheen Scoop). Hij voor spelde in het rapport Onderwijs Ons Goed uit 2009 een leerling daling van twintig procent, tus sen 2005 en 2020. „We zitten net over de helft: we hebben nog ne gen procent te gaan, maar dat gaat in een trager tempo." Niette min verwacht hij dat er op scho len nog 'flinke klappen' vallen. Vijftien Zeeuwse basisscho len hebben nu minder dan vijf tig leerlingen. De Europaschool 'De leerlingdaling gaat de komende jaren in een trager tempo' in Zuidzande is de kleinste van Zeeland: de school telt 24 leerlin gen. Er zijn vergevorderde plan nen om samen te gaan met de school in Nieuwvliet. De Vorster- man-Van Oyenschool in Aarden burg, waar nu 28 kinderen op zit ten, gaat eind van dit schooljaar definitief dicht. Scholen met minder dan 23 leerlingen moeten van het Rijk sowieso de deuren sluiten. Het besluit is een reactie op het slepende conflict tussen het lan delijke hoofdbestuur en de plaat- stelijke afdelingen. Het hoofdkan toor in Woerden heeft de be voegdheden van de lokale be stuurders fors ingeperkt. Zo wer den in september alle bankreke ningen van de afdelingen geblok keerd, vanwege signalen dat er her en der zou zijn gesjoemeld met contributiegelden. Voor Terneuzen is de maat vol. Het voelt zich als 'graaiers' weggezet. „We zien geen toe komst meer tot samenwerking met het hoofdbestuur door deze minachtende uitspraken van zo wel de directeur/bestuurder als de raad van toezicht, de ondemo cratische structuur die Anbo Woerden voorstaat, het op solisti sche manier inperken van de middelen voor belangenbeharti ging van haar leden en de centra lisatie van de afdelingen." Terneuzen (700 leden) is na Goes (630) en Zierikzee (500) de derde grote Zeeuwse afdeling die het bijltje erbij neerlegt. Ook tien andere afdelingen zijn ge stopt of doen dat op korte ter mijn. De overige twintig afdelin gen beraden zich nog of willen vooralsnog doorgaan, om de ver dere ontwikkelingen binnen de bond af te wachten. MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft de tbs met dwangverpleging, die de 47-jari- ge Jacobus Adriaan B. uit Tholen in 2007 werd opgelegd, met twee jaar te verlengd. Gedurende die twee jaar wordt er door de deskundigen van de tbs-kliniek gekeken naar verlofmogelijkheden. Een voorwaarde is wel dat hij meewerkt en medicatie gaat ge bruiken. De behandeling van B. is overigens nog steeds niet goed van de grond gekomen, omdat hij van meet af aan heeft aange geven niet behandeld te willen worden. B. verblijft momenteel op een long-stay-afdeling. B. kreeg destijds - naast zes jaar cel - die tbs met dwangver pleging opgelegd voor onder meer poging tot moord op zijn twee vrouwelijke bovenburen. Hij bewoonde een apparte ment in de Hoogstraat in Tholen en de overlast die hij veroorzaak te leidde over en weer tot peste rijtjes met de twee vrouwen. Op 8 januari 2007 stak hij de houten trap van het appartemen tencomplex in brand. De twee vrouwen konden met behulp van de brandweer worden gered. Tijdens de behandeling van de zaak zei B. er veel spijt van te hebben dat de vrouwen niet om het leven waren gekomen. Reactie? Tips? 491 reacties MIDDELBURG VLISSINGEN YERSEKE VLISSINGEN Tofik Dibi signeert boek bij boekhandel 't Spui Oud-Kamerlid Tofik Dibi, ge boren en getogen in Vlissin- gen, komt vrijdag 20 no vember naar boekhandel 't Spui in Vlissingen. Daar zal hij voordragen uit zijn pas verschenen autobiografi sche roman Djinn. Ook wordt hij geïnterviewd door Remco van Schellen van Omroep Zeeland, ledereen is welkom om daar vanaf 16.00 uur bij aanwezig te zijn. Dibi signeert ook. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. De krimp sloeg het afgelopen schooljaar minder hard toe op Zeeuwse basisscholen. Het aantal leerlingen daalde met 1,7 procent, oftewel 534 leerlingen. De afgelopen twee schooljaren be droeg de leerlingdaling jaarlijks bijna 2,5 procent. Dick van der Wouw, ZB door Rolf Bosboom TERNEUZEN. Ook de grootste Zeeuwse afdeling van ouderen bond Anbo stopt ermee. Het be stuur van de afdeling Terneuzen heeft gisteren besloten met on middellijke ingang op te stappen. Dat betekent dat ook alle activitei ten per direct ophouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2