ritse topproducer t voor project v* 30 CULTUUR SHOW Met het album Alone in the universe maakt ELO na 15 jaar een overdonderende rentree. Frontman Jeff Lynne wordt verlegen van alle complimenten. „Ik ben behoorlijk op mezelf, leef vrij teruggetrokken." De volle krullenkop cou pe jaren 70, het zorg vuldig getrimde baard je en, alweer een over blijfsel uit de opwin dende jaren 70, de gro te zonnebril in druppelvorm. Onmis kenbaar betreedt Jeff Lynne (67) de suite van een poepchic hotel in Lon den. De zanger, multi-instrumentalist en producer serveert het bezoek eigen handig thee uit een statige pot van Wedgewood aardewerk. Kan het Brit- ser? Ook als hij zijn mond opent, is de atmosfeer every-inch-English. Lynne blijkt een echte Brum mie, geboren en getogen in Birmingham. En hij mag dan tegenwoordig de overtreffen de trap van een villa in het Amerikaanse Beverly Hills be wonen, als hij over zijn jeugd spreekt klinkt de heerlijke tongval van 'Me mum and me dad...' Het was in de volkswijk Shard End waar Jeff Lynne zijn eerste muzikale ervaring opdeed. „Van mijn vader kreeg ik mijn eerste gitaar. Die kostte destijds twee pond. Ik heb hem bijna vijftig jaar gekoesterd, schreef er mijn eerste nummers op." Nu, bijna zestig jaar later, is het Ver legen jongetje' van toen de voorman van Electric Light Orchestra, een roek- legende. Hij speelde met George Har rison, Tom Petty, Roy Orbison en Bob Dylan in de Traveling Wilburys en (co)produceerde rocksterren als Bryan Adams, Brian Wilson (Beach Boys), Joe Walsh (Eagles) en de voormalige Beatles Paul McCartney, George Har rison en Ringo Starr. John Lennon was een grote fan van Electric Light Orchestra en noemde de band 'De zonen van de Beatles'. Sterker: 'Als wij waren doorgegaan, hadden we met de Beatles zo geklon ken als ELO', liet Lennon zich ooit ont vallen. Lynne werd later door de reste rende Beatles gevraagd om een aantal vroege opnamen van de groep onder handen te nemen. Dat resulteerde in 1995 in de single Free as a bird, goed voor een Grammy. Maar Lynne wordt, terecht, bovenal geassocieerd met Electric Light Or chestra, verantwoordelijk voor de mooiste liedjes uit de pophistorie: Showdown, Can't get it out of my head, Livin' thing, Mr. Blue Sky. Het is slechts een greep uit de rijke verzameling hits tussen 1971 en 1983. De groep verkocht wereldwijd meer dan vijftig miljoen albums. „Ik word er altijd wat ongemakke lijk van", zucht Lynne, gevraagd naar zijn sterrenstatus. Gelouterde musici als Bryan Adams en Tom Petty kon den de superlatieven niet aanslepen om hun collega en producer tot pira midale hoogte te prijzen. 'Een muzi kaal genie' klonk het in koor. Lynne wordt er, zegt hij, verlegen van. „Ik ben behoorlijk op mezelf, leef vrij teruggetrokken. Het liefst ben ik heel de dag bezig met muziek. Thuis val ik uit bed, sla linksaf en zit dan in mijn studio." Zijn mansion in Los Angeles, ver telt hij, is opgetrokken uit muziek en behangen met vijftig gouden en plati na platen. Alleen op de wc, lacht hij, is hij even los van zijn passie. Maar in zijn studio.„Laat mij lekker in m'n eentje pielen, kloten en klungelen. Dan ben ik gelukkig." Het nieuwe album Alone in the uni verse van ELO, het eerste sinds Zoom uit 2001, is op deze wijze ontstaan. Hij nam alle instrumenten voor zijn reke ning en de productie. Het resultaat is een overrompelende comeback van ELO, waarin alle Lynne-elementen (symfonische extra's, de typische koor tjes, de meeslepende stem van Lynne, de strakke gitaarbeat) in een loepzuive re productie samenkomen. „Ik dacht dat het hoofdstuk ELO was afgesloten, eigenlijk al in 1986 toen we uit elkaar gingen. Ik richtte me vooral op platenproducties. Vorig jaar werd ik door de BBC radio uitge nodigd voor het concert Live in Hyde Park. Daar, in Londen, zongen 50.000 mensen dolenthousiast mee met onze hits. Ik was aanvankelijk behoorlijk ge spannen ja, maar na afloop wist ik: ELO leeft nog steeds. Het heeft me meer dan gemo tiveerd dit album te maken." Jeff Lynne, twee keer ge trouwd en vader van Laura (36) en Stephanie (34), werd in 2008 door de Amerikaanse krant The Washington Times ge schaard onder de vier beste producers ter wereld. „Als jongetje was ik thuis al in de weer met een oude bandrecor der. Steeds bezig geluid op te nemen. Hoe klonk het als ik op een kussen trommelde? Uren was ik er zoet mee." Maar het was midden jaren 60 zijn eerste 'luxe' aanschaf, een taperecor der van Bang Olufsen, waarmee Lynne echt aan het experimenteren sloeg. „Liefde op het eerste gezicht", herinnert hij zich. Toen hij op 15-jarige leeftijd van school ging en popmuzikant wilde worden was zijn moeder faliekant te gen. Maar de jonge Jeff was snel op de monotonie van het fabrieksbaantje uit gekeken. Hij werd opgenomen in bands als The Handicaps en The Mo ve. Uit die laatste band kwam uiteinde lijk Electric Light Orchestra voort. Inmiddels heeft Jeff Lynne aange kondigd op tournee te gaan, te begin nen in Engeland in april 2016. Zondag 1 mei speelt hij in de Amsterdamse Ziggo Dome. Lynne, lachend: „Ik heb de laatste jaren voornamelijk zittend achter de knoppen in de studio door gebracht. Eens kijken of het oude lichaam nog wil." door Arno Celder Overrompelende comeback Het album Alone in the universe van ELO verschijnt vandaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29