Rente verdeelt de Fed 20 NS krijgt bestuurder bedrijfscultuur Energiebelasting wel hoger Dokwerker in Birma 23 In 2016 zal een gemiddeld gezin 50 euro per jaar minder kwijt zijn aan de energierekening. Eurofighter vertraagd ROTTERDAM. Goed nieuws: de energienota daalt per t januari op nieuw. Eneco maakt vandaag be kend het stroomtarief met circa 15 procent te verlagen. Gas daalt 5 procent. Een gezin met gemiddeld gebruik betaalt in 2016 daardoor 50 euro op jaarbasis minder. Bij het kleinere Delta uit Zee land zijn huishoudens zelfs 63,22 euro voordeliger uit. Nuon zegt in een reactie zijn tarief ook te verla gen, maar komt in december met exacte getallen. Essent was giste ren niet bereikbaar. Tegenover de lagere tarieven staan fiks hogere belastingen: de energiebelasting wordt verhoogd Tegenover het voordeel staan fiks hogere belastingen: het kabinet wil de energiebelasting op gas met 5 procent verhogen (per 013) en op stroom met een half pro cent (per Kilowattuur). De opslag duurzame energie stijgt verder met gemiddeld 17 eu ro per gezin. Bij elkaar gaat het WASHINGTON. De beleidsbepalers van de Federal Reserve blijven verdeeld over het moment waar op de Amerikaanse centrale bank de eerste renteverhoging sinds 2006 moet doorvoeren. Van de vijf bestuurders die gisteren een toespraak hielden, pleitten er drie voor een verhoging op korte ter mijn. Fed-president Janet Yellen liet vorige week expliciet weten dat een verhoging dit jaar tot de mogelijkheden behoort. De bank vergadert in december. Charles Evans, de baas van de Fed in Chi cago, wil eerst meer bewijs zien dat de inflatie oploopt naar het ge wenste niveau van 2 procent voor dat het tarief wordt opgekrikt van het huidige niveau van o tot 0,25 procent. James Bullard (St Louis), Jeffrey Lacker (Richmond) en Eric Rosengren (Boston) toonden zich voorstander van een verhoging. Volgens Bullard zijn de arbeids markt en de inflatie, als de in vloed van energieprijzen wordt weggelaten, op een niveau dat het uitzonderlijk beleid van de Fed niet langer gerechtvaardigd is. Het Britse BAE Systems gaat het productietempo van de Eu rofighter Typhoon vertragen. Daardoor verdwijnen 371 ar beidsplaatsen. De Eurofighter wordt gebouwd met Airbus en het Italiaanse Finmeccanica. EURO STENEN SJOUWEN om een verhoging van 40 euro. „Wij schatten dat er onder de streep een klein voordeel res teert", zegt Toby Ellson van Ene co. Klanten van Delta houden 23,03 euro over. „Die hogere belas ting is een flinke nuance op deze verlagingen", reageert Ben Wol- dring van energievergelijker Gas- licht.com. Toch blijft de trend positief: in juli daalde de stroom- en gasreke- ning al met enkele tientjes. Aanlei ding zijn de lage olie- en gasprij- zen. Op de groothandelsmarkt lig gen de prijzen laag, ook zijn er gro te voorraden. Het weer is boven dien zacht. De lage prijzen ten spijt stap pen steeds meer mensen over. Toe zichthouder ACM meldde deze week een record: liefst één op de zeven mensen wisselde afgelopen jaar van leverancier. Dat komt door het grote voordeel, van zo'n 400 euro, dat te behalen valt, al dus de ACM. Woldring van Gaslicht.com ziet dat zelf ook. „Het aantal over stappers is bij ons met 30 procent procent gegroeid." In de top vijf van zijn site kost een jaarcontract voor gas- en licht inmiddels min der dan 1.600 euro. „Zulke bedra gen zijn in jaren niet voorgeko men." Ter vergelijking: een gemid deld jaarcontract zonder korting kost bijna 2.000 euro. Susi Zijderveld wordt met in gang van februari volgend jaar verantwoordelijk voor risicobe heer en toezicht op de regels voor goed bestuur. De huidige al gemeen directeur van rijexamen instantie CBR werd gisteren be noemd door minister Jeroen Dijs- selbloem van Financiën. Zijder veld beschikt volgens een verkla ring over de vereiste kwaliteiten en daadkracht 'om de noodzake lijke veranderingen door te voe ren die passen bij een maatschap pelijke onderneming in het open baar vervoer met een hoog en in teger normbesef. Ze werkte in het verleden ook bij De Neder- landsche Bank. De manier van werken binnen de NS kwam begin dit jaar zwaar onder vuur te liggen toen ernsti ge onregelmatigheden aan het licht kwamen bij de aanbeste ding van het openbaar vervoer in Limburg. Bestuursvoorzitter Ti- mo Huges moest hierdoor in juni dit jaar zelfs gedwongen vertrek ken bij de spoorvervoerder. De directie van de NS bestaat straks uit drie mensen. Naast Zij derveld zijn dat de nieuwe top man oud-minister Roger van Box tel en financieel directeur Engel- hardt Robbe. De NS liet verder weten dat de nieuwe bestuurder een vast jaarsalaris krijgt en dat ze vrijwillig afziet van een bo nus. VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 Economie Gas en licht worden iets goedkoper door David Bremmer Het nieuwe biljet van 20 euro is gisteren gepresenteerd. Vanaf 25 november gaat het in circulatie. RANGOON. Een dokwerker in de haven van Rangoon, de vroegere hoofdstad van Birma, sjouwt een mand stenen van een boot die daar zojuist is aange meerd. De foto werd gemaakt in de wijk Dala, waar geen hijskranen staan, maar de vracht nog in manden aan de vaste wal wordt gebracht. foto Olivia Harris/Reuters UTRECHT. De NS krijgt er een nieuw directielid bij dat zich in het bijzonder gaat bezighouden met het veranderen van de cul tuur binnen het bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22