Hoeveel chaos kan Ajax hebben? Vincent Janssen opnieuw belangrijk voor Jong Oranje in EK-kwalificatie czeehd*n 20 SPORT Hongarije deelt tik uit aan Noren Oranje walst Italië plat Van Gerwen dendert door Hongarije heeft zich een goede uitgangspositie voor deelname aan het EK voet bal verschaft. De formatie van de Duitse bondscoach Bern Storck won in Oslo de eerste wedstrijd in de play-offs van Noorwegen: o-i. Zondag is de return. Debutant Laszló Kleinheis- ler kroonde zich tot match winnaar. Oud-PSV'er Balazs Dzsudzsak miste een grote kans op de 0-2, maar de meeste mogelijk heden waren voor de No ren. Pal Heiland miste vlak voor tijd voor open doel. De Nederlandse honkbal lers hebben op de Premier 12 aartsrivaal Italië verne derd. Na zeven innings was de slachtpartij voorbij: 16-1. Kalian Sams, Curt Smith en Dashenko Ricar- do sloegen allemaal een homerun. Pitcher Rob Cor- demans moest in de eerste inning weliswaar een punt tegen incasseren, maar daarna kwam de Neder landse slagploeg op stoom. Oranje blijft op koers voor een plek in de kwartfinales bij het officieuze WK. Michael van Gerwen heeft in navolging van Raymond van Barneveld de kwartfi nales bereikt van het Grand Slam of Darts, het enige grote toernooi dat hij nog nooit won. De aanvoer der van de PDC-wereld- ranglijst denderde over de Engelsman Steve Beaton heen: 10-2. De eerste set pakte de voormalig wereld kampioen van de BDO (Lakeside) pas bij 6-0 ach terstand. Hij gooide 116 uit, maar illusies had Beaton toen allang niet meer. Ajax staat weer eens syno niem voor de overtref fende trap van chaos. Het aangekondigde ont slag van hoofd opleiding Wim Jonk, en de steun die hij krijgt van Johan Cruijff, zet de club in brand. In de Amsterdam Arena wordt daarom vanmiddag vuur werk verwacht als de directie en raad van commissarissen zich moeten verantwoorden tijdens de aandeelhoudersvergadering. Die vraag is eigenlijk te beant woorden met een symbolisch tafe reel gistermorgen op trainings-en jeugdcomplex De Toekomst. Een fanatieke Wim Jonk-aanhanger had daar tientallen kopieën neer gelegd van het interview in De Telegraaf, waarin Johan Cruijff zich volledig achter Jonk schaart die van de directie moet vertrek ken. Op Twitter verscheen daarna dat directeur Edwin van der Sar al les hoogstpersoonlijk heeft verwij derd. De waarheid is dat hij één exemplaar heeft weggehaald. Hoe dan ook: treffender kan de interne stammenstrijd eigenlijk niet worden geduid. Daarbij: de di rectie wil Jonk ontslaan omdat hij weigerde te praten met de overige leden (Frank de Boer, Dennis Bergkamp, Marc Overmars) van het zogenoemde Technisch Hart. Maar de Volendammer was gister middag, zoals verwacht, doodleuk op De Toekomst om zijn werk te doen. Vandaag moet hij reageren op de vertrekregeling die Ajax heeft voorgesteld. Als hij niet ak koord gaat, lijkt een arbitragezaak onvermijdelijk. Tijdens de vergadering kunnen aandeelhouders alles aan de com missarissen en directie vragen. Over jaarcijfers, dividend en om zet. Maar veel belangrijker is nu natuurlijk de actuele situatie. Cruijff die in zijn 'huiskrant' De Telegraaf stelt dat zijn oorspronke lijke plan met vijf pijlers (indivi dueel opleiden, geen breedte-aan kopen, attractief voetbal, samen werking met andere clubs, voetbal- besluiten in het Technisch Hart) te grabbel wordt gegooid. Cruciaal is of de zogenoemde bestuursraad van Ajax dat ook vindt. En hoe rea geren zij op het ontslag van Jonk. De bestuursraad vertegenwoor digt vertegenwoordigt de vereni ging Ajax en is met 73 procent van de aandelen grootaandeelhouder. Klinkt allemaal heel abstract. Waar het om gaat: die raad, met onder meer voorzitter Hennie Henrichs, Tonnie Bruins Slot en Dick Schoenaker, kan de rvc de laan uit te sturen. Die aanzet kan vandaag al gegeven worden. Cruijff zette de bestuursraad al vast onder druk door te stellen dat hij actie van hen verwacht. Algemeen directeur Dolf Collee, die vandaag officieel wordt be noemd, plaatste daarover zelfs een heus statement op de website van Ajax. „De oorspronkelijke vijf uit gangspunten van het plan waar Ajax sinds enkele jaren mee werkt, staan niet ter discussie. Niet bij de vereniging, niet bij on- 'De oorspronkelijke vijf uitgangspunten van het plan staan niet ter discussie' ze raad van commissarissen, niet bij ons als directie en niet bij het technisch hart. Dat kunnen we niet vaak genoeg benadrukken." Maar Cruijff denkt daar dus heel anders over. Eerst verdwenen de adviezen van zijn vooruitge schoven post Tscheu La Ling in de versnipperaar en nu moet zijn trouwste luitenant Jonk het veld ruimen. Hoe kan hij gerust zijn op uitvoering van zijn beleid zon der de discipel die hij nog wél ver trouwt. Jonk wil zijn ontslag, desnoods via de rechter, aanvechten. Collee zegt op zijn beurt: „Vanwege de ontstane problemen in het Tech nisch Hart hebben we begin sep tember met elkaar duidelijke af spraken gemaakt over constructief samenwerken. Daar heeft Wim Jonk zich uiteindelijk toch weer van afgekeerd." Toch gelooft oud-speler en jurist Keje Molenaar nog in verzoening. „Want je kunt er over van mening verschillen of dat de laatste tijd wel serieus en professioneel is ge probeerd. Ik kan bemiddelen." Bij Jong Oranje wordt Janssen om ringd door 'grote' namen: Jean- Paul Boëtius, Ricardo Kishna, Ton- ny Vilhena, Karim Rekik. Ook gis teren lieten ze bij vlagen weer oogstrelend voetbal zien, met hak jes, dribbels, no-look-passjes en fraaie combinaties. Als het lukte, stond het publiek op de banken. Maar het lukte te vaak ook niet. Het was soms té speels. „Ongepast", vond bondscoach Grim. „Bij 2-0 of 3-0 zijn er mo menten dat het kan. Iedereen komt naar het stadion voor mooi voetbal, maar deze jongens moe ten leren waar het om gaat." Wat is het dan fijn om Janssen in je ploeg te hebben. Wat de spits tekort komt in pure techniek, com penseert hij met zijn functionali teit. Hij is het rechttoe-rechtaan- type, die de snelste weg naar het doel zoekt en geregeld ook vindt. „Ik voel mezelf steeds beter worden", zei Janssen. „Wat ande ren van mij zeggen, maakt mij niet uit. Ik weet dat ik goed ben in het maken van goals." En die frivo liteiten van zijn ploeggenoten? „Ach, dat is ook een van onze krachten. Die assist van Kishna was ook uit een prachtig hakbal." Met zijn vierde doelpunt in vier wedstrijden, meer dan de rest van het elftal bij elkaar (drie), was het nochtans Janssen die Jong Oranje weer iets dichter naar het EK van 2017 leidde. Aan zijn kwali teiten wordt steeds minder getwij feld. Janssen is dé eerste spits. VOETBAL HONKBAL DARTS door Daniël Dwarswaard Hoe is de sfeer bij Ajax? Wat kunnen we vandaag verwach ten? Maar Ajax laat toch weten de lijn van Cruijff gewoon door te zetten? Dolf Collee algemeen directeur Ajax Is het conflict tussen Jonk en de ove rige leden van het Technisch Hart op te lossen? Wim Jonk in gesprek met Johan Cruijff op De Toekomst. Cruijff is nu zijn grootste medestander binnen de Ajax-opleiding kwijt, foto VI Images door Tim Niemantsverdriet TILBURG. Toen Vincent Janssen vo rig seizoen bij Almere City FC speelde, deed zijn uitverkiezing voor Jong Oranje menig wenk brauw fronsen. Gisteren was de 21-jarige aanvaller van AZ opnieuw van grote waarde voor het elftal van Fred Grim. Wit-Rusland werd in Tilburg met 1-0 verslagen. JONG ORANJE 1 Tegen Slowakije-thuis (1-3 verlies) maakte Vincent Janssen de eretreffer, gisteren tegen Wit-Rusland bezorgde hij Jong Oranje de zege. foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19