tv I SPORT 19 Twee onnozele oefenpotjes, maar de druk op Danny Blind is enorm. Voert deze bondscoach een onmogelijk gevecht, of valt deze storm nog te overleven? - 3 «i» v A V Dit soort beeldvorming ont staat niet zomaar natuurlijk. Danny Blind heeft simpel weg het EK in Frankrijk ge mist, na slechts één overwin ning in de laatste vier wed strijden. En in de periode daarvóór was hij op zijn minst medeverantwoordelijk voor alle ellende, als rechter hand van Guus Hiddink. De bondscoach wil deze week een nieuwe start maken, door nieuwe voorwaarden te scheppen rondom Oranje. Strengere eisen over zaken als fitheid (Van Persie). Een frisse wind als het om spe lers gaat (Vejinovic, De Jong, Tete). En een belangrijke boodschap in het groepsge sprek van afgelopen maandag in Noordwijk luidde: gedrag dat het teambelang negatief beïnvloedt, wordt niet geac cepteerd (Memphis). Het probleem is alleen dat haast niemand die nieuwe wind nog waarneemt, of wil horen. Blind zegt consequen ter te willen zijn, maar wordt genadeloos om de oren gesla gen met zijn inconsequentie in de maanden hiervoor. „Toen hadden we vier finales te spelen", zegt Blind steeds, zijn opportunistische keuzes van destijds verdedigend. „Nu staat we voor een nieu we cyclus. Dat vraagt een an dere, duidelijke aanpak." Blind wil bovendien zijn elftal gaan versterken met vijf verdedigers. Maar ook die veranderingen stuiten auto matisch op weerstand, onder het mom van: 'joh, lui niet, was daar wat eerder mee ge komen'. Bovendien, trainers die woorden als 'duidelijk' en 'consequent' in de mond ne men, krijgen dat altijd als een boemerang terug. Geen enkele trainer kan honderd procent consequent zijn. De norm die Blind hanteert bij de fitheid en speeltijd van Van Persie bijvoorbeeld, kan hij onmogelijk volhouden bij al zijn selectiespelers. En over inconsequent zijn ge sproken: waar United-bank- zitter Memphis in eerste in stantie niet bij de voorselec tie zat, werd de aanvaller la ter alsnog opgeroepen door Blind. Je kunt veel van Danny Blind zeggen, maar niet dat zijn missie een eenvoudige is. De crisis in het Nederlandse voetbal is breed en alomvat tend, en Oranje zit opgeza deld met de onvermijdelijke gevolgen. Amper topspelers, slecht presterende clubs, en een topgeneratie die stilaan minder wordt, zonder natuur lijke opvolging. Geen enkele coach lost die problematiek in een handom draai op, óók Ronald Koeman niet. De vraag is echter wel gerechtvaardigd of juist Blind een logische figuur is om de ze monsterklus te klaren. De bondscoach is niet alleen on ervaren als eindverantwoor delijke, hij is ook zwaarbe- schadigd door de totale mis lukking in de EK-kwalifica- tie. Om de crisis te doorbre ken, en dit Oranje grondig te renoveren, is op zijn minst draagvlak nodig binnen alle geledingen van het Neder landse voetbal. Logische en terechte vraag: maar wie heeft dat draagvlak dan wél, buiten iemand als Louis van Gaal? Dat is een lastige, ze ker. Maar wie al het negativis me en cynisme rondom Blind aanschouwt, vraagt zich af of er voor deze bonds coach überhaupt nog wel draagvlak is, de steun van de KNVB zelf ten spijt. M !D>» V' ■-r. V" Over de tactische kennis en kunde van zijn assistent zijn er weinig twijfels. Blind be reidt besprekingen en trainin gen altijd nauwkeurig voor, zo bevestigt iedereen die met hem werkt, inclusief spelers. De vraag is veel meer: heeft de geboren Zeeuw het in de vingers om een team van in dividuen de goede kant op te duwen? Heeft Blind genoeg autoriteit en persoonlijkheid voor een van de meest bela den klussen in het Neder landse voetbal, juist nu een nieuwe generatie spelers moet worden ingepast? Toen Martin Jol bij Ajax werd ontslagen, had toenma lig directeur Rik van den Boog ook voor de vooraan staande assistent Danny Blind kunnen kiezen. Hij koos echter voor Ai-coach Frank de Boer. Dat had des tijds ook politieke redenen, als gevolg van de Cruijff-revo- lutie, maar blijkbaar was het leiderschap van Blind in Am sterdam niet onomstreden. Zijn dienstverband als hoofd coach was in het seizoen 2005-06 op een mislukking uitgedraaid: lang niet ieder een zag in Blind een geboren hoofdcoach. Hij won na een zwaar jaar met Ajax de beker finale en bereikte via de ere- divisie-play-offs ook de Champions League. Toch brak de clubleiding met hem. 'Hij is de juiste man, maar niet op de juiste plaats', zei technisch directeur Martin van Geel. Zijn peoplemanagement wordt nu bij Oranje zwaar op de proef gesteld. Het wordt interessant om te zien hoe Memphis reageert op de kri tiek van Blind, die niet zo zeer zijn kledingstijl ter dis cussie stelde, maar wel diens functioneren als 'teamspeler'. De bondscoach heeft drie der tigers in zijn selectie, met Klaas-Jan Huntelaar, Arjen Robben en Wesley Sneijder. Daarachter ligt de hiërarchie nog volledig open. Blind is een coach die veel praat met zijn spelers. Hij kan helder formuleren, maar in sommige gevallen zegt hij misschien wel té veel. Zowel op persconferenties als in tern bij Oranje voelt Blind veelvuldig de behoefte om dingen uit te leggen en toe te lichten. Als assistent kon dat prima, maar juist een hoofd coach doet er soms beter aan ook afstand te nemen. Daar heeft Blind moeite mee. Onervaren hoofdcoach is ook zwaarbeschadigd door de mislukte EK-kwalificatie Louis van Gaal was net be gonnen als bondscoach, of hij selecteerde gelijk een paar jonge Feyenoord-spelers. Ste fan de Vrij, Bruno Martins In- di, Daryl Janmaat en Jordy Clasie: ze maakten vrijweJ ge lijk deel uit van de plannen van Van Gaal. Die bonds coach, net als Blind groot ge worden bij Ajax, ging kort na zijn aanstelling meteen ponti ficaal op het ereterras van de Kuip zitten. Dat was niet al leen maar politiek natuurlijk, Van Gaal zag het sportief ge woon zitten in het clubje Feyenoorders, maar het hielp wél in het publieke debat. Blind daarentegen riep bij zijn eerste selectie, voor de duels met IJsland en Turkije, gelijk een paar jonge Ajacie- den op, zoals Kenny Tete en Jaïro Riedewald. Feyenoor ders? Nauwelijks. Prompt was het kwaad ge schied. Blind had al een lan ge voorgeschiedenis bij Ajax, en nu werd dat stempel nóg wat groter. Daar kwam nog een klein telefoonsoapje bo venop, toen Phillip Cocu en Giovanni van Bronckhorst aangaven zelden met Blind te spreken. Zelfs PSV'er Joshua Brenet durfde vorige week openlijk vraagtekens te zet ten bij de keuzes van Blind, die in zijn ogen wel erg Am sterdams georiënteerd wa ren. Sterker, dat sentiment leeft haast overal. Dat Blind deze week Feyenoorder Mar co Vejinovic opriep, na slechts een handvol wedstrij den in de Kuip: het verander de weinig. Dat Kenny Tete, ondanks zijn 20 jaar, inmid dels onomstreden de beste rechtsback is van de eredivi sie, en dat Blind het mis schien wel goed had gezien? Niet meer relevant in bredere zin. Op het WK in Brazilië gaf as- sistent-bondscoach Danny Blind een kus aan zijn zoon, Daley. Het was een mooi, haast ontroerend moment. Niemand die er in die glorieu ze Braziliaanse zomer een cy nisch punt van maakte. Va der en zoon Maldini werden erbij gehaald, ter onderstre ping van de bijzondere Oran je-band. Maar kijk nu eens. Opeens is de vader-zoon-relatie tus sen bondscoach en midden velder een thema. Blind ju nior speelde dramatisch in de uitwedstrijd tegen Ka- zachstan, maar hij behield een paar dagen later zijn ba sisplaats tegen Tsjechië. Intern leidde dat prompt tot gefluister en gemopper. Sommige Oranje- spelers kre gen zelfs de indruk dat Blind junior bewust uit de nabe spreking - met videobeelden - was gelaten na de wedstrijd tegen Kazachstan. Wat ook niet helpt: Blind junior is geen gegarandeerde basisspeler meer bij Manches ter United, zoals hij dat vorig jaar wél was. Zodra de bonds coach daadwerkelijk scherpe keuzes moet maken, bijvoor beeld als Jetro Willems straks terug is op de links backpositie, wordt dat onher roepelijk een thema. De rela tie tussen bondscoach Van Marwijk en diens schoon zoon Mark van Bommel was nooit echt een heikel punt, totdat het op het EK van 2012 faliekant mis ging met Oran je. Plots lag alle focus op juist die twee, zowel binnen Oran je als daarbuiten. Er is slechts één simpele oplossing voor dat soort pro blemen: winnen. Het schier onmogelijke hoofdpijndos sier van Danny Blind kan geen enkele tegenvaller meer gebruiken. i V VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 zich tegen Danny Blind door Sjoerd Mossou PRESTATIES DRAAGBLAK V. tOct 'VVï f,V M rs i v i A'V i PEOPLEMANAGEMENT AJAX-STEMPEL A VADER-ZOON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18